×

8 błędów w aranżacji małej kuchni. Unikaj ich podczas urządzania tego pomieszczenia

Kuchnia jest sercem każdego domu, dlatego szczególnie trzeba skupić się przy projektowaniu i urządzaniu tego pomieszczenia. Najważniejszymi zasadami przy aranżacji wnętrza kuchni są funkcjonalność i bezpieczeństwo. Często jednak w projektach pojawiają się błędy, przez które później ciężko poruszać się w kuchni. W dodatku umieszczenie zbyt blisko siebie urządzeń kuchennych może stwarzać zagrożenie dla korzystających z nich domowników.

Jak urządzić kuchnię? – Unikaj tych ośmiu najczęstszych błędów

Poniżej przedstawiamy osiem aranżacji, w których wykonano typowe błędy. Podpowiemy również, jak ich uniknąć podczas planowania przestrzeni kuchennej.

#1 Zbyt ciasne rozmieszczenie wyposażenia kuchennego

Przy aranżacji kuchni trzeba się kierować przede wszystkim zasadą bezpieczeństwa. W związku z tym, należy zadbać o odpowiednie odległości między poszczególnymi urządzeniami. Na powyższym rysunku zlewozmywak jest za blisko kuchenki. Podczas mycia naczyń można przypadkowo zalać palnik w kuchence gazowej. Pryskająca woda może też padać np. na rozgrzaną patelnię z tłuszczem i kogoś poparzyć. Poza tym, brak przestrzeni roboczej pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem sprawia, że kuchnia jest niefunkcjonalna.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie blatu (o długości np. 60 cm) pomiędzy urządzeniami kuchennymi.

#2 Kuchenka przy ścianie

Kolejny błąd związany z ograniczeniem strefy roboczej. Przy takim umieszczeniu kuchenki, blat będzie dostępny tylko z jednej strony, co może być uciążliwe podczas gotowania. Bowiem kuchenka w narożniku przy ścianie utrudnia dostęp do palników. Poza tym, istnieje ryzyko poparzenia, ponieważ buchająca para może odbijać się od ściany.

#3 Zbyt wiele otworów

W tym projekcie podstawowym błędem jest nadmiar drzwi, przez co brakuje miejsca na szafki kuchenne. Do zabudowy można wykorzystać jedynie pas wzdłuż okna i fragment ściany przy salonie. Do kuchni prowadzi szerokie wejście z salonu, a dodatkowo są w niej drzwi do pomieszczenia gospodarczego. Poza tym, w kuchni znajdują się podwójne drzwi tarasowe, które są całkowicie zbyteczne, ponieważ do ogrodu prowadzą również szerokie drzwi bezpośrednio z salonu. Kolejnym błędem w aranżacji jest umieszczenie zlewu naprzeciwko wejścia do salonu. Powoduje to, że goście siedzący przy stole będą mieć widok na brudne naczynia.

W kuchniach, które są otwarte na salon, zlewozmywak powinien być umieszczony w części niewidocznej z reprezentacyjnego pomieszczenia. Natomiast zlikwidowanie drzwi tarasowych umożliwi montaż zabudowy na jednej ze ścian, uwzględniającej również wiszące szafki.

#4 Zła aranżacja

Projekt tej kuchni jest niepoprawny, ponieważ kuchenkę ustawiono na środku pomieszczenia na małej wyspie, połączonej ze stolikiem śniadaniowym. Przy takim ułożeniu niebezpiecznie jest siedzieć przy stoliku, gdy ktoś inny np. coś smaży.

Kuchnia jest dość duża, więc wyspę można by było umieścić tradycyjnie (od strony jadalni), uwzględniając miejsca do spożywania posiłków. Natomiast kuchenka spokojnie zmieściłaby się w ciągu roboczym, zakładając oczywiście odpowiednią odległość od zlewu.

#5 Kuchenka i zlewozmywak w narożnikach

Proponowany tutaj układ zabudowy jest nieprzemyślany. Nie wykorzystuje bowiem całej przestrzeni kuchni, która i tak nie jest zbyt duża. Za kuchenką i zlewozmywakiem powstały strefy z utrudnionym dostępem np. do przyborów kuchennych.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłaby zabudowa kuchenna obejmująca szafki narożne z wysuwanymi lub obrotowymi półkami.

#6 Kiepskie miejsce na lodówkę

Ustawienie lodówki w odpowiednim miejscu jest bardzo ważne, ponieważ musi być do niej wygodny dostęp. Pozornie wydaje się, że w tym projekcie wszystko jest w porządku. Lodówka stoi na końcu ciągu roboczego, a jednocześnie w pobliżu spiżarni. Problem tkwi w drzwiach, ponieważ otwarcie lodówki blokuje wejście do spiżarni.

W związku z tym, należałoby ustawić lodówkę w innym miejscu.

#7 Kuchenka przy wejściu do kuchni

W tym przypadku nie chodzi tylko o niefunkcjonalne umieszczenie kuchenki. Dochodzą także względy bezpieczeństwa. Zainstalowanie kuchenki tuż przy wejściu do kuchni (i jednocześnie przy piecu) spowodowało, że nie ma tam w ogóle blatów użytkowych. Istnieje ryzyko, że wchodząc lub wychodząc z kuchni można się poparzyć. Ktoś bowiem może strącić garnek z gorącą wodą, albo patelnię z rozgrzanym tłuszczem.

Bezpieczniej byłoby umieścić kuchenkę po drugiej stronie kuchni.

#8 Lodówka w niewłaściwym miejscu

Wydaje się, że lodówka w tym projekcie została umieszczona w dobrym miejscu. Jednak dostęp do niej będzie możliwy tylko wtedy, gdy osoby przy stoliku śniadaniowym będą siedziały dokładnie tak, jak ustawiono stołki na zdjęciu. W innym wypadku, dojście do lodówki będzie utrudnione.

Nie jest to wielki błąd, ale na pewno funkcjonalniej będzie, gdy lodówkę ustawi się gdziekolwiek indziej, byle nie w tym kącie.

Pamiętajcie o tych zasadach i unikajcie powyższych błędów, a korzystanie z kuchni będzie dla Was przyjemnością

 

Wybrane dla Ciebie

23 osoby, które poniosły druzgocącą porażkę na kuchennym froncie. Pokonały ich rondle i garnki

Ugotowanie przeciętnego dania nie jest jakimś wielkim wyzwaniem i prawie każdy jest sobie w stanie z tym poradzić. Jednak są takie dni, kiedy nawet najprostsza potrawka nam nie wychodzi. Oto kolekcja kuchennych wpadek. #1 Nawet grill jest przerażony #2 Zatkało mnie… #3 Mucha zamiast rodzynki #4 Pierogi z piekła rodem #5 Elektryzujące #6 Będzie co […]

17 kulinarnych geniuszy, którzy powinni zostać nagrodzeni za swoją pomysłowość

Czasami małe-wielkie pomysły w kuchni potrafią zdziałać cuda i zmienić bardzo wiele. A że dotyczy to jednej z najbardziej przyjemnych czynności w życiu, jaką jest jedzenie, to tym bardziej warto im się przyjrzeć. Oto garść pomysłowych kuchmistrzów, którzy sprawiają, że jedzenie jest jeszcze przyjemniejsze. #1 Kto z Was je tak Oreo? #2 Wpadłeś na to, […]

15 prostych i skutecznych sztuczek kuchennych pomocnych w wielu sytuacjach

Mam dziś dla Was 15 trików, które wiele ułatwią Wam w kuchni. Są nie tylko proste, ale i tanie, a także skuteczne. Ciekawi jakie? #1 Wykończenie ciasta Do ładnego i interesującego wykończenia ciasta możesz użyć pereł lub korkociągu. Takie rozwiązanie z pewnością zrobi wrażenie na gościach. #2 Folia na banany Jeżeli zawiniesz łodygi bananów folią […]

19 osób, którym przy urządzaniu kuchni zabrakło odrobiny rozumku

Przestronna, świetnie urządzona kuchnia, gdzie wszystko jest pod ręką i niczego nie brakuje – to marzenie prawie każdej pani domu. A rzeczywistość? Rzeczywistość często wygląda „trochę” inaczej. Oto kilkanaście kuchni w których coś nie wyszło (delikatnie mówiąc). #1 Czy to jest… kabina prysznicowa?! #2 Kiedy zabrakło kafelek, a pani domu poczuła się Picassem #3 Pierwsza […]

Najszybszy sposób na czyszczenie szyby piekarnika

Sprzątanie kuchni często jest bardzo czasochłonne, zwłaszcza jeśli chodzi o czyszczenie szyby piekarnika. Jak wiadomo, po wielu godzinach pieczenia słodkich wypieków czy tłustych potraw, szyba tego urządzenia nie wygląda zbyt ładnie, a przetarcie jej zwykłą szmatką tylko pogorszy sprawę. Jak więc szybko, ale dokładnie ją wyczyścić? Za chwilę poznasz jeden z najprostszych sposobów! Najszybszy sposób […]

20 pomysłowych inspiracji, dzięki którym każdy ogród i balkon nabiorą wyjątkowego klimatu

Każdy dzień jest coraz cieplejszy, dlatego też warto pomyśleć jak przygotować swój ogród lub balkon na nadchodzące lato. Mam nadzieję, że znalezione inspiracje przekonają Was do zmian w ogrodzie i stworzenia wyjątkowego klimatu! #1 Ze starych opon i grubego, jutowego sznurka zrób wyjątkowe siedziska #2 Z małej drabinki zrób skrzynki na kwiatki #3 Użyj naparstki […]