×

Pielęgnacja storczyków – czy warto podlewać je piwem?

Kwiaty w domu to zawsze dobry pomysł – są piękną dekoracją, oczyszczają powietrze, uspokajają, odświeżają wnętrze. Niestety nie każdy decyduje się na umieszczenie roślin na swoim parapecie. Wszystko przez trudności z pielęgnacją kwiatów. Jednak czy faktycznie utrzymanie zdrowych roślin jest tak skomplikowane? Okazuje się, że nawet Ci którzy nie mają ręki do kwiatów mogą pozwolić sobie na te najpiękniejsze! Wystarczy tylko poznać kilka trików! Dziś dzielimy się z Wami wiedzą na temat pielęgnacji storczyków.

Pielęgnacja storczyków

pielęgnacja storczyków
instagram.com/p_s_photography

Storczyk zwany inaczej orchideą to bylina należąca do rodziny storczykowatych. Wyróżnia się aż 33 gatunków tej pięknej rośliny, a do najbardziej popularnych należą Paphiopedilum z charakterystycznym kształtem kwiatu w kształcie buta czy oraz tradycyjny Phalaenopsis. W codziennej pielęgnacji storczyków bardzo ważne jest wybranie dla nich odpowiedniego miejsca. Jeśli decydujesz się na postawienie go doniczki ze storczykiem na parapecie wybierz ten od strony wschodniej lub zachodniej. Kwiaty nie lubią być narażone na silne promieniowanie słońca! Storczyki lubią z kolei gdy powietrze jest wilgotne, dlatego też kilka razy dziennie możesz rozpylić wokół nich wodę ze spryskiwacza.

Podlewanie storczyków

pielęgnacja storczyków
instagram.com/flower_of_love_unique

Oprócz światła warto zadbać o odpowiednie nawodnienie rośliny. Warto więc stworzyć storczykom podobne warunki jak te, które mają w lasach tropikalnych. Dlatego też warto obficie go podlać, a następnie znaleźć dla niego chłodniejszą lokalizację i podlewać raz na 2 lub 3 tygodnie. Woda nie może zostawać w podstawce, ponieważ to doprowadzi do zgnicia korzeni.

Pielęgnacja storczyków – trik Azjatów z użyciem piwa

Być może zdarzyło Ci się usłyszeć, że mieszkańcy Azji podlewają storczyki piwem. Ten zaskakujący i dla wielu osób również ryzykowny trik, wcale nie jest złym pomysłem. Wręcz przeciwnie! Piwo zawiera dużo witamin z grupy B, dzięki którym korzenie roślin lepiej się wykształcą. Dodatkowo dzięki tym witaminom rośliny stają się zdrowsze, silniejsze i odporniejsze na choroby czy ataki szkodników. Do podlewania storczyków najlepiej użyć jasnego piwa i rozcieńczyć je dużą ilością wody (spróbuj proporcji 1:30).

Bardzo ważne aby nie stosować tej sztuczki częściej niż raz w miesiącu oraz w sezonie zimowym czyli od grudnia do marca.

Jaką doniczkę wybrać na storczyka?

korzenie - pielęgnacja storczyków
youtube.com

Często możesz się spotkać ze storczykami sprzedawanymi w przeźroczystych lub półprzeźroczystych osłonkach. To dlatego, że korzenie tej rośliny muszą mieć dostęp do powietrza oraz światła. Jeśli jednak nie podoba Ci się taki model osłonki warto wybrać nieco większą niż sama roślina, korzenie które będą wystawać poza osłonkę wymagają znacznie więcej przestrzeni.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij