×
Wirtualna Polska

Polak, który był pierwowzorem dla słynnego Popeye’a. Naprawdę był marynarzem i palił fajkę

Popeye’a zna chyba każdy, ale mało kto wie, że to polski marynarz był inspiracją dla stworzenia tej charakternej postaci. Czy rzeczywiście był tak dzielny i lubił szpinak, jak w kreskówce?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Emigrant

Frank „Rocky” Fiegel – tak się nazywał Polak, który był pierwowzorem marynarza z bajki. Prawdopodobnie urodził się gdzieś w Wielkopolsce 27 stycznia 1868 r. Jego rodzicami byli Bartłomiej Figiel i Anna (z domu Grott). Krótko po narodzinach chłopca wyemigrowali do Chester w USA. Tam też zmienili nazwisko na bardziej amerykańsko brzmiące Fiegel. Istnieje jednak wersja mówiąca o tym, że chłopiec tak naprawdę urodził się już w Stanach, trudno jednoznacznie stwierdzić jaka była prawda.

<a href=jecinci/instagram">

jecinci/instagram

Krzepki marynarz znany z bójek

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nie wiadomo, kiedy dokładnie Franka poznał rysownik Elzie Crisler Segar, który również urodził się w Chester i przez wiele lat tam mieszkał. Wiemy natomiast, że Frank cieszył się swoistą „renomą” w pubach usytuowanych w portowej części miasta. Miał być znany z ogromnej siły, zamiłowania do bijatyk i tego, że miał słabość do dzieci.

Tak jak postać z kreskówki Frank także był marynarzem, nic jednak nie wiadomo o tym czy lubił szpinak. Wiemy za to, że praktycznie zawsze był widywany z fajką w ustach (przez co podobno mówił bardzo niewyraźnie).

<a href=lavereda">

lavereda

Ach to oko!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Największe kontrowersje wokół Franka budzi sprawa… jego oka. Większość tekstów, jakie napisano o nim po polsku mówi o tym, że nie miał jednego oka, natomiast większość angielskojęzycznych tekstów mówi, że jedno jego oko było zdeformowane. Sądząc po zdjęciach Franka, jakie się zachowały, chyba druga wersja jest bliższa prawdy.

Dodajmy, że ksywa „Popeye” w dosłownym tłumaczeniu znaczy: „Oko, które wyskoczyło”.

<a href=ecrater">

ecrater

Wiedział, że Popeye to on?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nie wiadomo, czy Frank był świadom, że stał się inspiracją dla stworzenia postaci Popeye’a.
Segar oficjalnie po raz pierwszy narysował ją dopiero w 1929 r., nasz bohater miał już wtedy 61 lat. Niektórzy uważają nawet, że to nie Frank był inspiracją, tylko zupełnie inna osoba.

Część „znawców tematu” twierdzi, że Polak doskonale wiedział, że kreskówkowy bohater to on, a Segar aż do swojej śmierci regularnie przesyłał mu pieniądze z wdzięczności za zainspirowanie go. Prawie nic nie wiemy o pozostałym życiu Franka, oprócz tego, że umarł w sędziwym wieku 79 lat, 24 marca, 1947 r.

<a href=findagrave">

findagrave

Oglądałeś w dzieciństwie kreskówki z Popeyem?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować