×

Kwas bursztynowy postawi na nogi wszystkie Twoje rośliny doniczkowe. To doskonała odżywka o dużym spektrum działania

Każdy miłośnik roślin doniczkowych chce, aby prezentowały się jak najlepiej. Ich kondycję skutecznie poprawi kwas bursztynowy.

Magia bursztynu

O kwasie bursztynowym słyszało niewiele osób. W większym stężeniu (ok. 8%) znajduje się w bursztynie. To najlepsze źródło tej substancji. Kwas obecny jest także w miodzie, occie jabłkowym i białym winie.

kwas
LHcheM/wikimediacommons

Doskonała odżywka

W sprzedaży dostępny jest w formie tabletek, kryształków lub białego, bezwonnego proszku. Chociaż kwas bursztynowy nie działa na zasadzie nawozu do roślin, to skutecznie wspomaga wzrost kwiatów oraz:

  • usuwa toksyny z ziemi,
  • przyspiesza kwitnienie,
  • zwiększa odporność na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne,
  • sprawia, że sadzonki łatwiej i szybciej się ukorzeniają,
  • umożliwia lepsze przyswajanie składników odżywczych z gleby,
  • sprawia, że szybciej wyrastają nowe pędy oraz liście.
bursztyn
pinterest

Eliksir aktywujący wzrost i rozwój roślin

Kwas bursztynowy jest dość uniwersalny i można nim odżywiać właściwie wszystkie kwiaty doniczkowe (zwłaszcza storczyki). Aby przyrządzić wzmacniający roztwór, wystarczy jedną tabletkę kwasu bursztynowego rozpuścić w 2,5 l wody. Taką mieszaniną podlewaj kwiaty raz na dwa tygodnie. Możesz także spryskiwać nią liście roślin (raz na 3 tygodnie). Dzięki temu będą się ładnie błyszczały oraz nabiorą sprężystości.

kobieta
Cassidy Phillips/unsplash

Pomocny przy ukorzenianiu

Kwas bursztynowy pomoże również skutecznie ukorzenić się nowym sadzonkom. Umieść je w roztworze kwasu z wodą i pozostaw na ok. 30 minut. Podobny zabieg możesz przeprowadzić w przypadku nasion oraz cebulek. W tym przypadku moczenie w roztworze należy przedłużyć do 2 godzin.

Jakie naturalne nawozy stosujesz w uprawie swoich roślin?

Źródła: deccoria.pl, wskazowki-ogrodnikow.pl

Może Cię zainteresować

zamknij