Uważaj na konwalie majowe. Ich niewinny wygląd to tylko ułuda, która może sporo kosztować

Uważaj na konwalie majowe. Ich niewinny wygląd to tylko ułuda, która może sporo kosztować

konwalia majowa, fot. gettyimages
konwalia majowa, fot. gettyimages
06.05.2023 10:58

Konwalia majowa to piękna, elegancka i subtelna roślina, którą można spotkać w lasach czy przydomowych ogródkach. Jednak jej uroda bywa zwodnicza...

Białe dzwoneczki rozpoznawalnej przez wszystkich konwalii przypominają fikuśne nakrycia głowy, czepki lub zakonne kaptury. Wydzielają przepiękny zapach, a także kojarzą się z niewinnością i czystością. Konwalie można spotkać w lasach dębowych i bukowych. Dodatkowo rosną na obrzeżach dróg i oczywiście ogrodach. Często trafiają do bukietów wybieranych przez panny młode - zwłaszcza, jeżeli ślub odbywa się w maju. Jednak prawdziwa natura konwalii majowej jest dość mroczna i absolutnie nie zgrywa się z jej subtelnym wyglądem. W tym przypadku powiedzenie, że pozory mylą, jest jak najbardziej trafne.

Czy konwalia majowa jest trująca?

Trzeba tutaj głośno powiedzieć, że konwalia majowa to roślina toksyczna. Trujące związki są zawarte we wszystkich jej częściach (liście, łodygi, kwiaty, owoce). W liściach oraz kwiatach zgromadzone są glikozydy nasercowe. Dodatkowo roślina jest pełna fenolokwasów, saponin, a także flawonoidów. Co więcej, w jej kwiatach znajduje się, aż 38 związków chemicznych, które mają szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Nawet wysuszone rośliny są toksyczne i takie samo działanie wykazuje woda z wazonu, w której były zanurzone łodygi. Spożycie liści czy kwiatów przyniosłoby destrukcyjne skutki, zaburzania rytmu serca to dopiero początek. Oczywiście na negatywne działanie konwalii są w szczególności narażone dzieci.

konwalia majowa, fot. gettyimages
konwalia majowa, fot. gettyimages

Jak objawia się zatrucie konwalią majową?

Zatrucie glikozydami nasercowymi daje kilka objawów. Należą do nich: zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi, wymioty, biegunka, zaburzenia w widzeniu barw oraz pracy serca. Co więcej, konwalia sprawia, że na skórze może wystąpić też reakcja alergiczna. Na jej toksyczne działanie są narażone również psy, koty, konie czy świnie. Dotyczy to zwykle młodych zwierząt, które z lubością chcą próbować wszystkiego, co nowe. W tej całej sytuacji jest jednak pozytywna rzecz. Otóż konwalia majowa nie smakuje dobrze. W związku z tym, jeśli dziecko weźmie kawałek liścia do ust, to z pewnością szybko go wypluje.

konwalia majowa, fot. gettyimages
konwalia majowa, fot. gettyimages

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także