Moje rachunki za prąd spadły o połowę! Zastosowałam 10 trików
Rachunki za prąd nieubłaganie rosną, a twoja pensja dalej stoi w miejscu? Wielu Polaków mierzy się z tym problemem, co niestety wiąże się z przymusowymi oszczędnościami. Co jednak, gdybyś nie musiał rezygnować z przyjemności, by pokryć rachunki? Wystarczy nieco zmienić przyzwyczajenia i oszczędzać na prądzie w świadomy sposób.
Oszczędności bywają problematyczne, lecz często uczą nas świadomości i pomagają zrozumieć niektóre mechanizmy. Zamiast wydawać więcej na prąd, znajdź przyczynę jego wysokiego zużycia. Wystarczy zmienić kilka nawyków, a kolejne miesiące przywitają cię niższymi rachunkami. Warto również wspomnieć, że oszczędzanie energii elektrycznej to ukłon w stronę środowiska naturalnego, które bez naszej pomocy nie będzie w stanie się ochronić przed zmianami klimatycznymi. Nowy rok oznacza wiele zmian, a jedną z nich może być świadome oszczędzanie. Sprawdź, jak się do niego zabrać.
Jak obniżyć rachunki za prąd?
Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia pewnej specyfikacji urządzeń AGD. Kiedy wybierasz wyposażenie domu, kieruj się oznaczeniem A+++, które informuje o możliwie najniższym poborze prądu w stosunku do innych urządzeń. Jeśli nie planujesz wymiany sprzętu, zadbaj o ten, który znajduje się w twoim posiadaniu. Zacznij od lamp i zmiany wszystkich żarówek na energooszczędne. Rocznie można na nich oszczędzić nawet 35 zł!
Skoro już mowa o świeceniu światła, to pamiętaj, by zawsze gasić je po wyjściu z pomieszczenia. No, chyba że opuszczasz je tylko na kilka minut — wtedy lepiej zostawić zapalone światło. Pobór mocy jest największy w momencie zapalenia żarówki. W ciągu dnia świecenie dodatkowych świateł jest zupełnie bez sensu, gdyż promienie słońca są w stanie doświetlić pomieszczenia na wiele godzin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprzątanie przy pomocy przypraw to ciekawe rozwiązanie!
Wszystkie sprzęty AGD należy uruchamiać tylko wtedy, gdy są pełne. Tyczy się to zmywarki, pralki czy nawet czajnika elektrycznego. Jeżeli w domu masz jakieś nieużywane sprzęty, które w dalszym ciągu są podpięte do prądu, to znak, by wyciągnąć ich wtyczki z zasilania. Tryb czuwania pobiera sporo prądu w skali roku.
Jak oszczędzać w sprytny sposób?
Wyobraź sobie, że gotujesz obiad. Jeżeli masz w posiadaniu płytę indukcyjną, musisz koniecznie nauczyć się "oszczędnego gotowania". Mowa tutaj o małych zmianach, które przyśpieszą proces gotowania jak np. korzystanie z pokrywek, które otrzymują ciepło w garnku czy nieotwieranie piekarnika podczas nagrzewania.
Podczas mycia naczyń pamiętaj, by zakręcać ciepłą wodę, która często jest ogrzewana przez piec elektryczny. Podobnie w przypadku mycia zębów. Ostatni punkt na liście to ustawienie odpowiedniej temperatury w domu. Powinna się wahać w granicach 18-20 stopni Celsjusza. Będzie oszczędniej, a twoje ciało poczuje się znacznie lepiej w niższej temperaturze.