×

Sam wybudował dom na dachu kamiennicy w Gdyni. Wcześniej 100 firm odmówiło mu zlecenia

Czy można dobudować piętro na dachu kamienicy? Pewien mieszkaniec Gdyni udowodnił, że taka niecodzienna rzecz jest możliwa. I zrobił to prawie w całości własnymi rękami.;)

piętro na dachu kamienicy
Fot. Pomysł na Dom

Patent na powiększenie kawalerki

Tomasz Stukan wraz ze swoją żoną Zuzanną mieszkali w kawalerce w Gdyni. Kiedy dowiedzieli się, że będą mieli dziecko, stwierdzili, że potrzebują większej przestrzeni do życia. Jednocześnie nie chcieli opuszczać swojej okolicy. Po chwili refleksji wpadli na pomysł, że dobudują jedno piętro i tym samym powiększą swoją kawalerkę. Aby zrealizować ten plan trzeba było najpierw zdobyć zgodę mieszkańców oraz miasta.

piętro na dachu kamienicy
Piętro na dachu kamienicy, fot. Pomysł na Dom

Czwarta kondygnacja

W związku z tym, że kamienica jest budynkiem rodzinnym, to wszyscy sąsiedzi zgodzili się na nadbudowę. Co więcej plan zagospodarowania przestrzennego także pozwalał na dodanie piętra. Kamienica miała 11 metrów i składała się z trzech kondygnacji. Nie było przeciwskazań, aby „urosła” do 15 metrów i utrzymała 4 kondygnacje. Fundamenty wzmocniono metodą iniekcji geopolimerowych. Polega to na nawierceniu fundamentu oraz wpuszczeniu do niego polimeru, który twardnieje i daje należyte wsparcie.

piętro na dachu kamienicy
Fot. Pomysł na Dom

Cała praca wykonana prawie samodzielnie

Schody zaczęły się, kiedy małżeństwo przystąpiło do szukania ekipy budowlanej. Jak przyznaje pan Tomasz, jego żona skontaktowała się z setką ekip, a każda z nich chciała podjąć się tego niezwykłego przedsięwzięcia. Wtedy mężczyzna zaczął oglądać filmiki instruktażowe w Internecie i stwierdził, że sam wykonana nadbudowę. Wcześniej jednak zatrudniony cieśla postawił całą konstrukcję szkieletową oraz dach (w ciągu tylko trzech dni). Pan Tomasz natomiast podjął się postawienia ścian z blachy trapezowej. Ostatecznie całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.

piętro na dachu kamienicy
Fot. Pomysł na Dom

Kawalerka powiększyła się o 70m²

Całe mieszkanie ma obecnie 100m² (dobudowane piętro liczy 70m²). Obecnie w kawalerce (30m²)  znajduje się sypialnia właścicieli oraz łazienka. Na piętro prowadzą schody. W części nadbudowanej zaaranżowano salon z kuchnią, dwa pokoje dzieci, łazienkę z pralnią i kotłownią oraz przestronny taras z widokiem na las. Wnętrza są jasne i znajduje się w nich dużo drewnianych elementów. Koszt całej nadbudowy wraz z wyposażeniem wnętrza wyniósł 700 tys. zł (należy pamiętać, że praca była wykonywana w 2021 roku). Sama budowa trwała tylko rok.

Fot. Pomysł na Dom

Przez takie błędy Twój dom staje się celem włamywaczy. Lepiej ich unikaj

Może Cię zainteresować

zamknij