×

Hotelarze zdradzili, co robią z niezużytymi przez gości kostkami mydła i żelami w buteleczkach

Mydła hotelowe nie są używane przez każdego podróżnego. Zwykle otwieramy kosmetyk, raz myjemy nim ręce i odkładamy. Co się później dzieje z niezużytymi mydłami?

W wielu hotelach, w łazienkach, dostępne są zestawy kosmetyków. Zwykle jest to szampon, żel do mycia ciała oraz małe mydełko zapakowane w folię lub kartonik. Wielu gości, nawet z ciekawości, rozpakowuje mydło, a potem używa go sporadycznie. Co właściciele hotele robią z takimi niewykorzystanymi do końca mydłami?

mydła hotelowe
mydła hotelowe, fot. Freepik

Ile ludzi nie ma dostępu do bieżącej wody?

Shawn Seipler to Amerykanin, który w 2009 roku zwrócił uwagę na duże marnotrawstwo hotelowych mydełek. To spory problem biorąc pod uwagę, że wciąż ponad 2 miliardy osób na świecie nie ma w swoich  domach dostępu do bieżącej wody, a także środków higienicznych. Ten stan rzeczy jest bardzo niepokojący, gdyż brak możliwości umycia rąk naraża dzieci oraz dorosłych na wiele chorób. Zdając sobie z tego sprawę, Shawn Seipler założył organizację o nazwie Clean the World. Początkowo mieściła się ona w garażu, ale z czasem szybko się rozrosła i obecnie posiada swoje zakłady w Montrealu, Las Vegas, Orlando, a także  Hongkongu.

Co się dzieje z niezużytymi kostkami mydła?

Najpierw personel sprzątający zbiera wszystkie niewykorzystane kostki mydła. Następnie gromadzi je w pojemnikach. Kiedy one są już zapełnione, to jadą w drogę do jednego z zakładów recyklingowych Clean the World. Tam pracownicy sortują mydła, a później czyszczą je i poddają sterylizacji. Wszystko po to, aby usunąć z kostek drobnoustroje. Następnie maszyny mielą mydła oraz formują w nowe kostki. Po ponownym zapakowaniu są gotowe do użytku.

mydła hotelowe
mydła hotelowe, fot. Freepik

 

Organizacja Clean the World wysyła mydła do schronisk dla bezdomnych w USA, a także krajów na świecie, gdzie jest najwięcej potrzebujących. Co więcej, współpracę z nią podjęło ponad 8 tysięcy obiektów noclegowych. I wciąż dołączają nowi chętni.

Clean the World  zbiera także plastikowe buteleczki z niezużytymi do końca żelami, szamponami czy odżywkami. Resztki kosmetyków są przerabiane na płyny do czyszczenia czy mycia naczyń. Natomiast plastik jest suszony i rozdrabiany na małe płatki, które można użyć do produkcji np. wiader czy pojemników.

Od razu po wejściu do pokoju hotelowego wstawiam walizkę do wanny

Może Cię zainteresować