PoradyLajfhaki4-dniowy tydzień pracy? Firmy przeprowadziły już ten eksperyment – znamy wyniki!

4‑dniowy tydzień pracy? Firmy przeprowadziły już ten eksperyment – znamy wyniki!

cztery dni pracy fot. freepik
cztery dni pracy fot. freepik
31.01.2023 17:17

Cztery dni pracy zamiast pięciu - to byłoby dla wielu z nas spełnienie marzeń. Któż z nas nie chciałby mieć dłuższego weekendu? Pewnie masz już w głowie całą gamę pomysłów na to, jak mógłbyś wykorzystać te wolne chwile. Ale czy to faktycznie byłoby korzystne dla obu stron – i dla pracowników, i dla pracodawcy? 33 firmy z różnych państw wprowadziły u siebie takie zmiany – wnioski zaskoczyły nawet je!

Kierowane ciekawością i troską o to, aby pracownicy byli jak najbardziej wydajni, niektóre z firm wprowadziły 4-dniowy tydzień pracy na okres pół roku. Chciano sprawdzić, jak wpłynie to na ich przychody i produktywność. Czy była to pozytywna zmiana?

Czy praca 4 dni w tygodniu jest równie wydajna?

Absolutna większość firm, które podeszły do eksperymentu, cieszy się, że zdecydowała się na ten odważny krok. Po okresie 6 miesięcy, w którym obowiązywał czterodniowy tydzień pracy, odnotowano znaczący wzrost przychodów, jak też pozytywny wpływ na pracowników!

Wcześniej obawiano się, że krótszy czas w pracy może spowodować u nich większy stres – w końcu mieli mieć do wykonania więcej obowiązków na jeden dzień, niż do tej pory. Okazało się jednak, że dużo lepiej radzą sobie z nimi, kiedy wiedzą, że muszą zmotywować się do większej wydajności w ciągu tych czterech dni, aby później mieć dłuższy czas na odpoczynek.

Wielu z nich w końcu znalazło czas na własne pasje, czy rozwijanie zainteresowań. Mogli bardziej poświęcić się rodzinie. To wszystko wzmogło w nich poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Bardziej wypoczęci, z większą energią powracali do pracy.

Cztery dni pracy. Fot. Freepik.com
Cztery dni pracy. Fot. Freepik.com

Czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy?

Wyniki eksperymentu mówią jasno, że warto! Każda z firm niemalże wcale nie odnotowała minusów tego przedsięwzięcia. Co więcej, większość określiła, że nadal pozostanie przy takim trybie pracy, gdyż jest to dla nich najzwyczajniej w świecie opłacalne!

Krótszy tydzień pracy wiąże się też (co raczej na pierwszy rzut oka nieoczywiste) z troską o środowisko! To, że pracownicy przez jeden dzień w tygodniu nie muszą dojeżdżać do miejsca zatrudnienia, zmniejsza emisję dwutlenku węgla.

Jeśli zobaczysz butelkę w kole samochodu, natychmiast dzwoń na policję, aby zgłosić przestępstwo!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także