×

Alert RCB – czy da się go wyłączyć? Kto go do nas wysyła i dlaczego?

Coraz więcej osób traktuje alerty RCB jako irytujący spam, którego woleliby nie dostawać. Czy da się je wyłączyć i jak ewentualnie to zrobić? Kto je do nas w ogóle wysyła i dlaczego zawraca nam nimi głowę?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa/facebook

„Jak to wyłączyć?”

Zacznijmy od najbardziej przykrej informacji: alertów RCB nie da się wyłączyć i choćbyśmy nie wiadomo co robili, nic na to nie poradzimy. W założeniu są to wiadomości mające nas uchronić przed sytuacjami zagrażającymi naszemu życiu (serio), w rzeczywistości wszyscy wiemy, jak to wygląda. No chyba, że naszemu życiu w jakiś sposób zagraża np. zmiana standardu nadawania naziemnej TV (chyba wszyscy Polacy dostali taki SMS w ostatnich dniach).

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa/facebook

Kto wysyła do nas alerty RCB?

Za alerty RCB odpowiada – jak sam skrót wskazuje – Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ale wysyłają je do nas nasi operatorzy sieci komórkowych, których polskie prawo zobowiązuje do takiego działania. Trzeba tutaj dodać, że w założeniu miał to być wcale niegłupi system awaryjnego ostrzegania przed poważnym niebezpieczeństwem, jest on jednak od dłuższego czasu ordynarnie wręcz nadużywany przez władze.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa/facebook

To jakieś żarty…

Warto rzucić okiem na to, w jakich wyłącznie sytuacjach powinniśmy alerty RCB otrzymywać. Jest to po prostu prześmieszne, gdy się wie, jak to wygląda w rzeczywistości. To cytaty z oficjalnej strony rządowej:

Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia.

[Pytanie:] Jak często będę otrzymywać Alerty RCB?

[Odpowiedź:] Wiadomości tekstowe (SMS) są wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. W zależności od zaistniałych okoliczności.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa/facebook

Jaki był najbardziej absurdalny alert RCB jaki dostałeś? Pochwalcie się w komentarzach pod naszym artykułem.

Może Cię zainteresować