×
Wirtualna Polska

Znak „x” na oknie samochodu to sygnał ostrzegawczy. Musisz na niego uważać

Czy zdarzyło Ci się w ostatnim czasie zauważyć znak „x” lub jakiś podobny do niego na oknie swojego samochodu? Jeśli tak, to musisz uważać, bo może to być sposób komunikacji grupy złodziei pomiędzy sobą.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co znaczy znak „x” na oknie samochodu?

Niestety w świecie złodziei samochodów i ogólnie, osób zajmujących się zaborem cudzego mienia tez panują trendy i co jakiś czas implementowane są nowe rozwiązania. Jeśli chodzi o wysoce wyspecjalizowane szajki złodziei, to ostatnio coraz bardziej popularne staje się między nimi oznaczanie w różny sposób samochodów. Tak, by ktoś inny z ich towarzyszy wiedział, czy warto go ukraść. Albo czy jest w nim coś wartego włamu do auta. Albo też czy zupełnie nie warto skupiać się na tym samochodzie. Dzieje się to  zwłaszcza w miejscach gdzie przepływ samochodów jest duży, np. parkingi pod centrami handlowymi. A złodzieje nie chcą, by kamery lub ktokolwiek był w stanie wychwycić, że jakaś pojedyncza osoba kręci się cały czas w pobliżu danego samochodu.

Robienie prostych znaków na aucie pozwala im na szybką i sprawną komunikację pomiędzy sobą. A zwykli ludzie wymalowany „iks” lub wymalowane „kółko” często mylnie biorą za wyczyn dziecka. I oczywiście zupełnie nie podejrzewają, że ich auto jest na celowniku. Wspomniany znak „x” często służy do oznaczenia samochodów, które warto ukraść, podczas gdy kółko oznacza, że ten pojazd z jakiegoś powodu lepiej jest odpuścić. Choć oczywiście każda szajka złodziei sama ustala swoje własne znaki pomiędzy sobą.

Znak na oknie samochodu, fot. freepik

Znak na oknie samochodu, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co powinienem zrobić, jeśli mam wrażenie, że złodzieje oznaczyli mój samochód?

Przede wszystkim zachowaj czujność i staraj się zachować spokój. Zwróć uwagę na wszelkie nietypowe zachowania w Twoim otoczeniu. Jeśli znajdujesz się właśnie pod centrum handlowym i zamierzasz za chwilę wracać do domu, to możesz rozważyć pojechanie nieco inną i bardziej skomplikowaną drogą niż zazwyczaj. Zwróć uwagę czy ktoś nie jedzie za Tobą. Dobrym pomysłem może być także wytarcie podejrzanego oznaczenia. Na pewno nie zaszkodzi Twojemu samochodowi to, że będzie czystszy, a może tym prostym ruchem pokrzyżujesz złodziejom plany. Zwłaszcza, że jeżeli działają oni w oparciu o takie metody w grupie, to pewnie jednorazowo oznaczanych jest wiele samochodów. Tylko część z nich staje się rzeczywistym celem.

Warto również abyś wiedział, że zorganizowane szajki złodziei samochodów są stosunkowo rzadkie. Ludzie trudniący się tym fachem działają zwykle w pojedynkę. W grupy skupiają się zazwyczaj jedynie osoby o bardzo dużym doświadczeniu i sporych umiejętnościach, często mający już za sobą pobyt w więzieniu.

Jak przygotować auto na zimę? 3 tanie akcesoria, które musisz mieć!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

CO ZROBIĆ gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami?! Ta wiedza może URATOWAĆ CI ŻYCIE

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować