×
Wirtualna Polska

Namocz w tym jeansy, zanim włożysz je do pralki. Będą dłużej jak nowe!

Jak prać jeansy? Nie chcesz, żeby jeansy wyblakły i straciły fason już po kilku praniach? Musisz stosować się do kilku prostych zasad. Właściwie o nie dbając, sprawisz, że ubrania z jeansu będą pięknie się prezentować przez bardzo długi czas.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeansy to jedna z najpopularniejszych części garderoby. Właściwie dobrane potrafią sprawić, że wyglądamy modnie i czujemy się swobodnie. Aby tak pozostało, musisz o nie odpowiednio dbać. Kilka błędów popełnionych przy praniu może sprawić, że ukochana część stroju szybko się zużyje i nie będzie się nadawała do noszenia. Podpowiadamy, jak prać jeansy, by uniknąć takich niespodzianek.

Jak często prać jeansy?

Jak wiadomo, każde kolejne pranie sprawia, że ubrania są coraz bardziej zniszczone. W przypadku jeansów jest to bardzo dobrze widoczne. Po każdym wyjęciu z pralki ich kolor jest nieco jaśniejszy, a splot (choć czasem nie da się tego zobaczyć gołym okiem) luźniejszy. Właśnie dlatego spodni i innych ubrań z jeansu nie należy prać zbyt często. Obiegowa opinia jest taka, że można wkładać je do pralki co maksymalnie 4-6 miesięcy. Zwolennicy tak rzadkiego prania jeansów polecają odświeżanie ich między praniami przez włożenie na kilka godzin do zamrażarki (podobny trik jest wykorzystywany do odświeżania butów).

Jak prać jeansy? Fot. Getty Images

Jak prać jeansy? Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Suszyłeś kiedyś pranie metodą japońską? Tak schnie o wiele szybciej

Jak prać jeansy, żeby ich nie zniszczyć?

Sposób prania jeansów powinien być jak najbardziej delikatny. W związku z tym musisz pamiętać o kilku rzeczach.

  • Nigdy nie pierz jeansów przed pierwszym noszeniem!
  • Przed pierwszym praniem namocz jeansy w zimnej w wodzie z odrobiną soli i octem (1 szklanka octu na 5 litrów wody). To przedłuży ich żywotność.
  • Zanim wrzucisz jeansy do pralki, odwróć je na lewą stronę. W ten sposób uchronisz kolor, a także ewentualne nadruki czy aplikacje.
  • Sprawdź na metce, jakie są zalecenia producenta związane m.in. z temperaturą. Zbyt ciepła woda sprawi, że spodnie szybko stracą kolor. Będzie to szczególnie wyraźnie widać na ciemnych kolorach.
  • Efektem nastawienia zbyt wysokiej temperatury prania może być rozluźnienie włókien, które prowadzi do pojawienia się brzydkich przebarwień. Ubrania z jeansu mogą również stracić fason lub się skurczyć.
  • Aby uniknąć zniszczenia ubrań z jeansu, pierz je w jak najkrótszym programie (30-45 minut) i w jak najniższej temperaturze (najlepiej w 30 stopniach Celsjusza). Ustaw również jak najmniejszą liczbę obrotów przy wirowaniu (maksymalnie 800).
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Jak prać jeansy? Fot. Getty Image

Jak prać jeansy? Fot. Getty Image

W jakich detergentach prać jeansy?

Przy praniu jeansu ogromne znaczenie ma to, jakiego detergentu użyjesz. Lepiej zrezygnuj z proszku. W zagnieceniach nogawek, kieszeniach czy rękawach kurtki jeansowej mogą zostać niewypłukane drobinki, tworzące nieestetyczne plamy. O wiele lepszym wyborem będzie delikatny płyn do prania lub kapsułki. Czarne, granatowe oraz grafitowe jeansy najlepiej prać w detergencie przeznaczonym do ciemnych ubrań. Nawet w przypadku jasnych ubrań zrezygnuj ze stosowania wybielaczy i środków do prania białych rzeczy. Nie dodawaj do prania płynu zmiękczającego, który mógłby rozluźnić włókna jeansów.

Zobacz również: To jest prawdziwy powód, dla którego jeansy mają tę małą kieszeń

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować