×

4 obyczaje z różnych krajów, dzięki którym zmarli nie zostaną zapomniani

Ludzie na całym świecie pragną zachować pamięć o przodkach. W swoich umysłach przechowują wspomnienia oraz obrazy osób, które opuściły ziemski padół. Raz w roku przychodzi taki moment, kiedy można bezkarnie wracać w myślach do przeszłości i ożywić, choć na chwilę, tych co odeszli. Wówczas rozpoczyna się wielkie świętowanie.

Irańskie Wieże Milczenia

Na peryferiach miasta Jazd (środkowy Iran) można dostrzec wzgórza z wyrosłymi na nich okrągłymi budynkami. To Dakhma, czyli Wieże Milczenia.

Zamieszkujący Jazd zaratusztrianie wierzą, że po śmierci ciało staje się nieczyste i jest atakowane przez demony, które infekują je złymi mocami. Aby do tego nie dopuścić, zmarłych transportowano na szczyt Wieży Milczenia i układano na jednym z kamiennych kręgów (zewnętrzny pas przeznaczony był dla mężczyzn, środkowy dla kobiet, a wewnętrzny dla dzieci).

Nad zmarłymi od razy zaczynały krążyć sępy… Człowiek to, co otrzymał za życia, musiał zwrócić naturze. Pozostałe po nich kości wrzucano do szybu wewnątrz wieży oraz zasypywano wapnem. Ostatnie takie pochówki odbyły się w latach 70. XX wieku. Teraz  zaratusztrianie chowają zmarłych w betonowych grobowcach.

Uświęcona czaszka

Boliwijskie La Paz warto odwiedzić 8 listopada. Wówczas na cmentarzach gromadzą się całe rodziny w swoich barwnych, odświętnych strojach. Na nekropolie przybywają z czaszkami swoich bliskich, które wcześniej udekorowali kwiatami. Tak rozpoczyna się Dia de Los Natitas.

Według wierzeń Boliwijczyków, w czaszkach mieszkają dusze przodków. Jeżeli właściwie się o nie dba, to zmarli zatroszczą się o swoich żyjących krewnych. Ześlą im dobrobyt, pomyślność oraz miłość. Natomiast jeśli czaszkę nie otoczy się należytym szacunkiem, to niezadowoleni przodkowie sprowadzą wszelkie nieszczęścia oraz zadbają o rozpad rodziny.

Boliwijczycy przechowują czaszki zmarłych w swoich domach (niektórzy nawet zabierają je ze sobą do pracy). Ale raz w roku przynoszą je na cmentarz. Z tej okazji ozdabiane są wiankami, okularami, kapeluszami. W usta należy włożyć papierosy, które mają zapewnić wieczny spokój. Natomiast liście pewnej rośliny pomagają w przejściu między światem żywych a umarłych.

Latawce przypominające drogowskazy

Miasto Santiago Sacatepéquez znajduje się w południowej Gwatemali. Jego mieszkańcy (Indianie Kakchiquel) wierzą, że podczas jednego dnia w roku dusze zmarłych zstępują na ziemię. Aby podczas swojej wędrówki nie zgubiły drogi, ku niebu puszcza się gigantyczne latawce, które mają pełnić funkcję drogowskazów.

Konstruowanie latawców rozpoczyna się 40 dni przed 1 listopada. Do ich wyrobu używa się naturalnych materiałów (wełna, bambus, włókna agawy).

Kiedy wybuchają petardy to znak, że można rozpocząć świętowanie. Przygotowane latawce czekają oparte na drewnianych stojakach. Oszałamiają nasyconymi barwami i misternym wykonaniem.

Te kolosy wprawiają w ruch mężczyźni. Latawce unoszą się w powietrzu do późnych godzin popołudniowych. One kierują zmarłych do ich dawnych domostw. Tam czekają na nich kapliczki oraz pożywienie. Indianie wracają do mieszkań, aby móc spotkać się z przodkami.

Ze śmiercią im do twarzy

Mieszkańcy Meksyku na cmentarze przybywają 2 listopada. Wówczas zaczyna się Día de Muertos. Nekropolie szybko zaludniają się osobami, które przyozdabiają groby wieńcami, kwiatami, obrazkami czy świecami. Stawia się na nich także cukrowe czaszki, sól oraz słodycze.

