×

11 mrożących krew w żyłach ciekawostek o pająkach. Nie dla osób cierpiących na archnofobię

Mało jest stworzeń na ziemi, które wzbudzają większy wstręt niż pająki. W oczach osób cierpiących na arachnofobię przybierają wręcz monstrualne rozmiary. Tymczasem pająki wcale nie mają ochoty polować na ludzi. Wręcz przeciwnie: skutecznie przed nami uciekają. A kiedy ewakuacja nie jest możliwa, to zwijają się w kulkę i po prostu udają, że ich nie ma. 😉

1. Wiekowa samica

Najdłużej żyjącym pająkiem na świecie była samica z gatunku Giaus villosus. Zamieszkiwała Australię i dożyła 43 lat. Jej zgon nie był spowodowany przyczynami naturalnymi. Została użądlona przez pasożytniczą osę. W wyniku tego ataku, samica zdechła. Pająki z gatunku Giaus villosus prawie całe swoje życie spędzają w norach, a wychodzą tylko na polowania. To sprzyja ich długowieczności.

2. Gigantyczna sieć

Największym znanym pająkiem świata (który tka sieci) jest samica Nephila komaci (występuje na Madagaskarze, w Tanzanii i RPA). Rozpiętość jej odnóży wynosi aż 12 cm, a średnica uprzędzonej przez nią sieci może osiągnąć nawet 1 metr średnicy. Korpus samicy dochodzi do 39 mm, a samiec mierzy tylko 9 mm.

3. Jadowity mieszkaniec jaskiń

Najbardziej jadowitym pająkiem występującym w Polsce jest sieciarz jaskiniowy. Można go spotkać w jaskiniach, piwnicach czy studzienkach kanalizacyjnych. Samice tworzą charakterystyczne białe kokony, gdzie składają jaja. Jego ugryzienie może powodować dolegliwości bólowe oraz wystąpienie opuchlizny. Porównuje się je do użądlenia osy. Jednak nie stanowi zagrożenia dla dorosłego człowieka.

4. Miłośnik wody

Topik to pająk wodny, który zamieszkuje Europę i Azję. Można go spotkać w wodach stojących lub strumieniach czy rzekach z bogatą roślinnością. Pod wodą oddycha dzięki bąblowi powietrza, który utrzymuje na swoim owłosionym odwłoku. Najczęściej zimuje w muszlach ślimaków zlokalizowanych pod wodą.

   5. Mumifikacja ofiary

   Pająki z rodziny krzyżakowatych mają niecodzienny sposób uśmiercania swoich ofiar. Na owady zaczajają się na rogach sieci. Kiedy zapląta się w nią np. mucha pająk najpierw szczelnie owija ją siecią (wygląda jakby była zmumifikowana) i dopiero wtedy wbija zęby i wstrzykuje jad.

   6. Skok na muchę

   Skakun arlekinowy ma świetny wzrok, a sieć służy mu tylko jako ochrona w razie złej pogody lub bezpieczna przystań dla jaj oraz młodych. Ten pająk posiada ciekawie umaszczony odwłok, a poluje za pomocą skoków (dosłownie wskakuje na swoją ofiarę i wstrzykuje jad). Potrafi wykonywać skoki 25 razy dłuższe niż jego ciało.

   7. Śmiertelna kopulacja

   Samice czarnych wdów mają ok. 10 mm długości, a samce tylko 3-4 mm. Podczas kopulacji zdarza się, że samica zjada swojego partnera. Po odbytym stosunku samiec robi salto i wówczas zostaje pochwycony przez żądną krwi partnerkę. Dzięki temu samica ma dostęp do większej ilości plemników.

   8. Recykling sieci

   Pająki krzyżakowate regularnie zjadają niepotrzebne części swojej sieci i używają ich do naprawy lub budowy kolejnych elementów. Dodatkowo pająki potrafią stroić sieć. W zależności od sposobu w jaki wibruje wiedzą, w której części zaplątała się ofiara.

   9. Pająk jak mrówka

   Dla pająków niezwykle groźny jest kwas mrówkowy produkowany przez mrówki. Dlatego tych zwierząt nigdy nie spotkasz w bliskiej obecności. Jest jednak pająk, który swoim wyglądem upodobnił się do mrówki. To mrówczynka (gatunek pająka z rodziny skakunowatych). Ten kamuflaż ma odstraszać ptaki, które też nie preferują kwasu mrówkowego.

