PoradyLajfhakiZaskakujący powód, dla którego drzwi w toaletach publicznych są „za krótkie”

Zaskakujący powód, dla którego drzwi w toaletach publicznych są „za krótkie”

Dlaczego drzwi w łazienkach publicznych nie dotykają ziemi? Fot. Freepik.com
Dlaczego drzwi w łazienkach publicznych nie dotykają ziemi? Fot. Freepik.com
13.02.2023 10:46

Choć pewnie do tej pory nie zwracałeś na to szczególnej uwagi, to jednak jeśli sięgniesz pamięcią do chwili, kiedy ostatni raz byłeś w toalecie publicznej, na pewno przypomni Ci się pewien szczegół. W każdej z nich zamontowane drzwi były nieco przykrótkie - nie dotykały podłogi. Czy wiesz, dlaczego? Czy to ich jakaś ukryta funkcja?

W kinie, teatrze, galerii handlowej czy innym miejscu publicznym, łazienki są zaprojektowane w podobny sposób. Drzwi do poszczególnych kabin toaletowych nigdy nie dotykają ziemi. To nie jest żaden błąd konstrukcyjny – taka budowa jest niezaprzeczalnie konieczna. Dlaczego? Powód mocno Cię zaskoczy!

Dlaczego drzwi w łazienkach publicznych nie dotykają ziemi?

Powodów na to jest aż kilka!

  • Pierwszy jest najbardziej oczywisty – dzięki tej luce możemy łatwo określić, czy toaleta jest wolna czy zajęta. Widząc oparte na podłodze stopy od razu wiemy, że musimy poczekać na swoją kolej, bez pukania i czekania na odpowiedź, co szczególnie przydatne jest osobom niesłyszącym.
freepik.com
freepik.com
  • Ta przerwa jest też niezwykle pomocna w przypadku, kiedy ktoś, kto korzysta z toalety, nagle zasłabnie lub stanie się mu coś złego. Dzięki niej służby ratunkowe mogą łatwo zobaczyć, co stało się w kabinie i szybciej zadziałać.
  • Bardzo ułatwia też utrzymanie higieny. Łazienki publiczne wymagają sprzątania kilka razy w ciągu dnia, a zmycie podłóg odbywa się zwykle jeszcze częściej. Dzięki luce między płytkami a drzwiami, nie trzeba ich otwierać, przez co przetarcie mopem odbywa się dużo szybciej.
freepik.com
freepik.com

Dlaczego drzwi w toaletach publicznych są „za krótkie”?

  • Krótkie drzwi w toaletach publicznych to też oszczędność – są przecież dużo tańsze niż te pełnowymiarowe.
  • Pełnią też funkcję higieniczną – ta wolna przestrzeń pozwala na ujście brzydkich zapachów. Gdyby kabina była szczelnie zamknięta, nie pachniałoby w niej zbyt ładnie, a przecież używanie odświeżaczy powietrza nie byłoby korzystne finansowo dla żadnego miejsca publicznego.
  • Krótsze drzwi do toalety wpływają też na bardziej kulturalne zachowania jej użytkowników. Jeśli ktoś wchodzi do kabiny wiedząc, że ludzie wokół usłyszą niektóre odgłosy, będzie powstrzymywał się od ich głośnego wytwarzania. Nikt przecież nie chce poczuć się zawstydzonym.
freepik.com
freepik.com
  • To wpływa też na to, że ludzie szybciej korzystają z publicznych toalet. Jeśli wiesz, że przed kabinami ustawiona jest kolejka oczekujących, która obserwuje, że przy tej jednej toalecie wciąż ustawione są te same stopy – na pewno nie będziesz przedłużał spędzanego tam czasu w obawie przed słusznym pospieszaniem przez innych.
  • Na koniec z pozoru błahy, ale jednak w pewnych sytuacjach bardzo istotny powód - dzięki tej luce możliwe jest podanie papieru toaletowego z jednej kabiny do drugiej.
A roll of toilet paper hangs on a metal holder against a blue tile wall. Part of the toilet with space to copy
A roll of toilet paper hangs on a metal holder against a blue tile wall. Part of the toilet with space to copy

Ta mikstura w mig usuwa brzydki zapach z toalety, a zrobisz ją zaledwie za grosze!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także