×

15 roślin okrywowych, które wypełnią przestrzeń pod drzewami i krzewami. Łatwo się rozrastają

Trawa nie w każdym rejonie ogrodu będzie jednakowo bujna i zielona. Są takie obszary, gdzie zwyczajnie nie będzie budziła zachwytu. Dlatego pod drzewami, krzewami i w miejscach zacienionych przez większą część doby warto posadzić rośliny okrywowe. To krzewinki, byliny, pnącza, które szybko się rozrastają, są odporne na uszkodzenia, mróz, a także charakteryzują się równomiernym wzrostem.

1. Runianka japońska

Roślina tworzy imponujące, zielone dywany. W maju pojawiają się małe, białe kwiaty. Runianka jest dość wymagająca w uprawie. Potrzebuje wilgotnej i próchnicznej gleby oraz jest bardzo wrażliwa na przesuszenie.

2. Czyściec wełnisty

Ta wyjątkowa roślina posiada szaro-srebrne liście, które pokrywają małe włoski zwane kutnerem. Dzięki nim roślina jest odporna na przesuszenie i potrafi magazynować wodę. Czyściec wełnisty intensywnie rozrasta się na boki oraz preferuje słoneczne stanowiska.

3. Macierzanka

W naszym kraju można spotkać ok. 10 gatunków tej krzewinki (na całym świecie występuje ponad 300 gatunków). Macierzanka szybko się rozrasta i tworzy okazałe kolorowe kobierce. Lubi słoneczne stanowiska, a także jest odporna na suszę. W ogrodzie warto posadzić macierzankę: piaskową, zwyczajną, cytrynową, omszoną.

4. Rozchodnik

Rozchodnik to król skalniaków, który z powodzeniem może rosnąć pod drzewami i krzewami. Znanych jest 500 gatunków tej rośliny charakteryzującej się mięsistymi liśćmi, gdzie gromadzona jest woda. Dzięki temu rozchodnik z powodzeniem przetrwa suszę. W roli rośliny okrywowej dobrze sprawdzi się rozchodnik ostry, biały, kamczacki, ościsty czy kaukaski.

5. Barwinek pospolity

Dorasta tylko do 20 cm i dzięki temu świetnie prezentuje się pod krzewami. Może rosnąć w cieniu (wówczas nie kwitnie) lub w półcieniu. Co ciekawe nie wymaga podlewania i pozostaje zielony także zimą. Natomiast wiosną barwinek cieszy wzrok błękitnymi kwiatami.

6. Jasnota plamista

Rośnie dziko w Polsce na łąkach, w rowach, zaroślach czy rumowiskach. Wytwarza fioletowo-różowe kwiaty, a jej liście, w zależności od odmiany, mogą mieć biały, żółty czy srebrzysty wzór. Kwitnie od maja do jesieni i lubi półcień lub słoneczne stanowiska.

7. Tojeść rozesłana

Ta roślina jest często spotykana w naszym kraju. Rośnie na nizinach i w niższych partiach gór. Tworzy długie, rozłożyste pędy, które zdobią żółte kwiaty (od czerwca do sierpnia). Uwielbia gliniastą, podmokłą glebę i dobrze sobie radzi w półcieniu.

8. Konwalia majowa

Ta pięknie pachnąca roślin bardzo ładnie prezentuje się pod drzewami. Bardzo rzadko atakują ją szkodniki, a jej kłącza się szybko się rozrastają i są mrozoodporne. Zachwyca swoimi kwiatami przypominającymi małe dzwoneczki i jest łatwa w uprawie (dobrze czuje się pod większymi roślinami).

9. Poziomkówka indyjska

Ta bylina do złudzenia przypomina poziomkę pospolitą. Jednak jej owoce nie są jadalne ani trujące. Uwielbia słońce i wytwarza czerwone, skierowane do góry owoce, które są bardzo dekoracyjne, ale nie mają smaku oraz zapachu.

10. Bluszcz pospolity

To pnącze może z powodzeniem wić się także po ziemi. Jego ciemnozielone liście szczelnie zakryją przestrzeń pod drzewami i krzewami. Bluszcz lubi cień oraz półcień, ale musisz pamiętać, że będzie także wspinał się po wszelkiego rodzaju podporach i pniach.

11. Pragnia syberyjska

Liście tej rośliny są zielone przez cały rok. Natomiast w kwietniu i maju pojawiają się intensywnie żółte kwiaty. Pragnia jest mrozoodporna i preferuje wilgotną glebę.

12. Dąbrówka rozłogowa

Dekoracyjne roślina, które obsypuje się małymi, niebiesko-fioletowymi kwiatami. Szybko się rozrasta, a jej liście mogą mieć zielony bądź bordowy odcień. Dąbrówka najlepiej czuje się w półcieniu.

