×

Jak zrozumieć niemowle? Naucz czytać sygnały, które Ci wysyła

Jak zrozumieć niemowlę? Mowa ciała małego dziecka zdradza o wiele więcej niż myślisz. Niby zwykłe gesty i dźwięki, niosą za sobą przekaz, który warto jest zrozumieć. Zrozumienie mowy cała małego dziecka pomoże zrozumieć nam jego potrzeby i uczucia. Płacz jest głównym sposobem, w jaki dziecko wyraża swoje potrzeby w ciągu pierwszych 4 miesięcy życia. Wydaje też różne dźwięki i ma też swoją mowę ciała. Ale jak mamy zrozumieć, czy dziecko płacze z powodu głodu, bólu lub czegoś innego?

Jak zrozumieć niemowlę? Rodzaje płaczu dziecka – co oznaczają?

Płacz wołający
Ciągle płacze przez 5-6 sekund, a następnie milknie na 20 sekund, jakby czekało na efekt płaczu. Dzieje się tak, gdy dziecko za długo jest samotne. Chce, aby rodzice go zabrali. Jeśli rodzic nie zareaguje, cykl ten powtarza się kilka razy, aż płacz stanie się ciągły.

Płacz głodnego dziecka
Dziecko może zacząć obracać główką, wydając odgłos mlaskania w ustach. Płacz może zacząć się od płaczu wołającego, ale jeśli dziecko nie zostanie zabrane i nakarmione, będzie ono płakać dalej, aż do histerii.

Co oznacza płacz dziecka? Jak zrozumieć niemowle
źródło: freepik.com

Płacz z bólu
Ten płacz będzie monotonny, głośny i ciągły. Okresowo będą pojawiać się histeryczne wybuchy wskazujące na wzrost bólu. Jeśli jednak dziecko już się z jakiegoś powodu rozchoruje, jego płacz może być monotonny, ale cichy, ponieważ nie będzie miał wystarczającej siły, aby wydawać głośne dźwięki.

Płacz z powodu procesów fizjologicznych
Nawet gazy, oddawanie moczu lub wypróżnianie może początkowo powodować dyskomfort u dziecka. Ten rodzaj płaczu przypomina jęki i piski.

Płacz z powodu senności
Kiedy dziecko chce spać, ale z jakiegoś powodu nie może zasnąć, jego płacz zabrzmi jak pojękiwanie, a następnie zacznie ziewać. Dziecko może również pocierać oczy i uszy.

Płacz z powodu dyskomfortu
Ten płacz jest irytujący i przerywany, często towarzyszy mu wiercenie się dziecka. Dziecko może również wyginać się w łuk. Oznacza to, że najwyższy czas sprawdzić pieluchę. Może mu też być za zimno lub za gorąco w ubrankach.

Pamiętaj, bardzo małe dzieci mogą płakać, gdy chcą po prostu zmienić otoczenie, gdy są sfrustrowane lub znudzone.

Co oznaczają dźwięki wydawane przez małe dziecko?

Jak zrozumieć niemowlę? Trudno napisać słowami dźwięki, które wydają z siebie niemowlaki, ale spróbujemy!

„Neh” – „Jestem głodny!” Dźwięk ten pojawia się, gdy dziecko popycha język do górnej części buzi i jest wyzwalany przez odruch ssania.

„Eh” – „Będę bekać!” Ten dźwięk powstaje, gdy nadmiar powietrza zaczyna opuszczać przełyk dziecka i dziecko próbuje odruchowo uwolnić go z ust.

„Oł” – „Jestem śpiący lub zmęczony!” Dziecko wydaje ten „dźwięk zmęczenia”, zaciskając usta przed ziewaniem.

„Heh” – „Czuję się nieswojo!” Nieprzyjemne wrażenia dotykowe zmuszają dziecko do poruszania się i szarpania dłońmi i stopami. Wszystkie te ruchy przyczyniają się do generowania dźwięku „he”, zwłaszcza gdy usta dziecka są lekko otwarte.

„Eairh” – „Mam gazy i ból w brzuchu!” Wydawane przez nich dźwięki ulegają zniekształceniu i zamieniają się w jęk, gdy dziecko napina brzuch i wydycha powietrze, próbując pozbyć się bólu.

Co oznaczają dźwięki wydawane przez dziecko?
źródło: freepik.com

Mowa cała niemowlaka

Wyginanie pleców
Dzieci w wieku poniżej 2 miesięcy często wykonują ten ruch, reagując na ból i kolkę. Jeśli po jedzeniu dziecko wygina się w łuk, oznacza to, że jest ono pełne. Jeśli dziecko wykonuje ten ruch podczas jedzenia, może to być oznaką refluksu. Jeśli dziecko ma więcej niż 2 miesiące, ten ruch zwykle wskazuje na zmęczenie i zły nastrój.

Obracanie głowy
Jest to ruch uspokajający dla dziecka. Mogą to robić przed zaśnięciem lub w obecności nieznanych ludzi.

Dotykanie uszu
W większości przypadków ten ruch pokazuje, że dziecko po prostu bada swoje ciało. Powinieneś skonsultować się z lekarzem tylko wtedy, gdy po tym ruchu następuje płacz i często to się powtarza.

Zaciskanie pięści
To znak głodu. Jeśli zdążysz zauważyć to na czas, możesz zapobiec płaczowi spowodowanemu przez uczucie głodu.

Szarpanie się za rączki
Ten ruch oznacza, że ​​dziecko się przestraszyło. Głośny dźwięk, jasne światło lub nagłe przebudzenie może wywołać odruch zaskoczenia. W takim przypadku dziecko musi być pocieszone.

Podnoszenie nóg
Oznacza kolki i ból brzucha. Dziecko stara się odruchowo złagodzić ból.

Jak zrozumieć niemowle?
źródło: freepik.com

Może Cię zainteresować

zamknij