×

19 warzyw i owoców, które możesz ponownie wyhodować zamiast je wyrzucać

Zapewne wyrzucasz główki czosnku, gdy zaczynają kiełkować. To samo w przypadku ziemniaków, które zaczynają się marszczyć. Zwiotczałego imbiru też już nikt nie ma ochoty jeść.

Jesteśmy przekonani, że jest znacznie więcej produktów, których się pozbywasz, gdy tylko zaczynają więdnąć. Jednak z wielu warzyw i owoców możesz wyhodować nowe! Zamiast je wyrzucać, spójrz na poniższą listę, a być może wkrótce przestaniesz kupować warzyw i stworzysz na balkonie ogród.

#1 Ananas

Ananasa można odświeżyć i wystarczy ci tylko jego wierzchołek. Na początek odetnij liście i pozbądź się tych zewnętrznych. Usuń wszelkie pozostałości miąższu i zawieś wierzchołek kilka centymetrów nad wodą. Gdy korzenie zaczną się pojawiać, włóż ananasa do doniczki z ziemią. Choć wyhodowanie owocu zabiera trochę czasu, możesz się pochwalić dosyć niespotykaną rośliną ozdobną.

#2 Imbir

Czy kiedykolwiek zauważyłeś małe pąki na korzeniu imbiru? Możesz je zasadzić! Najpierw namocz korzeń w wodzie, by pobudzić wzrost, a następnie umieść kłącza w mchu torfu, aż liście i korzenie się rozwiną. Później umieść imbir w pojemniku wypełnionym ziemią i czekaj! Pamiętaj jednak, że imbir nie lubi wody stojącej, więc upewnij się, że w pojemniku są otwory odprowadzające wodę.

#3 Bazylia

W przypadku bazylii wystarczą sadzonki. Wybierz dwie świeże gałązki. Na górze każdej łodygi pozostaw dwa liście, resztę odetnij. Wykonaj ciecie tuż pod listkami i umieść sadzonkę w czystej wodzie. Regularnie wymieniaj wodę i czekaj aż pojawią się korzenie. Wtedy włóż bazylię do wody i gotowe.

#4 Mięta

Należy postępować tak samo jak w przypadku bazylii. Gdy tylko pojawią się korzenie, wystarczy przenieść miętę do doniczki z ziemią i czekać.

#5 Zielona cebula

Resztki cebuli należy umieścić w wodzie. Ważne, by woda była filtrowana, pamiętaj także, by regularnie ją wymieniać. Gdy pojawią się korzenie, przenieś cebulę do doniczki z ziemią.

#6 Czerwona cebula

Wybierz cebulę z dobrze wyglądającym korzeniem. Odetnij go i odłóż na bok na kilka dni, by odrobinę go wysuszyć. Następnie umieść głęboko w ziemi i regularnie podlewaj. Wkrótce powinno pojawić się kilka nowych łodyg, które należy rozsadzić, gdyż każdy z nich wyprodukuje nową cebulę.

#7 Czosnek

Jeśli ząbki czosnku kiełkują, jest to doskonały moment, by je posadzić. Z jednego ząbka można wyprodukować całkiem sporo główek, jednak z reguły trwa to trochę czasu, więc potrzeba również cierpliwości. Inną opcją jest włożenie czosnku do pojemnika z ziemią.

#8 Koper włoski

Końcówkę rośliny wystarczy odciąć i umieścić w nasłonecznionym miejscu kilka centymetrów nad wodą. Kiedy zacznie puszczać korzenie można ją przesadzić lub trzymać w wodzie. To takie proste!

#9 Seler naciowy

Zachowaj końcówkę pora i umieć ją w wodzie na około tydzień. Następnie przenieś do doniczki wypełnionej ziemią i pozwól rosnąć.

#10 Trawa cytrynowa

Kolejna roślina, która może sobie spokojnie rosnąć w wodzie. Umieść kilka łodyg trawy cytrynowej w wodzie i poczekaj aż rozwiną się korzenie. Uważaj jednak, gdyż trawa cytrynowa może urosnąć do całkiem sporych rozmiarów.

#11 Sałata

Podstawę sałaty umieść w wodzie. Kiedy wypuści korzenia przesadź ją do doniczki i czekaj, aż wypuści liście.

#12 Ziemniaki

Ziemniaki dość szybko zaczynają kiełkować. Wówczas należy wsadzić je do doniczki lub do ziemi (ok. 8  cm głębokości) w przydomowym ogródku. Ważne jest to, aby bulwy sadzić kiełkami do góry. Następnie należy je przysypać ziemią i regularnie podlewać.

#13 Marchew

Odetnij górną część marchwi wraz z zieloną częścią. Wierzchołki umieść w wodzie, a gdy pojawią się korzenie, to wsadź je do gleby.

#14 Bataty

Bulwy przekrój na połowę i umieść w naczyniu z wodą (powinny być zanurzone na głębokość ok. 2-3 cm). Ustaw w słonecznym miejscu. Po kilku tygodniach zauważysz pierwsze pędy. Kiedy będą miały ok. 10 cm oderwij je od bulwy, wstaw do słoika z wodą i poczekaj, aż wypuszczą korzenie. Wówczas wsadź je do doniczek.

