InspiracjeŚwiąteczneNie wyrzucaj jemioły po świętach. Całujące się pod nią pary mogą się pokłócić

Nie wyrzucaj jemioły po świętach. Całujące się pod nią pary mogą się pokłócić

Wisząca jemioła w progu domu to swego rodzaju tradycja bożonarodzeniowa. Nie bez powodu znajduje się właśnie w tym miejscu. Otóż zwyczaj nakazuje, by osoby, które pod nią stoją, dały sobie symbolicznego całusa. Co ciekawe wiele osób wyrzuca gałązki zaraz po świętach, a według przesądów takie działanie prowadzi do samych nieszczęść. Co jeszcze należy o niej wiedzieć?

Kobieta trzyma jemiołę
Kobieta trzyma jemiołę
Źródło zdjęć: © Genialne

Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy nasze rodziny powielają wiekowe tradycje. Wielu z nas nie ma pojęcia, dlaczego jemy konkretne dania, kim tak naprawdę był Święty Mikołaj i co oznacza jemioła w domu. W dzisiejszym artykule postaramy się przywołać nieco historii i wyjaśnimy, skąd w naszym kraju znalazł się zwyczaj wieszania gałązek jemioły. Nie chodziło jedynie o funkcję dekoracyjną.

Jemioła w domu przynosi dostatek i szczęście

Jednym z powszechnie znanych symboli grudniowych świąt jest jemioła. Na co dzień spotykamy ją w koronach drzew, gdzie porasta konary i pobiera niezbędne składniki odżywcze. Nazywa się ją półpasożytem, gdyż od żywiciela potrzebuje jedynie soli mineralnych i wody, a resztę potrafi wyprodukować sama. W grudniu większość handlarzy przemierza lasy i obcina rozłożyste gałązki, by później sprzedać je na pobliskim bazarku. Co ciekawe, jemioła jest w stanie przetrwać wiele tygodni bez wody, dlatego kupując ją w połowie grudnia, mamy pewność, że na święta nadal będzie świeża i zielona.

Umieszczanie jemioły w domu to nie przypadek. Dawno temu ludzie uważali, że ta roślina to ich talizman i jej wieszanie w okresie świąt jest niezbędne do osiągnięcia szczęścia w nowym roku. Poza tym miała chronić przed nieproszonymi gośćmi, chorobami i nieurodzajem. Ponadto mówiono, że jeśli w domu jest choć jedna gałązka jemioły, to para starająca się o dziecko wkrótce przywita potomka na świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urządzenia pobierające prąd, które mnożą liczby na twoim rachunku

Wyrzucasz jemiołę po świętach? Czeka cię kłótnia z bliskimi

Zwyczaj dawania sobie całusów pod jemiołą wywodzi się z XVII-wiecznej Anglii. Później przywędrował on do samej Polski. Jemiołę powinno się wieszać nad stołem wigilijnym, w progu domu i nad kuchnią. Po świętach nie wolno wyrzucać gałązek, chyba że chcemy pokłócić się ze wszystkimi, których pocałowaliśmy pod jemiołą.

Całowanie pod jemiołą
Całowanie pod jemiołą© Freepik | gpointstudio

Według tradycji jemioła powinna zostać ususzona i przetrzymana aż do kolejnych świąt. Jeśli natomiast nie jest nam po drodze z przechowywaniem suchych gałązek, koniecznie trzeba je spalić w święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia. Lepiej nie ryzykować i pozwolić, by tradycja wzięła górę. Tak będzie o wiele bezpieczniej dla nas i naszych bliskich!