×
Wirtualna Polska

23 fascynujące fakty ze świata, które usatysfakcjonują każdego maniaka różnych ciekawostek

Ciekawość to pierwszy krok do odkrywania tajemnic świata i wzbogacania swojej wiedzy. Poznaj fascynujące fakty o niezwykłych ludziach, tajemniczych zabytkach oraz zwierzętach.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1. Mobilny rentgen

Maria Skłodowska-Curie, podczas I wojny światowej, stworzyła mobilne punkty rentgenowskie. Mieściły się one w specjalnych samochodach wyposażonych w dynamo, które po podłączeniu do silnika umożliwiało uruchomienie całej aparatury. Dzięki tym autom udało się na froncie prześwietlić ponad milion rannych żołnierzy.

<a href=wikimediacommons">

wikimediacommons

2. Przeprosiny na wizji

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W 2016 roku jedna z japońskich firm wyemitowała reklamę, w której pracownicy przepraszają klientów za podniesienie cen lodów z 60 jenów (ok. 2 zł) do 70 jenów (ok. 2,30 zł). Była to pierwsza podwyżka od 25 lat.

3. Głos Królika Bugsa

Mel Blanc (aktor, który użyczył głosu m.in. Królikowi Bugsowi) zaczął palić papierosy w wieku 9 lat. Przeżył wypadek samochody, po którym zapadł w śpiączkę na dwa tygodnie i zmienił nazwisko z Blank na Blanc. Ostatecznie zmarł w wieku 81 lat, rok po udziale w filmie animowanym  Kto wrobił Królika Rogera. 

<a href=HellsJuggernaut/reddit">

HellsJuggernaut/reddit

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

4. Granica wzdłuż ulicy

Ulica Canusa to fragment granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Osoby zamieszkujące domy po jej południowej stronie są obywatelami USA, a ludzie osiedleni po stronie północnej to Kanadyjczycy. Ulica jest cały czas monitorowana.

<a href=Kether83/wikimediacommons">

Kether83/wikimediacommons

5. Tajemnicze obiekty

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dodekaedry to, pochodzące z czasów rzymskich, dwunastościany wykonane z brązu lub kamienia. Są puste w środku i nikt nie wie do czego służyły. Pojawiały się hipotezy (łącznie jest ich ok. 27), że mogły być: kośćmi do gry, elementami wojskowych sztandarów, świecznikami, ozdobami buław, geometrycznymi rzeźbami, narzędziami do kalibrowania rur wodociągowych, zabawkami do podrzucania, przedmiotami do określania optymalnego terminu siewów.

<a href=Eamonn O’Mahony/wikimediacommons">

Eamonn O’Mahony/wikimediacommons

6. Zmiana planów pogrzebowych

Protokół pogrzebowy Winstona Churchilla był zmieniany kilkakrotnie, gdyż polityk przeżył kilku mężczyzn, którzy mieli nieść jego trumnę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=pinterest">

pinterest

7. Polowanie na U-Booty

Ernest Hemingway bardzo chciał się przysłużyć podczas II wojny światowej. Wpadł na pomysł, że będzie patrolował swoją łodzią rybacką (Pilar) obszar Morza Karaibskiego. Wraz z załogą miał wypatrywać U-Bootów. Liczył, że niemieckie okręty podpłyną do jego łodzi i marynarze będą chcieli kupić ryby. W tym momencie mieli zostać ostrzelani przez towarzyszy Hemingwaya. Co ciekawe pisarz zrealizował swój pomysł, ale niestety nie udało mu się zatopić żadnego U-Boota.

<a href=pinterest">

pinterest

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

8. Miłość do sauny

Finowie do tego stopnia kochają sauny, że ich budowa nie była wstrzymana nawet podczas wojen. W saunie nie obowiązują żadne tytuły ani hierarchia. Tam każdy człowiek (bez względu na status społeczny) jest równy.

<a href=ArthurHidden/freepik">

ArthurHidden/freepik

9. Ławka z kodem pocztowym

W 2000 roku jedna z ławek w parku w Bristolu (Wielka Brytania) otrzymała oficjalny kod pocztowy. Wszystko po to, aby lekarze byli w stanie zarejestrować bezdomne osoby jako pacjentów.

<a href=gpointstudio/freepik">

gpointstudio/freepik

10. Kot na kolanach

Pamiętasz scenę z Ojca chrzestnego, w której Marlon Brando trzyma na kolanach kota? Zwierzak nie był uwzględniony w scenariuszu. Kot przybłąkał się przypadkowo, a reżyser chwycił go i posadził na kolanach aktora.

<a href=pinterest">

pinterest

11. Hotel dla królowej

Grand Hotel w Scarborough (Wielka Brytania) ma 365 pokoi (tyle, ile dni w roku), 52 kominy (tyle, ile tygodni w roku) i 12 pięter (tyle ile miesięcy w roku). Dodatkowo kształtem przypomina literę V, gdyż miał upamiętniać królową Wiktorię.

