InspiracjeŚwiąteczneNie wyrzucaj jemioły po świętach. Całujące się pod nią pary mogą się pokłócić

Nie wyrzucaj jemioły po świętach. Całujące się pod nią pary mogą się pokłócić

Kobieta trzyma jemiołę
Kobieta trzyma jemiołę
Źródło zdjęć: © Genialne
25.12.2023 15:17

Wisząca jemioła w progu domu to swego rodzaju tradycja bożonarodzeniowa. Nie bez powodu znajduje się właśnie w tym miejscu. Otóż zwyczaj nakazuje, by osoby, które pod nią stoją, dały sobie symbolicznego całusa. Co ciekawe wiele osób wyrzuca gałązki zaraz po świętach, a według przesądów takie działanie prowadzi do samych nieszczęść. Co jeszcze należy o niej wiedzieć?

Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy nasze rodziny powielają wiekowe tradycje. Wielu z nas nie ma pojęcia, dlaczego jemy konkretne dania, kim tak naprawdę był Święty Mikołaj i co oznacza jemioła w domu. W dzisiejszym artykule postaramy się przywołać nieco historii i wyjaśnimy, skąd w naszym kraju znalazł się zwyczaj wieszania gałązek jemioły. Nie chodziło jedynie o funkcję dekoracyjną.

Jemioła w domu przynosi dostatek i szczęście

Jednym z powszechnie znanych symboli grudniowych świąt jest jemioła. Na co dzień spotykamy ją w koronach drzew, gdzie porasta konary i pobiera niezbędne składniki odżywcze. Nazywa się ją półpasożytem, gdyż od żywiciela potrzebuje jedynie soli mineralnych i wody, a resztę potrafi wyprodukować sama. W grudniu większość handlarzy przemierza lasy i obcina rozłożyste gałązki, by później sprzedać je na pobliskim bazarku. Co ciekawe, jemioła jest w stanie przetrwać wiele tygodni bez wody, dlatego kupując ją w połowie grudnia, mamy pewność, że na święta nadal będzie świeża i zielona.

Umieszczanie jemioły w domu to nie przypadek. Dawno temu ludzie uważali, że ta roślina to ich talizman i jej wieszanie w okresie świąt jest niezbędne do osiągnięcia szczęścia w nowym roku. Poza tym miała chronić przed nieproszonymi gośćmi, chorobami i nieurodzajem. Ponadto mówiono, że jeśli w domu jest choć jedna gałązka jemioły, to para starająca się o dziecko wkrótce przywita potomka na świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyrzucasz jemiołę po świętach? Czeka cię kłótnia z bliskimi

Zwyczaj dawania sobie całusów pod jemiołą wywodzi się z XVII-wiecznej Anglii. Później przywędrował on do samej Polski. Jemiołę powinno się wieszać nad stołem wigilijnym, w progu domu i nad kuchnią. Po świętach nie wolno wyrzucać gałązek, chyba że chcemy pokłócić się ze wszystkimi, których pocałowaliśmy pod jemiołą.

Całowanie pod jemiołą
Całowanie pod jemiołą© Freepik | gpointstudio

Według tradycji jemioła powinna zostać ususzona i przetrzymana aż do kolejnych świąt. Jeśli natomiast nie jest nam po drodze z przechowywaniem suchych gałązek, koniecznie trzeba je spalić w święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia. Lepiej nie ryzykować i pozwolić, by tradycja wzięła górę. Tak będzie o wiele bezpieczniej dla nas i naszych bliskich!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także