PoradyPsychologiaCzujesz, że zaraz wybuchniesz? Zrób banalną rzecz, momentalnie ochłoniesz

Czujesz, że zaraz wybuchniesz? Zrób banalną rzecz, momentalnie ochłoniesz

Jak opanować gniew?
Jak opanować gniew?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | carballo
14.04.2024 16:40

Czujesz, że zaraz wybuchnie ci głowa? Zalewa cię fala negatywnych myśli? Zaczynasz tracić panowanie nad sobą? Sprawd, jak opanować gniew. To prostsze niż mogłoby się wydawać. Poznaj prostą metodę na radzenie sobie z gniewem.

Emocje to nieodłączny element naszego życia. Pojawiają się i znikają. Zmieniają się w zależności od sytuacji. Nie zawsze mamy nad nimi kontrolę. Jedną z najintensywniejszych emocji jest gniew.

Gniew pojawia się w sytuacji zagrożenia bądź niepowodzenia. Może łączyć się ze złością, a nawet powodować wybuch agresji. Jak opanować atak gniewu? Jak kontrolować nagły przypływ złości? Poznaj pewną prostą metodę, a gniew już nigdy nie przejmie nad tobą kontroli.

Jak opanować gniew?

Każdy człowiek codziennie odczuwa całą gamę emocji. Część z nich uznaje się za pozytywne. Należą do nich: szczęście, radość, rozbawienie, miłość, spokój czy wdzięczność. Emocje takie jak gniew, złość, zawiść czy frustracja uznawane są za negatywne. Nie zawsze można je opanować. Tak też jest z gniewem. To jedna z emocji, która całkowicie przejmuje kontrolę. Jakie odczucia mu towarzyszą? Złość, krzyk, płacz, a nawet agresja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Emocje przychodzą i odchodzą. Czasami trzeba je z siebie wyrzucać, bowiem tłumione emocje mogą doprowadzić do ciężkich chorób psychicznych, takich jak nerwica czy depresja. Jak wyrzucić z siebie gniew? Wypróbuj metodę opracowaną przez japońskich naukowców, która została opisana na łamach portalu "Science Daily".

Naukowcy podzielili ochotników na dwie grupy. Każdy uczestnik dostał gazetę z niemiłą wiadomością, która wywoływała w nim gniew. Obie grupy poproszono, aby zapisały swoje emocje na kartce, a następnie położyły ją na biurku lub wyrzuciły ją do śmieci. Osoby, które wyrzuciły kartkę z emocjami do śmieci, odczuły niemal natychmiastową ulgę, zaś te, które pozostawiły ją na biurku, nie odczuły żadnej większej zmiany.

Jaki z tego wniosek? Jeśli chcesz wyrzucić z siebie gniew, zapisz swoje odczucia na kartce, a następnie wyrzuć ją lub spal. To bardzo prosta metoda, która eliminuje krzyk, napady agresji czy wyżywanie się na innych w wyniku odczuwania trudnych emocji.

Jak kontrolować napady złości?

Złość to ciężka emocja, która generuje wiele nieprzyjemnych uczuć. Oddech zaczyna przyśpieszać, a serce bije znacznie szybciej niż normalnie. Można poczuć, jak krew "zalewa" głowę. Wtedy trzeba wyrzucić z siebie tę falę negatywnych emocji. Jak to zrobić? Jeśli chcesz nauczyć się kontrolować złość, weź głęboki wdech i zastanów się, jaka sytuacja doprowadziła cię do tego stanu.

Postaraj się nazwać te uczucia i przeanalizować je pod każdym kątem. Zapisz swoje przemyślenia, a jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj o nich z bliską osobą. W ten sposób nie tylko wyrzucisz z siebie złość, ale też zapobiegniesz napadom złości w przyszłości. Niech ta metoda stanie się twoim nawykiem. Z czasem nauczysz się całkowicie kontrolować napady złości. Teraz już wiesz, jak opanować gniew.

Źródło: "Science Daily"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także