NewsyTo dlatego koszule męskie i damskie mają guziki po przeciwnych stronach

To dlatego koszule męskie i damskie mają guziki po przeciwnych stronach

Guziki Fot. Pinterest
Guziki Fot. Pinterest
Manuel
07.10.2022 16:03

Dlaczego męskie ubrania mają guziki po prawej stronie, a kobiece po lewej? Skąd to się wzięło? Jest co najmniej kilka możliwych źródeł pochodzenia tego zwyczaju.

Dlaczego męskie ubrania mają guziki po prawej stronie a damskie po lewej?

Jak w przypadku wielu starych zwyczajów, nikt nie jest tak do końca pewien, w jaki sposób ten podział nastąpił. Ta szczególna tradycja może mieć korzenie w tym, jak mężczyźni z zamożnych domów ubierali się na wojnę. Aby upewnić się, że lanca wroga nie prześlizgnie się między fragmentami zbroi i zabezpieczającego ich ubrania, guziki zachodziły na siebie od lewej do prawej strony. Standardową praktyką bojową było bowiem to, że lewa strona, chroniona przez tarczę, była zwrócona w stronę wroga. Ponieważ mężczyźni-żołnierze również często wyciągali broń prawą ręką, budowa ich ubrań z guzikami po prawej stronie znacznie ułatwiłaby regulację i rozpinanie guzików wolną lewą ręką.

A może "winne" są wielkie damy?

Według jednej z bardziej popularnych teorii, może to mieć związek z tym, jak ubierały się europejskie kobiety z klasy średniej i wyższej. Przypuszcza się, że wcześniej guziki we wszystkich ubraniach - zarówno męskich, jak i damskich - były po prawej stronie. Albo też nie miały ustalonej strony. Jednak w okresach historycznych, takich jak renesans i epoka wiktoriańska, kobiece ubrania były często bardziej skomplikowane i wyszukane niż męskie.

Podczas gdy bogaci mężczyźni często ubierali się sami, ich żony często korzystały ze służby, która pomagała im zakładać ubrania. Aby ułatwić służącym zapinanie sukni swoich pracodawców, twórcy ubrań zaczęli przyszywać guziki po przeciwnej stronie niż normalnie. W końcu, gdy odzież stawała się coraz bardziej masowo produkowana, damskie ubrania nadal były produkowane z guzikami po lewej stronie. I odtąd stało się to po prostu standardem z przyzwyczajenia.

guziki, fot. freepik
guziki, fot. freepik

Napoleon, ciąża i emancypacja...

Powyższe dwie teorie to tylko najpopularniejsze, ale nie jedyne, które próbują odpowiedzieć na pytanie o pochodzenie strony guzików. Inne wskazują na fakt, że wiele kobiet karmi piersią, trzymając dziecko w lewej ręce i stąd właśnie takie a nie inne usytuowanie guzików.

Jeszcze inna teoria głosi, że  Napoleon masowo produkował ubrania, które celowo utrudniały kobietom zakładanie ich. Historycy być może nigdy nie dowiedzą się dokładnie, w jaki sposób guziki kobiet znalazły się po lewej stronie a mężczyzn po prawej, ale chyba będzie już tak zawsze. O ile to rozróżnienie nie zacznie w którymś momencie przeszkadzać współczesnym feministkom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także