×

23 fascynujące fakty ze świata, które usatysfakcjonują każdego maniaka różnych ciekawostek

Ciekawość to pierwszy krok do odkrywania tajemnic świata i wzbogacania swojej wiedzy. Poznaj fascynujące fakty o niezwykłych ludziach, tajemniczych zabytkach oraz zwierzętach.

1. Mobilny rentgen

Maria Skłodowska-Curie, podczas I wojny światowej, stworzyła mobilne punkty rentgenowskie. Mieściły się one w specjalnych samochodach wyposażonych w dynamo, które po podłączeniu do silnika umożliwiało uruchomienie całej aparatury. Dzięki tym autom udało się na froncie prześwietlić ponad milion rannych żołnierzy.

wikimediacommons

2. Przeprosiny na wizji

W 2016 roku jedna z japońskich firm wyemitowała reklamę, w której pracownicy przepraszają klientów za podniesienie cen lodów z 60 jenów (ok. 2 zł) do 70 jenów (ok. 2,30 zł). Była to pierwsza podwyżka od 25 lat.

3. Głos Królika Bugsa

Mel Blanc (aktor, który użyczył głosu m.in. Królikowi Bugsowi) zaczął palić papierosy w wieku 9 lat. Przeżył wypadek samochody, po którym zapadł w śpiączkę na dwa tygodnie i zmienił nazwisko z Blank na Blanc. Ostatecznie zmarł w wieku 81 lat, rok po udziale w filmie animowanym  Kto wrobił Królika Rogera. 

HellsJuggernaut/reddit

4. Granica wzdłuż ulicy

Ulica Canusa to fragment granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Osoby zamieszkujące domy po jej południowej stronie są obywatelami USA, a ludzie osiedleni po stronie północnej to Kanadyjczycy. Ulica jest cały czas monitorowana.

Kether83/wikimediacommons

5. Tajemnicze obiekty

Dodekaedry to, pochodzące z czasów rzymskich, dwunastościany wykonane z brązu lub kamienia. Są puste w środku i nikt nie wie do czego służyły. Pojawiały się hipotezy (łącznie jest ich ok. 27), że mogły być: kośćmi do gry, elementami wojskowych sztandarów, świecznikami, ozdobami buław, geometrycznymi rzeźbami, narzędziami do kalibrowania rur wodociągowych, zabawkami do podrzucania, przedmiotami do określania optymalnego terminu siewów.

Eamonn O’Mahony/wikimediacommons

6. Zmiana planów pogrzebowych

Protokół pogrzebowy Winstona Churchilla był zmieniany kilkakrotnie, gdyż polityk przeżył kilku mężczyzn, którzy mieli nieść jego trumnę.

pinterest

7. Polowanie na U-Booty

Ernest Hemingway bardzo chciał się przysłużyć podczas II wojny światowej. Wpadł na pomysł, że będzie patrolował swoją łodzią rybacką (Pilar) obszar Morza Karaibskiego. Wraz z załogą miał wypatrywać U-Bootów. Liczył, że niemieckie okręty podpłyną do jego łodzi i marynarze będą chcieli kupić ryby. W tym momencie mieli zostać ostrzelani przez towarzyszy Hemingwaya. Co ciekawe pisarz zrealizował swój pomysł, ale niestety nie udało mu się zatopić żadnego U-Boota.

pinterest

8. Miłość do sauny

Finowie do tego stopnia kochają sauny, że ich budowa nie była wstrzymana nawet podczas wojen. W saunie nie obowiązują żadne tytuły ani hierarchia. Tam każdy człowiek (bez względu na status społeczny) jest równy.

ArthurHidden/freepik

9. Ławka z kodem pocztowym

W 2000 roku jedna z ławek w parku w Bristolu (Wielka Brytania) otrzymała oficjalny kod pocztowy. Wszystko po to, aby lekarze byli w stanie zarejestrować bezdomne osoby jako pacjentów.

gpointstudio/freepik

10. Kot na kolanach

Pamiętasz scenę z Ojca chrzestnego, w której Marlon Brando trzyma na kolanach kota? Zwierzak nie był uwzględniony w scenariuszu. Kot przybłąkał się przypadkowo, a reżyser chwycił go i posadził na kolanach aktora.

pinterest

11. Hotel dla królowej

Grand Hotel w Scarborough (Wielka Brytania) ma 365 pokoi (tyle, ile dni w roku), 52 kominy (tyle, ile tygodni w roku) i 12 pięter (tyle ile miesięcy w roku). Dodatkowo kształtem przypomina literę V, gdyż miał upamiętniać królową Wiktorię.

Simon Reinhardt/wikimediacommons

12. Poród na stojąco

Ciąża żyrafy trwa około 15 miesięcy. Zwierzę rodzi na stojąco. Widok jest dość osobliwy, gdyż żyrafiątko spada głową w dół z wysokości ok. 2 metrów. Jednak maluchowi nie dzieje się krzywda, a już godzinę po porodzie jest w stanie samodzielnie biegać.

wirestock/freepik

13. Słynne piratki

Piractwem parały się także kobiety. Przypada to na okres złotego wieku piractwa (XVII i początek XVIII wieku). Anne Bonny pochodziła z Irlandii i była nieślubnym dzieckiem prawnika oraz pokojówki. Natomiast Mary Read urodziła się w Londynie i w przebraniu chłopca pracowała jako posłaniec. Obie panie zostały skazane za piractwo na początku XVIII w.

Anushka.Holding/wikimediacommons

14. Zielone szkło

Butelki piwa mają najczęściej brązowy kolor. Dzięki temu do trunku nie docierają promienie słoneczne i zachowuje on swój oryginalny smak. Natomiast po II wojnie światowej obserwowano duży niedobór brązowego szkła. W związku z tym producenci piwa postawili na zielone butelki, aby odróżnić się od firm wlewających swoje wyroby do butelek z białego szkła.

freepik

15. Skok bobrów

W 1948 roku Departament Rybołówstwa w Idaho postanowił wykorzystać pozostałe z II wojny światowej spadochrony. Przyczepiono je do skrzynek, w których były bobry i zrzucono na obszar chroniony. Ze spadochronem skoczyło 76 bobrów. Tylko jeden osobnik nie przeżył lądowania.

wirestock/freepik

16. Doskonała współpraca

Kruki oraz wilki potrafią skutecznie współpracować. Ptaki przywołują ssaki w miejsca, gdzie znajdują się martwe zwierzęta. Wilki rozrywają ich ciała, a kruki zadowalają się resztkami.

wirestock/freepik

17. Długowieczny Amerykanin

Walter Breuning (1896-2011) dożył wieku 115 lat. Kiedy miał 103 lata przestał palić cygara, gdyż były zbyt drogie. Do nałogu powrócił w wieku 108 lat, po tym jak otrzymał dużo cygar w prezentacie.

pinterest

18. Komar dowodem w śledztwie

W Finlandii udało się policji ująć złodzieja samochodów przy przy pomocy martwego komara. Owad został znaleziony w porzuconym wozie. Okazało się, że wyssał krew sprawcy i po analizie DNA zidentyfikowano przestępcę.

jcomp/freepik

19. Pył znad Sahary

Każdego roku do Amazonii wiatr przywiewa, znad Sahary, ok. 30 mln ton pyłu. Dla roślin występujących w lasach deszczowych jest on źródłem niezbędnego fosforu. Dzięki niemu zachowują soczyście zieloną barwę.

Nile/pixabay

20. Pszczoły przeżyły pożar

Po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, na jej dachu odnaleziono ok. 200 tys. pszczół. Myślano, ze owady są martwe. W rzeczywistości przeżyły pożar.

GodefroyParis/wikemediacommons

21. Prymitywny inkubator

Ludwik II Jagiellończyk (król Czech, Węgier i Chorwacji) urodził się w 1506 roku jako wcześniak. Lekarze, aby mógł przeżyć, owijali go w ciepłe zwłoki zabitych zwierząt, które pełniły funkcję inkubatora. Jego matka natomiast zmarła cztery tygodnie po porodzie na gorączkę połogową.

wikimediacommons

22. Ciało Marii Curie Skłodowskiej wciąż promieniuje, dlatego jej ciało pochowane jest w ołowianej trumnie

grób
-Schroeder- / reddit

23. Jeden z najwspanialszych trików filmowych w historii kina: Kontakt, 1997

Która ciekawostka najbardziej Cię zaskoczyła?

21 intrygujących sekretów, które skrywa Twoje ciało. To podróż w głąb ludzkiego organizmu

genialne
Źródła: www.boredpanda.com, www.boredpanda.com, www.boredpanda.com, www.boredpanda.com

Może Cię zainteresować

zamknij