<a href=Simon Reinhardt/wikimediacommons">

Simon Reinhardt/wikimediacommons

12. Poród na stojąco

Ciąża żyrafy trwa około 15 miesięcy. Zwierzę rodzi na stojąco. Widok jest dość osobliwy, gdyż żyrafiątko spada głową w dół z wysokości ok. 2 metrów. Jednak maluchowi nie dzieje się krzywda, a już godzinę po porodzie jest w stanie samodzielnie biegać.

<a href=wirestock/freepik">

wirestock/freepik

13. Słynne piratki

Piractwem parały się także kobiety. Przypada to na okres złotego wieku piractwa (XVII i początek XVIII wieku). Anne Bonny pochodziła z Irlandii i była nieślubnym dzieckiem prawnika oraz pokojówki. Natomiast Mary Read urodziła się w Londynie i w przebraniu chłopca pracowała jako posłaniec. Obie panie zostały skazane za piractwo na początku XVIII w.

<a href=Anushka.Holding/wikimediacommons">

Anushka.Holding/wikimediacommons

14. Zielone szkło

Butelki piwa mają najczęściej brązowy kolor. Dzięki temu do trunku nie docierają promienie słoneczne i zachowuje on swój oryginalny smak. Natomiast po II wojnie światowej obserwowano duży niedobór brązowego szkła. W związku z tym producenci piwa postawili na zielone butelki, aby odróżnić się od firm wlewających swoje wyroby do butelek z białego szkła.

<a href=freepik">

freepik

15. Skok bobrów

W 1948 roku Departament Rybołówstwa w Idaho postanowił wykorzystać pozostałe z II wojny światowej spadochrony. Przyczepiono je do skrzynek, w których były bobry i zrzucono na obszar chroniony. Ze spadochronem skoczyło 76 bobrów. Tylko jeden osobnik nie przeżył lądowania.

<a href=wirestock/freepik">

wirestock/freepik

16. Doskonała współpraca

Kruki oraz wilki potrafią skutecznie współpracować. Ptaki przywołują ssaki w miejsca, gdzie znajdują się martwe zwierzęta. Wilki rozrywają ich ciała, a kruki zadowalają się resztkami.

<a href=wirestock/freepik">

wirestock/freepik

17. Długowieczny Amerykanin

Walter Breuning (1896-2011) dożył wieku 115 lat. Kiedy miał 103 lata przestał palić cygara, gdyż były zbyt drogie. Do nałogu powrócił w wieku 108 lat, po tym jak otrzymał dużo cygar w prezentacie.

<a href=pinterest">

pinterest

18. Komar dowodem w śledztwie

W Finlandii udało się policji ująć złodzieja samochodów przy przy pomocy martwego komara. Owad został znaleziony w porzuconym wozie. Okazało się, że wyssał krew sprawcy i po analizie DNA zidentyfikowano przestępcę.

<a href=jcomp/freepik">

jcomp/freepik

19. Pył znad Sahary

Każdego roku do Amazonii wiatr przywiewa, znad Sahary, ok. 30 mln ton pyłu. Dla roślin występujących w lasach deszczowych jest on źródłem niezbędnego fosforu. Dzięki niemu zachowują soczyście zieloną barwę.

<a href=Nile/pixabay">

Nile/pixabay

20. Pszczoły przeżyły pożar

Po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, na jej dachu odnaleziono ok. 200 tys. pszczół. Myślano, ze owady są martwe. W rzeczywistości przeżyły pożar.

<a href=GodefroyParis/wikemediacommons">

GodefroyParis/wikemediacommons

21. Prymitywny inkubator

Ludwik II Jagiellończyk (król Czech, Węgier i Chorwacji) urodził się w 1506 roku jako wcześniak. Lekarze, aby mógł przeżyć, owijali go w ciepłe zwłoki zabitych zwierząt, które pełniły funkcję inkubatora. Jego matka natomiast zmarła cztery tygodnie po porodzie na gorączkę połogową.

<a href=wikimediacommons">

wikimediacommons

22. Ciało Marii Curie Skłodowskiej wciąż promieniuje, dlatego jej ciało pochowane jest w ołowianej trumnie

<a href=-Schroeder- / reddit">

-Schroeder- / reddit

23. Jeden z najwspanialszych trików filmowych w historii kina: Kontakt, 1997

Która ciekawostka najbardziej Cię zaskoczyła?

21 intrygujących sekretów, które skrywa Twoje ciało. To podróż w głąb ludzkiego organizmu

<a href=genialne">

genialne

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: www.boredpanda.com, www.boredpanda.com, www.boredpanda.com, www.boredpanda.com

Może Cię zainteresować