×

Jak rozpoznać zdrowe chryzantemy? Tylko takie przetrwają do kolejnego sezonu

Chryzantemy to wyjątkowe kwiaty, który całe swoje bogactwo barw prezentują dopiero jesienią. Należą do gatunku astrowatych, a w starożytnych Chinach wierzono, że są w stanie zapewnić długie życie. Zobacz jak dbać o chryzantemy w doniczkach.

Nie tylko na cmentarz

W Polsce chryzantemy kojarzą się z okresem żałoby. Kupujemy je zwykle z myślą, ustawienia donic na nagrobkach zmarłych osób. Jednak te późno kwitnące rośliny mogą stać się piękną ozdobą jesiennego ogrodu, tarasu czy balkonu. Wyjdź poza schemat i pozwól zamieszkać chryzantemom na swoim podwórku. 😉

jak dbać o chryzantemy w doniczkach
Jak dbać o chryzantemy w doniczkach, fot. Freepik

Jak rozpoznać zdrowe chryzantemy?

Kupując chryzantemy dobrze się im przyjrzyj. Zdrowe i dorodne okazy mają ciemnozielone, jędrne liście. Dodatkowo nie powinno być na nich żadnych uszkodzeń mechanicznych czy brązowych plam oraz przebarwień. Co więcej z kwiatów nie mają prawa sypać się płatki. Jeśli zdecydujesz się na zakup roślin z nie do końca rozwiniętymi kwiatami, to konieczne weź pod uwagę warunki atmosferyczne. Aby chryzantemy rozkwitły potrzebne są słoneczne dni z temperaturą przekraczającą 12ºC.

Jak dbać o chryzantemy w doniczkach?

1. Rośliny zaczynają kwitnąć w połowie sierpnia, a ich bajecznie kolorowe kwiaty utrzymują się do pierwszych przymrozków.

2. Chryzantemy nie lubią południowych, ostrych promieni słońca. Najlepiej czują się w chłodnych i lekko zacienionych miejscach z rozproszonym światłem.

3. Optymalna temperatura do ich uprawy to ok. 10-15ºC, ale są w stanie także przetrwać, kiedy temperatura spada do 0ºC.

jak dbać o chryzantemy w doniczkach
Jak dbać o chryzantemy w doniczkach, fot. Unsplash

4. Nie lubią przesuszenia. Podlewaj je regularnie, ale z umiarem. Ziemia musi być stale lekko wilgotna.

5. Natomiast nawozy stosuj raz na 3 tygodnie.

6. Kiedy wystąpią pierwsze przymrozki, chryzantemy przenieś do domu. Najpierw zetnij przekwitłe pędy ( ok. 5 cm od podstawy), a donice ustaw w jasnym i chłodnym pomieszczeniu. Wówczas nie stosuj nawozów i skąpo podlewaj (nie dopuść do przesuszenia podłoża). Wiosną, kiedy przymrozki ustąpią, można śmiało wynieść chryzantemy do ogrodu lub ustawić na balkonie.

Tym roślinom ogrodowym nie straszne są mroźne zimy. Przetrwają bez okrycia

Źródła: nowiny24.pl, www.e-ogrodek.pl

Może Cię zainteresować