×
Wirtualna Polska

7 rzeczy, które w trakcie sprzątania stają się coraz brudniejsze

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wysprzątać calusieńkie mieszkania, po czym okazuje się, że wcale nie jest ono czystsze niż wcześniej? Masz poczucie, że zmarnowałaś mnóstwo czasu i teraz musisz posprzątać od początku, ale nie masz ani czasu ani siły, a co gorsza OCHOTY!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Problem polega na tym, że sprzątając niektóre miejsca sprawiasz, że nie stają się one czystsze, lecz brudniejsze

Jeśli taka sytuacja miała miejsce, musisz wiedzieć że prawdopodobnie popełniasz kilka błędów, na które musisz uważać. A oto one.

Używasz tego samego ręcznika do wycierania naczyń, blatów i rąk

freepik.com

freepik.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli używasz tych samych ręczników do suszenia naczyń, czyszczenia blatów i wycierania dłoni, to tylko rozprzestrzeniasz zarazki i śmieci. Ręcznik zbiera okruchy, tłuszcz, resztki jedzenia oraz kurz, który pozostał na ladzie i przenosi się na dłonie, a także dopiero co umyte naczynia. Lepiej do tych czynności używać osobnych ręczników, a do ścierania blatów użyć tych papierowych. Pamiętaj, że ręczniki materiałowe warto prać co tydzień.

Używasz mopa do czyszczenia podłóg

freepik.com

freepik.com

Używanie mopów do czyszczenia podłóg może wydawać się dobrym pomysłem, ale w niektórych przypadkach mogą one po prostu sprawić, że podłogi będą jeszcze brudniejsze niż przed ich czyszczeniem. Mop przesuwa brud po podłodze zamiast go zbiera i usuwać. Przed myciem podłóg upewnij się, że używasz odpowiednich środków do podłóg (paneli, płytek).

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sprzątasz podłogi zanim posprzątasz resztę mebli

freepik.com

freepik.com

To jedna z największych pomyłek jaką można popełnić podczas sprzątania. Ta czynność sprawi, że Twój dom będzie jeszcze brudniejszy niż myślisz. Pamiętaj, żeby najpierw zacząć usuwanie kurzu i brudu z najwyższego miejsca tj. lamp, szafek i blatów, a dopiero później przejść do czyszczenia podłóg.

Nie sprzątasz zlewu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kitchen Sink

Mycie naczyń jest bardzo ważne, ale bardzo często zapominamy o wyczyszczeniu zlewu. zamiast tego koncentrują się na brudnych naczyniach w zlewie. Po umyciu naczyń warto wyczyścić zlew płynem do mycia naczyń lub specjalnym środkiem czyszczącym powierzchnie umywalki. Zwróć uwagę na tłuste i ciemne zabrudzenia oraz wyrzuć zalegające resztki jedzenia z sitka.

Szorujesz dywan aby wyczyścić go z plam

cleaning carpet with gloves

Plamy na dywanie czy wykładzinie mogą poważnie zdenerwować, ale szorowanie ich przyniesie odwrotny efekt niż zamierzałaś. Plamy mogą wsiąknąć głębiej we włókno i zamiast zmyć plamę tylko ją rozniesiesz. Zamiast tego lepiej użyj ręczników papierowych, wciskając je dłonią w wilgotną powierzchnię dywanu.

Używasz jednej gąbki do czyszczenia kilku pomieszczeń na raz

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

I have not lost a sponge, I have gained a clean BBQ... And binned a sponge.

Jeśli używasz tej samej szmatki lub gąbki do posprzątania każdej przestrzeni w domu, możesz roznosić brud, kurz i zarazki z jednego pokoju do drugiego. Lepiej wyczyścić jedno pomieszczenie, następnie przepłukać gąbkę (lub wymienić na inną) i wtedy zacząć sprzątanie następnego pokoju.

Stosujesz środki w sprayu bezpośrednio na powierzchnię brudnych rzeczy

Spray Bottle

Bezpośrednie natryskiwanie mebli i powierzchni może spowodować powstanie oleistej plamy, która zwabi jeszcze większość ilość kurzu. Lepiej unikać rozpylania produktów od razu na powierzchnię i nanosić ją na szmatkę, a dopiero później na obszar, który chcesz wysprzątać.

Zdarzyło Ci się popełnić któryś z tych błędów?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować