Przez 10 lat obserwowali 4 tysiące osób. Znaleźli patent na bezsenność

Przez 10 lat obserwowali 4 tysiące osób. Znaleźli patent na bezsenność

Bezsenność to częsta dolegliwość w XXI wieku
Bezsenność to częsta dolegliwość w XXI wieku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Dragana Gordic
03.04.2024 18:28, aktualizacja: 04.04.2024 08:37

W XXI wieku coraz więcej ludzi cierpi na bezsenność. Jest to poważny problem, ponieważ niedobór snu znacząco wpływa na zdrowie i samopoczucie. Na szczęście naukowcy znaleźli patent na bezsenność. Sprawdź, co musisz zrobić, aby wreszcie móc zasnąć!

Dobry jakościowo sen to bardzo ważny element dbałości o zdrowie. W końcu odpowiednia ilość godzin przeznaczona na odpoczynek ma korzystny wpływ na kondycję całego organizmu. Dodatkowo sen zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wielu układów i poprawia ogólny stan cery. Należy podkreślić, że bezsenność to obecnie problem globalny. Mierzy się z nią bardzo duża grupa osób. Na szczęście badacze znaleźli sposób na bezsenność. Na czym polega ich patent?

Co może być przyczyną bezsenności?

Problemy z zasypianiem są coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców dużych aglomeracji. Najczęstszymi powodami chorowania na bezsenność są przebodźcowanie oraz stres. To jednak nie wszystko. Twój sen może być również zakłócony przez prowadzony przez ciebie nieodpowiedni tryb życia. Chodzi o wszelkie używki, złą dietę oraz brak ruchu w ciągu dnia. Jeśli cierpisz na bezsenność, to powinieneś koniecznie zadbać o swoją sypialnię. Nie można przecież dobrze odpocząć w pomieszczeniu, które nie jest odpowiednio wyciszone oraz zaciemnione. Pamiętaj, że hałas i światło, a nawet różne zapachy, znacząco utrudniają jakościowy sen.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy istnieje patent na bezsenność?

W British Medical Journal opublikowano bardzo ciekawe badanie. Wzięło w nim udział 4399 uczestników. Byli to Europejczycy, którzy zostali podzieleni na 4 grupy ze względu na ich poziom aktywności fizycznej. Badani brali udział w eksperymencie przez okres aż 10 lat. Wyniki okazały się dosyć zaskakujące. "Express.co.uk" pisze, że w ciągu 10 lat 37 proc. uczestników pozostało nieaktywnych sportowo, 18 proc. stało się aktywnymi fizycznie, 20 proc. stało się nieaktywnymi, natomiast 25 proc. pozostało nadal aktywnymi. Jaki to ma jednak związek z bezsennością? Okazuje się, że bardzo duży.

Naukowcom z Uniwersytetu w Reykjaviku udało się odkryć, że ciągle aktywni fizycznie uczestnicy byli aż o 42 proc. mniej narażeni na bezsenność. To jednak nie wszystko. Ta grupa badanych, która była przez cały czas aktywna sportowo, miała o 22 proc. mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek objawów bezsenności. W takim razie czy patent na bezsenność to po prostu regularna aktywność fizyczna? Na to wygląda. Według ekspertów ruch to zdrowie i prowadzenie aktywnego trybu życia znacząco minimalizuje prawdopodobieństwo cierpienia na bezsenność.

Źródło: British Medical Journal oraz express.co.uk

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także