×

11 widokowych szlaków pieszych w Europie. Idealne dla osób, których nudzi wylegiwanie się na plaży

W Europie czeka bardzo dużo szlaków dla amatorów wędrówek. Aby je przejść wcale nie musisz być wprawnym piechurem, ale konieczna będzie przeciętna sprawność fizyczna. Nie chodzi o zdobywanie wysokich szczytów, a relaksujący marsz między jeziorami, wodospadami i wędrówki w górskim terenie. To idealny pomysł na urlop dla osób, które nie przepadają za leżeniem na plaży i lubią się trochę zmęczyć. 😉

1. Z Valbony do Theth (Albania)

Szlak w Albańskich Alpach, które zwane są także Górami Przeklętymi. Prowadzi z miejscowości Valbona (przepływa przez nią potok) do doliny Theth. Szlak nie jest bardzo wymagający, a jego długość to ok. 15 km. Podczas wędrówki cały czas będą towarzyszyły Ci górskie krajobrazy oraz zapomniane albańskie wioski.

pinterest

2. Siedem Jezior Rilskich (Bułgaria)

Piękne jeziora polodowcowe, które znajdują się na wysokości 2100-2500 m n.p.m (dwie godziny jazdy od Sofii). Każde z nich ma swoją nazwę: Łza, Oko, Nerka, Bliźniak, Botaniczne, Rybne, Dolne. Dostaniesz się do nich wyciągiem krzesełkowym. Między jeziorami są wytyczone szlaki, które ułatwiają poruszenie się i podziwianie widoków.

pinterest

11 śmiertelnie niebezpieczniejszych jezior na świecie. Groźne wody skrywają zabójcze sekrety

genialne

3. Kanion Rugova (Kosowo)

Ma 25 km długości. Wejście do niego rozpoczyna się w mieście Peć. Cała droga wije się wzdłuż skał i rzeki Pećka Bistrica. Na trasie znajdują się tunele, jaskinie, półki skale, wodospady.

pinterest

4. Ścieżka Bogów (Włochy)

Sentiero degli Dei to szlak pieszy wzdłuż Wybrzeża Amalfińskiego. Łączy dwie miejscowości: Bomerano i Positano. Ma ok. 6 km i podczas drogi będziesz podziwiać klify, formacje górskie oraz włoską roślinność. Na trasie do pokonania jest jeszcze 1700 schodów. Od Ciebie zależy czy zdecyduje się na nie wejść (trasa od Positano do Bomerano) czy po nich zejść (trasa do Bomerano do Positano).  😉

pinterest

5. Wybrzeże Jurajskie (Wielka Brytania)

Krajobrazowy szlak, który rozciąga się na długości 154 km: od Exmouth (hrabstwo Devon) do Studland (hrabstwo Dorset). Wiedzie wybrzeżem klifowym, które zostało ukształtowane 180 milionów lat temu. Podczas wędrówki zobaczysz zatoki, plaże, łuki skalne, a także opuszczone miasteczko Tyneham (mieszkańcy musieli się wykwaterować, gdyż osadę przejęła armia podczas II wojny światowej).

pinterest

6. Caminito del Rey (Hiszpania)

To prawie ośmiokilometrowa trasa nieopodal Malagi. Jest właściwie przylepiona do ścian wąwozu (ok. 700 metrów głębokości) i prowadzi po drewnianych kładkach. W dole wije się rzeka. Ścieżka Króla powstała na początku XX wieku. Miała ułatwić transport materiałów, pracownikom budującym zaporę wodną. Nie dla osób z lękiem wysokości.;)

pinterest

7. Lewada 25 Fontes (Madera)

Lewady to kanały nawadniające, którymi poprzecinana jest Madera. Powstały z myślą o transporcie deszczówki z północy na południe wyspy. Szlak w dużej mierze prowadzi przez las, którego atrakcją są powyginane drzewa oraz wodospady. Musisz pamiętać, że droga wiedzie wąskimi ścieżkami, którymi pierwotnie poruszali się rolnicy.

pinterest

8. Wąwóz Masca (Teneryfa)

Przygoda zaczyna się w wiosce Masca (leży na wysokości 600 m n.p.m), do której dotarcie to już nie lada przeżycie. Droga to ciąg serpentyn z bajkowymi widokami na przepaście. 😉 Przejście wąwozem trwa ok. 4 godzin i kończy się na plaży u podnóża klifów Los Gigantes.

pinterest

9. Góra Segla (Norwegia)

Ten wyjątkowy szczyt znajduje się na wyspie Senja, która leży już za kołem podbiegunowym. Samo wzniesienie ma 639 m n.p.m., ale musisz pamiętać, że wspinaczkę zaczniesz właśnie z poziomu morza. Wejście zajmuje ok. 3 godzin i przez całą drogę będą towarzyszyć Ci piękne widoki.

pinterest

10. Wodospad Glymur (Islandia)

To drugi co do wielkości islandzki wodospad (ma 198 metrów). Prowadzi do niego kilka szlaków. Najbardziej  widowiskowy biegnie wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Botnsá. Na piechurów czekają jaskinie, mostki, a także widok na kanion.

pinterest

11. Pierścień Kerry (Irlandia)

Ten szlak biegnie wokół półwyspu Iveragh i ma aż 213 km. Dlatego pokonanie go warto zaplanować na kilka dni. Podczas wędrówki zobaczysz małe, rybacki wioski, wodospad Torc, górskie krajobrazy, wyludnione tereny oraz wybrzeże Oceanu Atlantyckiego.

pinterest

Jakie są Twoje ulubione trasy turystyczne?

Niezwykłe miejsce tylko latem staje się rajem dla nurków! Wtedy ławki i ścieżki są pod wodą

genialne
Źródła: www.buzzfeed.com

Może Cię zainteresować

zamknij