×

10 dziwnych zwyczajów Francuzów, które szokują Polaków. Co kraj to obyczaj…

„Co kraj, to obyczaj” mówi stare porzekadło. I świetnie się sprawdza w przypadku Francji, gdzie wiele elementów może nas zaskoczyć!

#1 Zadbana jak Francuzka?

Wiele osób ma wyobrażenie francuskich kobiet pełnych wdzięku oraz elegancji. Obowiązkowo muszą być zadbane i pilnować każdego elementu swojego makijażu czy ubioru! W praktyce tak jednak nie jest. Odpryski i resztki lakieru na paznokciach to norma. Takie wpadki zaliczają nawet francuskie blogerki modowe!

#2 Buty w mieszkaniu

Francuzi nie mają nadwyżkowych kapci i nikt nie każe gościom zdejmować obuwia, gdy przychodzą do siebie w odwiedziny. Widok zdejmowanego obuwia przez gości po wejściu do domu jest dla Francuzów zaskoczeniem.

#3 Faceci witają się całusami

Francuzi przy powitaniu całują sobie policzki, nawet jeśli to faceci. Zwykle wykonuje się od 4 do 2 całusów. Jednakże Francuzi nigdy nie całują „powietrza” jak to nie raz zdarza się w Polsce. Jeśli ktoś zabiera się za pocałunek, to ma być on wykonany prawidłowo!

#4 Sierpień to miesiąc wakacyjny

U nas przyjmuje się, że wakacje trwają przez lipiec oraz sierpień. W przypadku Francuzów tylko ten drugi miesiąc jest brany pod uwagę. Wiele zakładów pracy wprost wymusza na pracownikach min. 2 tygodnie urlopu w sierpniu.  Nikomu we Francji nie przeszkadza, że w tym miesiącu biznes zwalnia. Francuzi pracują 35 godzin tygodniowo i przysługuje im rocznie 25 dni urlopu. Osoby, które pracują w korporacjach mogą liczyć na dodatkowe dni urlopowe.

#5 Wyjątkowa natura sera

Dla Francuzów podanie sera następuje po daniu głównym i stanowi przystawkę przed deserem. Naturalnie nie uznają sera na pieczywie, także kanapka z serem we Francji odpada. Podobno istnieją anegdotki o tym, że ser bywa przyczyną „konfliktów” w trakcie spotkań dyplomatycznych w ambasadach polsko-francuskich.

#6 Tanie wino oraz darmowe pieczywo i woda

To, że Francja stoi winem nie trzeba nikomu przypominać. Nic dziwnego, że kieliszek tego trunku w restauracji dostaniemy w cenie kilku euro. Butelka nienajgorszej jakości wina także nie jest wybitnie droga. Z kolei w miejscach serwujących dania kuchni Francuskiej dostaniemy koszyk pieczywa, który jest wliczony w cenę naszego jedzenia. Gdy go opróżnimy, możemy bez problemu poprosić o dokładkę. Podobnie jak karafkę wody. W upalne dni można także wejść do jakiekolwiek restauracji i poprosić o szklankę wody. Obsługa nie będzie żądać za to żadnej opłaty.

#7 Herbatka? Włącz mikrofalówkę

Franczui piją głównie kawę, herbata nie jest lubianym napojem. Dlatego czajniki praktycznie nie występują, co oznacza, że wodę zagotujemy… tylko w mikrofalówce.

#8 Francuzi lubią używane rzeczy

Rynek wtórny we Francji jest bardzo popularny i Francuzi nie lubią wyrzucać rzeczy. Nikomu nie przeszkadza chociażby zakup sofy na której siedział ktoś inny.

#9 We Francji nie pyta się kobiet o dzieci i męża

Ogromnym nietaktem (nawet ze strony rodziców!) jest pytanie wobec kobiety o męża lub dzieci. Ludzie we Francji żenią się nie raz w wieku 40 czy 50 lat i nie jest to zaskakujące dla nikogo.

Co jeszcze dopisałbyś do tej listy? 🙂

 
Źródła: www.madou.pl, kasiakos.com

Wybrane dla Ciebie

11 zdjęć, które okazały się fałszywe po tym, jak oszukały wszystkich Internautów

Od czasu do czasu zdarza się, że wszyscy w mediach społecznościowych mówią o jakimś zdjęciu, a po czasie (najczęściej kiedy już nikt o nim nie pamięta) okazuje się, że było ono fejkiem. Oto garść fotek, które okazały się fejkami. #1 Legendarny ekran tytułowy To zdjęcie rzekomo przedstawia słynnego ryczącego lwa z Metro Goldwyn Mayer. Obrońcy […]

10 ciekawostek dotyczących ciąży, które zaintrygują nie tylko kobiety aktualnie spodziewające się dziecka

Jak wynika ze statyk najwięcej dzieci przychodzi na świat w lipcu, sierpniu i wrześniu. Ma to związek z tym, że w długie, ciemne zimowe tygodnie potrzebujemy więcej bliskości i chętniej zaciągamy swojego partnera do łóżka. 😉 Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Oto garść ciekawostek, które zaintrygują nie tylko panie spodziewające się dziecka. 1. […]

10 najbardziej dziwnych rzeczy w USA, o których ciężko zapomnieć po wizycie w Ameryce

Kiedy zadasz Europejczykowi pytanie, co zdziwiło go najbardziej, gdy pierwszy raz wyjechał do USA, odpowiedzi bywają niezwykle zaskakujące! My skupimy się na 10 najczęściej wymienianych rzeczach 😉 #1 Amerykanie wszystko muszą mieć duże — porcje jedzenia, samochody czy domy! #2 Wszędzie jest klimatyzacja, dosłownie wszędzie! I to zwykle tak ustawiona, że człowiek zamarza… #3 Ameryka nigdy nie […]

Co to jest i do czego służy? 15 zagadkowych rzeczy, które odkryli Internauci

Jeżeli wiesz do czego służą poniższe rzeczy, to albo masz bardzo rozległą wiedzę (i może nawet jesteś geniuszem), albo potrafisz sprawnie korzystać z wyszukiwarki Google. Inaczej nie sposób odkryć ich zastosowania. Oto kolekcja nietypowych rzeczy nad jakimi głowili się ludzie korzystając z pomocy internautów. #1 „Znaleźliśmy to po demonstracji. Ktoś wie co to takiego” To […]

Wiesz do czego służy tajemniczy stoliczek na środku pizzy? Odpowiedź jest tak banalna, że się zaśmiejesz

To jedna z wielkich tajemnic świata, którą od dawna starały się rozstrzygnąć najtęższe umysły na najhuczniejszych imprezach. Nikt prawie nie wie do czego służy tajemniczy, plastikowy stoliczek na środku kartonika pizzy z dostawy. Plastik do zadań specjalnych Ten niepozorny kawałek plastiku zwany jest pizzochronem (z angielskiego pizza saver), a przez niektórych także aniołem stróżem pizzy. […]

Plusy i minusy różnych zawodów. 20 osób pokazało, jak naprawdę wygląda ich „zwykła” praca

Przyjemnie jest czasem zajrzeć za kulisy jakiegoś zawodu i zobaczyć, to czego na co dzień nikt nie widzi. Wtedy nawet bardzo zwykła praca może nas nieco zaskoczyć. Oto garść osób, które pokazały swoje zajęcie „od kuchni”. #1 Sala kinowa po „dobrym” seansie #2 „Moja mama pracuje w Amazonie, wysłała mi zdjęcie jednej z ciężarówek, którą […]