#15 Truskawki

Odetnij skórkę od owoców i ułóż na papierowym ręczniku. Poczekaj do całkowitego wyschnięcia. Wówczas bez trudu pozyskasz nasiona, które możesz wsadzić do ziemi.

#16 Rozmaryn

Odetnij kilka gałązek rozmarynu od dużej rośliny i umieść je w szklance z wodą. Kiedy wypuszczą korzenie, zasadź je w doniczce.

#17 Rzodkiewka

Rzodkiewkę przetnij na pół i oderwij kilka listków (ale nie wszystkie). Wbij do niej wykałaczki i oprzyj na rancie szklanki z wodą (część korzenia musi być zanurzona w płynie). Kiedy rzodkiewka zacznie wypuszczać korzenie, przesadź ją do doniczki.

#18 Papryka

Z dojrzałej papryki wyłuskaj nasionka i umieść je w doniczce (najlepsza będzie gleba torfowa). Papryka lubi słoneczne stanowiska i temperaturę powyżej 14°C. Kiedy sadzonki już się dobrze ukorzenią, przesadź je do osobnych doniczek.

#19 Awokado

Pestkę dokładnie wytrzyj. Wbij w nią pod kątem 3-4 wykałaczki i zanurz w wodzie. Z czasem (kilka tygodni) pestka pęknie, a w szczelinie pojawi się nowy pęd. Pestkę wsadź do doniczki, kiedy wypuści korzenie.

Jakie warzywa sadzisz najchętniej?

Nie trzeba mieć dużego ogrodu, aby uprawiać warzywa. Wystarczy tylko worek uniwersalnej ziemi

Najlepsze ogrodnicze triki

 

 

Wybrane dla Ciebie

Kiedy zwłoki ulegają rozpuszczeniu, czyli wodna kremacja. Ekologiczna metoda pochówku

O ekologicznych metodach pochówków mówi się coraz więcej. Ostatnio cały świat zwrócił uwagę na akwamację, czyli kremację przeprowadzaną przy użyciu wody. Zaczęło się od biskupa Kiedy w grudniu 2021 roku zmarł Desmond Tutu (anglikański biskup z RPA), świat usłyszał o dość nietypowej metodzie pochówku. Laureat  Pokojowej Nagrody Nobla z 1984 roku, życzył sobie, aby jego […]

W Danii wpadli na nowy sposób recyklingu turbin wiatrowych. Problem z eko-odpadami częściowo rozwiązany

Ta sprawa dowodzi, że Duńczycy żyją na co dzień  w zupełnie innej rzeczywistości niż my Polacy. Potomkowie Wikingów właśnie stanęli przed potężnym problemem: co zrobić z odpadami po ekologicznych źródłach odnawialnej energii? Nowoczesność – więc i nowoczesne problemy W przeciwieństwie do Polski, gdzie znakomita część naszej energetyki jest jeszcze oparta na gazie i węglu w […]

25 miast, które wyglądają jak z ponurego filmu, ale tak naprawdę przedstawiają naszą rzeczywistość

Coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą. Zwraca uwagę na problem śmieci, wszechobecnej betonozy i nieustannego zanieczyszczania środowiska. Niestety są już na Ziemi miejsca, które wyglądają jak z filmu science-fiction. Oto kolekcja zdjęć, które dają do myślenia. #1 Zacznijmy od polskiego akcentu: centrum Bartoszyc, przed i po „rewitalizacji” #2  Makau, Chiny #3 Norilsk, […]

InPost wprowadza opakowania wielokrotnego użytku. Będziesz mógł zwrócić je w dowolnym Paczkomacie

InPost idzie za ciosem i rozpoczyna testowanie nowej usługi, która ma zmniejszyć ilość opakowań wyrzucanych do śmietników. Zwrot elektrośmieci InPost zwrócił uwagę na ekologię i niedawno uruchomił usługę o nazwie Elektro Zwroty. Dzięki niej każdy obywatel może za darmo pozbyć się nieużywanych sprzętów elektronicznych. InPost rozpoczyna zbiórkę elektrośmieci. Nieużywane telefony czy laptopy odeślesz za darmo […]

Kenijskie cegły z plastikowych odpadów są mocniejsze od betonowych bloczków! Twórczy recykling

Obecnie na wiele sposobów próbujemy wykorzystywać zużyty plastik. Jednakże jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, aby wykorzystać go jako budulec. Aż do teraz! Cegła z plastiku Kenijka Nzambi Matee to 29-letnia założycielka Gjenge Makers LTD czyli firmy, która produkuje cegły z plastiku. To właśnie ona wpadła także na pomysł w jaki sposób zamienić setki ton […]

W Japonii stworzono pierwszą na świecie papierową maszynkę do golenia. Przypomina małego motyla

Japończycy potrafią zaskakiwać świat swoimi wynalazkami. Pewna firma wyprodukowała papierowe maszynki do golenia. Papierowa rączka Kai Group – japoński producent noży – opatentował całkowicie rewolucyjny wynalazek. Już w przyszłym roku na rynku pojawi się papierowa maszynka do golenia. Gadżet posiada uchwyt wykonany z wodoodpornego papieru (na wzór kartonów, w których sprzedawane jest mleko) oraz metalowe […]