×

Jak wydostać się z tonącego auta? 4 kluczowe zasady

Mam nadzieję, że nigdy nie byłeś i nie znajdziesz się w sytuacji, gdy będziesz musiał wydostać się z tonącego auta, ale jeśli kiedyś nadejdzie ten dzień to czy wiedziałbyś jak się zachować? Co robić żeby uratować życie swoje i pasażerów? Oto kilka zaleceń które powinieneś zapamiętać!

#1 Odepnij pasy bezpieczeństwa

Nie zapominaj, że mogą stwarzać śmiertelne niebezpieczeństwo, kiedy znajdziesz się pod wodą.

jak wydostać się z tonącego auta 1

#2 Pamiętaj o innych osobach znajdujących się w samochodzie, a w szczególności dzieciach, które prawdopodobnie siedzą za Tobą

Jeśli są z Tobą małe dzieci, z pewnością nie poradzą sobie same. Postaraj się je uspokoić, kiedy Twój samochód jest w trakcie zatapiania. Odepnij ich pasy lub przetnij je i miej się na baczności.

jak wydostać się z tonącego auta 2

#3 Spróbuj otworzyć drzwi. Jeśli to nie możliwe, wyjdź oknem

Nie trać czasu, na próby otwierania drzwi. Nie uda Ci się to z powodu siły nacisku wody z zewnątrz. Pamiętaj kolejność: odpięcie pasów, opuszczenie szyb, ucieczka z samochodu. To jedyna szansa na ratunek.

Ręczne otwieranie szyb umożliwia najszybszy sposób na ucieczkę. Jednak nie wszystko jest stracone, jeśli Twój samochód posiada szyby elektryczne. Specjaliści zapewniają, że zgodnie z wynikami badań, elektronika samochodowa będzie nadal działać przez co najmniej 10 minut po tym, jak jej układy zostaną zanurzone w wodzie.

Niewykluczone, że będziesz musiał wybić szybę. Nawet nie próbuj robić tego rękami – z pewnością Ci się to nie uda! To może być młotek, duży klucz, czy większy, ciężki śrubokręt. W przypadku ich braku, można wykorzystać zdejmowany zagłówek, ewentualnie własne pięty lub łokieć.

jak wydostać się z tonącego auta 3

#4 Kiedy już szyba zostanie opuszczona lub wybita, pamiętaj o pozostałych pasażerach i wyciągnij ich z tej ekstremalnie niebezpiecznej sytuacji

Najlepiej będzie, jeśli spróbujesz ich wydostać tą samą drogą bez konieczności wybijania pozostałych szyb – w ten sposób zaoszczędzisz więcej czasu.

jak wydostać się z tonącego auta 4

Podsumowując: jeśli samochód zacznie tonąć, odepnij pas, otwórz okna i wydostań się z wnętrza pojazdu najszybciej jak to możliwe. Liczy się każda sekunda, dlatego tak ważne jest, aby ta kolejność była dla Ciebie oczywista.

Zobacz także:

1) Sposób w jaki zapinasz dziecko w fotelik samochodowy może być śmiertelnie niebezpieczny

2) Przy pomocy wrzątku w 30 sekund naprawisz wgniecenie w masce swojego samochodu

Może Cię zainteresować

zamknij