Atmosfera na cmentarzach jest niezwykle radosna. W oddali słychać orkiestry mariachi, a ludzie, między grobami, urządzają małe przyjęcia. Meksykanie spotykają się ze swoimi znajomymi, aby powspominać tych, co odeszli.

W tym dniu nikt nie roni łez. Wszyscy są szczęśliwi, opowiadają historie o przodkach, śpiewają oraz „bawią się za zdrowie zmarłych” (tak głosi ludowa pieśń).

Co myślisz o takich nietypowych sposobach świętowania? 

Zobacz na co zwrócić uwagę podczas kupowania chryzantem.

 

 

Wybrane dla Ciebie

15 zadziwiających ciekawostek o Islandii, w które trudno uwierzyć

Chociaż Islandia leży w Europie, to niektóre zwyczaje jej mieszkańców mogą zaskakiwać, a nawet wywoływać pewien niesmak. Przeczytaj ciekawostki i dowiedz się jakie obuwie kochają Islandczycy oraz ile trwa najkrótszy dzień roku. 1. Islandzkie korony Na wszystkich islandzkich monetach widnieją stworzenia pływające w morzach: 1 korona – dorsz, 5 koron – dwa delfiny, 10 koron […]

11 osobliwych zwyczajów z różnych krajów świata, które mogą zaskoczyć każdego turystę

Podróżując po świecie musisz być świadomy tego, że w wielu krajach panują całkiem odmienne zwyczaje niż te znane w Polsce. Niektóre z nich mogą zdumiewać, inne trochę szokować bądź wywoływać konsternację. Bez względu na wszystko, każdy należy uszanować. Wybrałam kilka ciekawych obyczajów praktykowanych w różnych zakątkach naszego globu. Zapoznaj się z nimi, aby być świadomym […]

10 najbardziej dziwnych rzeczy w USA, o których ciężko zapomnieć po wizycie w Ameryce

Kiedy zadasz Europejczykowi pytanie, co zdziwiło go najbardziej, gdy pierwszy raz wyjechał do USA, odpowiedzi bywają niezwykle zaskakujące! My skupimy się na 10 najczęściej wymienianych rzeczach 😉 #1 Amerykanie wszystko muszą mieć duże — porcje jedzenia, samochody czy domy! #2 Wszędzie jest klimatyzacja, dosłownie wszędzie! I to zwykle tak ustawiona, że człowiek zamarza… #3 Ameryka nigdy nie […]

23 fascynujące fakty ze świata, które usatysfakcjonują każdego maniaka różnych ciekawostek

Ciekawość to pierwszy krok do odkrywania tajemnic świata i wzbogacania swojej wiedzy. Poznaj fascynujące fakty o niezwykłych ludziach, tajemniczych zabytkach oraz zwierzętach. 1. Mobilny rentgen Maria Skłodowska-Curie, podczas I wojny światowej, stworzyła mobilne punkty rentgenowskie. Mieściły się one w specjalnych samochodach wyposażonych w dynamo, które po podłączeniu do silnika umożliwiało uruchomienie całej aparatury. Dzięki tym […]

19 intrygujących ciekawostek, które sprawią, że staniesz się gwiazdą w każdym towarzystwie

Na naukę oraz pogłębianie wiedzy nigdy nie jest za późno. Poznaj intrygujące ciekawostki o świecie i zabłyśnij w towarzystwie. 1. Pieprz na wagę złota Pieprz w średniowieczu uchodził za dobro luksusowe i płacono za niego czystym złotem. Osoby, które nie było stać na zakup tej przyprawy, stosowały, jako zamiennik, kolendrę, która była wówczas nazywana polskim […]

20 intrygujących ciekawostek ze świata zwierząt, którymi wprawisz w zdumienie każde dziecko

Dzieci uwielbiają zwierzęta oraz są bardzo ciekawe otaczającego je świata. Zapoznaj się z ekscytującymi faktami z życia gadów, ptaków, owadów oraz ssaków i przekaż tę wiedzę najmłodszym. Z pewnością otworzą buzie ze zdziwienia. 😉 1. Młode sowy śpią często na brzuchu. To zupełnie normalne, gdyż ich głowa jest zbyt ciężka, a mięśnie za słabe, żeby […]