13. Kopytnik pospolity

Nazwa tej rośliny nie jest przypadkowa. Jej ciemnozielone liście wyglądają jak końskie kopyta. Dodatkowo tworzą na powierzchni ziemi kobierce, która są zielone także zimą. Z powodzeniem rośnie w cieniu i preferuje wilgotną glebę.

14. Rogownica kutnerowata

Ta wieloletnia bylina dorasta do 20 cm wysokości. Wiosną obsypuje się białymi kwiatami. Bardzo dobrze znosi palące słońce, przesuszenie i z powodzeniem rośnie między kamieniami, w szczelinach murów. Jej długie pędy maskują wszystko to, co chcemy w ogrodzie ukryć.

15. Gajowiec żółty

Rośnie dziko w naszym kraju i trochę przypomina pokrzywę. Zachwyca swoimi zielono-białymi liśćmi oraz żółtymi kwiatami wydzielającymi przyjemny zapach. Osiąga wysokość 20-60 cm, a po okresie kwitnienia wytwarza gęste rozłogi. Dobrze rośnie również w cieniu.

Masz w swoim ogrodzie rośliny okrywowe?

23 pasjonatów uprawy roślin i warzyw, którzy dzielą się swoimi ogrodniczymi patentami

Triki dla fanów roślin

 

 
Źródła: www.e-ogrodek.pl

Wybrane dla Ciebie

Nie trzeba mieć dużego ogrodu, aby uprawiać warzywa. Wystarczy tylko worek uniwersalnej ziemi

Sadzenie warzyw wcale nie musi być uciążliwe i nużące. Dodatkowo nie musisz mieć dużego ogrodu, aby uprawiać sałatę czy rzodkiewkę. Wystarczy tylko worek ziemi. Uprawa workowa Najlepsze pomysły to te, które można szybko i prosto zrealizować. Podobnie sprawa wygląda w ogrodnictwie. Miłośnicy uprawy roślin, nieposiadający pokaźnych działek czy miejsca na wydzielenie grządek, sadzą warzywa bezpośrednio […]

Ogrodnicy nie rozstają się z solą Epsom. Oto jej 11 niezwykłych zastosowań

Sól Epsom znana jest jako siarczan magnezu czy sól angielska. Zawiera minerały magnezu oraz siarki, a swoją nazwę posiada od brytyjskiej miejscowości Epsom – tam została odkryta. Najczęściej używana jest w walce z obolałymi i zmęczonymi mięśniami. Jednak ma o wiele więcej zastosowań niż myślisz. Sól Epsom z powodzeniem stosowana jest także w ogrodnictwie. Oto […]

23 pasjonatów uprawy roślin i warzyw, którzy dzielą się swoimi ogrodniczymi patentami

Ogrodnikiem może zostać właściwie każdy. Bez względu czy mieszkasz w dużym domu czy też w bloku. Warzywa oraz ulubione rośliny z powodzeniem możesz także hodować na balkonie. Obejrzyj galerię i przekonaj się jak ogrodnicy amatorzy radzą sobie z uprawą grządki. 1. Biustonosz dobrze się sprawdzi w roli wsparcia dla melonów 😉 2. Skrzynka do uprawy […]

5 przepisów na użycie jodu w ogrodzie. Nigdy więcej nie będziesz martwić się o swoje rośliny

Jodyna stosowana jest najczęściej podczas opatrywania stłuczonego kolana lub odkażania ran, jednak jak się okazuje, świetnie sprawdzi się też w walce ze szkodnikami. Jeśli zmagasz się z plagą chorób powodowanych drobnoustrojami, które żerują w Twoim ogrodzie, koniecznie sprawdź dlaczego warto używać jodynę w ogrodzie i… jak jej używać. Dużym plusem stosowania jodyny jest również jej […]

20 wyjątkowych warzyw i owoców, które wyrosły w przydomowych ogródkach. Radość z plonów ogromna

Warzywa nie potrzebują wiele, aby obdarzyć ogrodników obfitymi plonami. Wystarczy dobra gleba, odpowiednie nawożenie, trochę słońca oraz właściwe nawadnianie. Czasami zdarza się, że rośliny posuwają się o krok dalej i drastycznie zwiększają swoje rozmiary. Obejrzyj galerię i przekonaj się ile może ważyć monstrualna kapusta oraz cukinia przypominająca noworodka. 😉 1. Kantalupa (odmiana melona cukrowego) osiągnęła […]

Fantastyczny patent na sadzenie truskawek. Wystarczy tylko plastikowy kosz na brudną bieliznę

Truskawki lubią chyba wszyscy. Istnieje sprytna metoda, dzięki której będziesz mógł uprawiać je nawet na balkonie. Potrzebny będzie tylko jeden gadżet znajdujący się w każdym domu. 😉 Truskawki z kosza Wcale nie trzeba mieć dużego ogrodu bądź działki za miastem, aby uprawiać truskawki. Do tego celu wystarczy tylko plastikowy kosz na pranie. Ważne jest to, […]