   10. Pająk z kolcami

   Gasteracantha cancriformis to pająk wyglądający jak krab najeżony kolcami. Naukowcy odkryli, że jego doba trwa ok. 19 godzin. Musi on dostosować swój okres aktywności do cyklu słonecznego. Jeszcze na kilka godzin przed świtem zaczyna tkać sieć, a później przez 5-7 godzin pozostaje bez ruchu.

    11. Lekka pajęcza sieć

    Jedno włókno pajęczej sieci o długości 40 075 km (obwód Ziemi) ważyłoby tylko niecały kilogram.

    Bonus

    Największy pająk w Polsce to bagnik nadwodny. Ciało samicy potrafi osiągnąć 2,5 cm, ale rozpiętość jej odnóży może dochodzić do 8 cm!

    Która ciekawostka najbardziej Cię zaskoczyła?

    Z życia pająka domowego, czyli jesienią włochaci lokatorzy wychodzą z ukrycia i rozpoczynają amory

     
    Źródła: zookaszuby.pl, tvn24.pl, ciekawe.org

    Wybrane dla Ciebie

    17 map, które sprawią, że już nigdy nie popatrzysz tak samo na niektóre rzeczy

    Mapa to świetne narzędzie jeśli chce się coś porównać i lepiej zrozumieć. Te znajdujące się poniżej nieraz Cię zaskoczą i być może zmienią Twój sposób postrzegania niektórych rzeczy. Oto kilkanaście niezwykłych map. #1 Drugim największym krajem w Europie jest… Dania. Należy do niej bowiem Grenlandia. Gdyby porównać je ze Starym Kontynentem, to prezentowałyby się tak […]

    23 zaskakujące ciekawostki genetyczne, które sprawią, że bliżej przyjrzysz się swojemu ciału

    Jesteśmy niezwykłymi istotami. Niektórzy z nas posiadają rzadkie zdolności lub mało spotykane cechy genetyczne. Tyczy się to koloru oczu, długości palców u stóp czy tego co jesteśmy w stanie zrobić z językiem. Przekonaj się jak wyjątkowy jesteś. 😉 1. Na rudo Tylko niecałe 2% populacji na świecie ma rude włosy. 2. Brew do góry 30% […]

    Tak się mieszka w krainie ognia i lodu. 15 fascynujących faktów z życia Islandczyków

    Islandia nazywana jest krainą ognia i lodu. I nic dziwnego, gdyż na wyspie znajduje się 130 wulkanów (30 aktywnych), a 10% jej powierzchni pokrywają lodowce. Poznaj fakty w życia mieszkańców tego kraju. 1. Jedynym rodzimym ssakiem Islandii jest lis polarny Pozostałe zwierzęta zostały sprowadzone przez pierwszych osadników. Wyspa została zasiedlona dopiero w 874 roku przez […]

    11 zdjęć, które okazały się fałszywe po tym, jak oszukały wszystkich Internautów

    Od czasu do czasu zdarza się, że wszyscy w mediach społecznościowych mówią o jakimś zdjęciu, a po czasie (najczęściej kiedy już nikt o nim nie pamięta) okazuje się, że było ono fejkiem. Oto garść fotek, które okazały się fejkami. #1 Legendarny ekran tytułowy To zdjęcie rzekomo przedstawia słynnego ryczącego lwa z Metro Goldwyn Mayer. Obrońcy […]

    10 ciekawostek dotyczących ciąży, które zaintrygują nie tylko kobiety aktualnie spodziewające się dziecka

    Jak wynika ze statyk najwięcej dzieci przychodzi na świat w lipcu, sierpniu i wrześniu. Ma to związek z tym, że w długie, ciemne zimowe tygodnie potrzebujemy więcej bliskości i chętniej zaciągamy swojego partnera do łóżka. 😉 Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Oto garść ciekawostek, które zaintrygują nie tylko panie spodziewające się dziecka. 1. […]

    Co to jest i do czego służy? 15 zagadkowych rzeczy, które odkryli Internauci

    Jeżeli wiesz do czego służą poniższe rzeczy, to albo masz bardzo rozległą wiedzę (i może nawet jesteś geniuszem), albo potrafisz sprawnie korzystać z wyszukiwarki Google. Inaczej nie sposób odkryć ich zastosowania. Oto kolekcja nietypowych rzeczy nad jakimi głowili się ludzie korzystając z pomocy internautów. #1 „Znaleźliśmy to po demonstracji. Ktoś wie co to takiego” To […]