PoradyOrganizacjaZbliża się termin zbioru oskoły. Trzeba pytać leśnika o zgodę?

Zbliża się termin zbioru oskoły. Trzeba pytać leśnika o zgodę?

Wiosna to idealny czas na zbieranie oskoły. Ten naturalny syrop z brzozy ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych, dlatego wiele osób decyduje się pozyskać go na własną rękę. Jest to możliwe, lecz trzeba znać kilka żelaznych zasad, jak okres zbioru, odpowiednie drzewa i najważniejsze — jak zbierać sok z brzozy.

Zbieranie oskoły w lesie.
Zbieranie oskoły w lesie.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Denis Torkhov

Oskoła była znana już lata temu, gdy medycyna ograniczała się jedynie do tego, co dała nam ziemia. Ludzie zbierali sok z brzozy, by później wykonywać z niego syropy i preparaty lecznicze. Aktualnie czasy się nieco zmieniły, lecz oskoła jest nadal na topie. Można ją pozyskać na własną rękę, lecz trzeba do tego zgody leśniczego i wiedzy, z jakich drzew można korzystać. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę podczas wędrówki po lesie.

Oskoła — jakie drzewa dają cenny sok?

Naturalny sok brzozowy dla wielu jest głównym celem wiosennych wędrówek po lesie. Nim zaczniesz go zbierać, koniecznie zapytaj leśniczego o zgodę. Okaleczanie drzew bez zezwolenia jest karane grzywną, której z pewnością chcesz uniknąć. Sok z brzozy można pobierać jedynie z wybranych gatunków drzew – brzozy brodawkowatejomszonej. Ta pierwsza to zdecydowany faworyt, bo w lasach jest jej najwięcej i łatwo ją odróżnić, bo to jej kora się łuszczy.

Jest też kilka brzóz, z których nie wolno pobierać oskoły. Są to głównie gatunki objęte ochroną jak: brzoza karłowata, niska, ojcowska i Szafera. Patrząc na ich liczebność, masz nikłą szansę je spotkać, lecz mimo to warto wiedzieć, że tych drzew nie wolno dotykać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Proste triki, które ułatwia Ci uprawę roślin doniczkowych!

Jakie właściwości ma oskoła?

Sok z brzozy to nic innego jak woda z rozpuszczonymi składnikami mineralnymi, które wspomagają roślinę. W składzie chemicznym znajdziesz takie minerały jak: wapń, potas, magnes, cynk, a także witaminę C. Poza tym oskoła ma sporo węglowodanów i aminokwasów. Człowiek nauczył się, jak zbierać sok z brzozy i przerabiać go na własny użytek.

Sok z brzozy pomaga regulować pracę nerek i chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych. Naukowcy twierdzą, że oskoła redukuje liczbę wolnych rodników w organizmie, a te jak wiemy, są jedną z przyczyn powstawania nowotworów. Kiedyś kobiety wykorzystywały sok z brzozy na włosy i skórę. Aktualnie jest on częstym dodatkiem do drogeryjnych produktów.

Jak zbierać sok z brzozy? Kilka przydatnych wskazówek

Najlepszy czas na zbieranie oskoły to przełom kwietnia i marca, gdy liście drzew są jeszcze zwinięte. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, bo to one podpowiedzą ci, czy to odpowiednia pora na zbieranie soku. Brzoza po długiej zimie chce jak najszybciej się rozwinąć, dlatego będzie tłoczyła dużo płynów. Najlepiej, gdy temperatura na zewnątrz będzie utrzymywała się między 5-8 stopni Celsjusza. Wtedy sok płynie intensywniej w starszych drzewach, dlatego to na nich warto skupić uwagę.

Jak zbierać sok z brzozy? Masz kilka sposobów. Najłatwiej ściąć kilka gałęzi i umieścić je w butelce, tak by sok mógł spływać kropelkami do naczynia. Ten sposób jest mało wydajny, bo soku nie będzie zbyt wiele. Druga opcja to nacięcie pnia i podstawienie naczynia, do którego będzie spływała oskoła. Ludzie wykorzystują do tego specjalne rynny, które pomagają nakierować kropelki do naczynia.

Trzecia opcja, to wwiercenie się w pień i wstawienie specjalnego kranika lub rurki, po którym będzie ściekał sok z brzozy. Ten sposób wymaga użycia wiertarki lub ostrego narzędzia, dlatego jest najtrudniejszy, ale daje najwięcej oskoły bez zbędnych zanieczyszczeń i nieproszonych gości. Już wiesz, jak zbierać sok z brzozy, teraz wystarczy znaleźć odpowiednie drzewo i do dzieła.