Kategorie Balkon i ogródDom i ogródOgród

Zastosowania sody oczyszczonej w ogrodzie

Nie raz pisaliśmy o magicznym zastosowaniu sody oczyszczonej, która sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także podczas sprzątania. Okazuje się jednak, że ta niezwykle przydatna rzecz rewelacyjnie sprawdzi się także w ogrodzie czy balkonie! Niewiele osób słyszało o tych metodach, ale to właśnie dzięki nim rośliny stają się piękne, zdrowe i bezpieczne od szkodników. Oto magiczne zastosowania sody oczyszczonej w ogrodzie, które musisz znać!

Zastosowania sody oczyszczonej w ogrodzie – co warto wiedzieć?

Musisz wiedzieć, że soda oczyszczona jest bezpieczna, zarówno dla Ciebie jak i twoich pupili oraz środowiska. Nie musisz się więc obawiać jej używania w ogrodzie czy przy roślinach doniczkowych. Bardzo ważnym jest fakt, że kupimy ją w prawie każdym hipermarkecie czy sklepie spożywczym. Dodatkowo jej cena jest niska, a sam produkt może zastąpić wiele innych środków chemicznych.

Zastosowania sody oczyszczonej w ogrodzie

#1 Czyści listki

instagram.com/marylko23

Jeśli chcesz pozbyć się kurzu z liści ulubionych roślin warto przemyć je mieszaniną wody i szczypty soli. Przemywaj liście co jakiś czas, gdy zobaczysz że kurz znowu zaczyna gromadzić się na roślinie. Z reguły ten trik powinien jednak starczyć na kilka długich tygodni. W ten sposób zapobiegniesz zbieraniu się kurzu oraz ochronisz roślinę przed atakiem szkodników czy grzybów.

#2 Odżywka dla roślin

instagram.com/marcinekeko

Nie raz pisaliśmy o soli Epsom, ale jeśli masz problem z jej zdobyciem możesz ją zastąpić sodą. Dodaj pół łyżeczki sody oczyszczonej do 3,5 – 4 litrów wody. Taką miksturą podlewaj rośliny raz w tygodniu, dzięki czemu ich korzenie będą silniejsze.

#3 Sposób na zwalczanie szkodników

instagram.com/mywayof_happiness

Dzięki sodzie oczyszczonej szybko poradzisz sobie także m.in. z mszycami czy przędziorkami. Sodę możesz także wykorzystać do problemów z plamami na liściach czy chorobami grzybowymi. Wystarczy przygotować roztwór używając łyżeczki sody rozpuszczonej w 1 litrze ciepłej wody. Wymieszaj a następnie dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń lub oliwy z oliwek. Ponownie wymieszaj całą miksturę, a na koniec przemyj nią liście lub przelej do butelki z rozpylaczem i zastosuj na listki. Metodę warto powtarzać co 3 – 4 dni.

#4 Trik na czyszczenie doniczek

instagram.com/rzeczy_od_nowa

Stare doniczki często są bardzo brudne i mają masę białych zabrudzeń po twardej wodzie czy specjalnych nawozach i specyfikach. Jeśli chcesz się ich pozbyć wsyp dużą ilość sody do środka doniczki czy osłonki, a następnie wyszoruj naczynie wilgotną szczotką. Na koniec przepłucz donicę i pozostaw do wyschnięcia.

Zobacz także:

Ludzie zaczynają wywieszać płyty CD na drzewach w ogrodzie. Dzięki nim mają więcej spokoju

Babcia opowiedziała mi o swojej metodzie sadzenia pomidorów. Odtąd moje plony są ogromne

Pomysły na balkon, które w tani sposób zmienią jego nudny wygląd

Źródło i fotografie: wiesz.net.pl