PoradyPsychologiaCzujesz, że zaraz wybuchniesz? Zrób banalną rzecz, momentalnie ochłoniesz

Czujesz, że zaraz wybuchniesz? Zrób banalną rzecz, momentalnie ochłoniesz

Jak opanować gniew?
Jak opanować gniew?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | carballo

14.04.2024 16:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czujesz, że zaraz wybuchnie ci głowa? Zalewa cię fala negatywnych myśli? Zaczynasz tracić panowanie nad sobą? Sprawd, jak opanować gniew. To prostsze niż mogłoby się wydawać. Poznaj prostą metodę na radzenie sobie z gniewem.

Emocje to nieodłączny element naszego życia. Pojawiają się i znikają. Zmieniają się w zależności od sytuacji. Nie zawsze mamy nad nimi kontrolę. Jedną z najintensywniejszych emocji jest gniew.

Gniew pojawia się w sytuacji zagrożenia bądź niepowodzenia. Może łączyć się ze złością, a nawet powodować wybuch agresji. Jak opanować atak gniewu? Jak kontrolować nagły przypływ złości? Poznaj pewną prostą metodę, a gniew już nigdy nie przejmie nad tobą kontroli.

Jak opanować gniew?

Każdy człowiek codziennie odczuwa całą gamę emocji. Część z nich uznaje się za pozytywne. Należą do nich: szczęście, radość, rozbawienie, miłość, spokój czy wdzięczność. Emocje takie jak gniew, złość, zawiść czy frustracja uznawane są za negatywne. Nie zawsze można je opanować. Tak też jest z gniewem. To jedna z emocji, która całkowicie przejmuje kontrolę. Jakie odczucia mu towarzyszą? Złość, krzyk, płacz, a nawet agresja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Emocje przychodzą i odchodzą. Czasami trzeba je z siebie wyrzucać, bowiem tłumione emocje mogą doprowadzić do ciężkich chorób psychicznych, takich jak nerwica czy depresja. Jak wyrzucić z siebie gniew? Wypróbuj metodę opracowaną przez japońskich naukowców, która została opisana na łamach portalu "Science Daily".

Naukowcy podzielili ochotników na dwie grupy. Każdy uczestnik dostał gazetę z niemiłą wiadomością, która wywoływała w nim gniew. Obie grupy poproszono, aby zapisały swoje emocje na kartce, a następnie położyły ją na biurku lub wyrzuciły ją do śmieci. Osoby, które wyrzuciły kartkę z emocjami do śmieci, odczuły niemal natychmiastową ulgę, zaś te, które pozostawiły ją na biurku, nie odczuły żadnej większej zmiany.

Jaki z tego wniosek? Jeśli chcesz wyrzucić z siebie gniew, zapisz swoje odczucia na kartce, a następnie wyrzuć ją lub spal. To bardzo prosta metoda, która eliminuje krzyk, napady agresji czy wyżywanie się na innych w wyniku odczuwania trudnych emocji.

Jak kontrolować napady złości?

Złość to ciężka emocja, która generuje wiele nieprzyjemnych uczuć. Oddech zaczyna przyśpieszać, a serce bije znacznie szybciej niż normalnie. Można poczuć, jak krew "zalewa" głowę. Wtedy trzeba wyrzucić z siebie tę falę negatywnych emocji. Jak to zrobić? Jeśli chcesz nauczyć się kontrolować złość, weź głęboki wdech i zastanów się, jaka sytuacja doprowadziła cię do tego stanu.

Postaraj się nazwać te uczucia i przeanalizować je pod każdym kątem. Zapisz swoje przemyślenia, a jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj o nich z bliską osobą. W ten sposób nie tylko wyrzucisz z siebie złość, ale też zapobiegniesz napadom złości w przyszłości. Niech ta metoda stanie się twoim nawykiem. Z czasem nauczysz się całkowicie kontrolować napady złości. Teraz już wiesz, jak opanować gniew.

Źródło: "Science Daily"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także