×

Puszczane w niebo balony pięknie wyglądają, lecz to co się z nimi później dzieje jest straszne!

Kto nie lubi balonów? To one często są główną atrakcją uroczystości i zabaw. A wypuszczanie balonów to kulminacyjny moment, który postrzegany jest jako sposób na uczczenie czegoś specjalnego.

Organizacja non-profit o nazwie Balloons Blow wyszła z apelem o zaprzestanie wypuszczania balonów w niebo. Wszystkie wypuszczone balony wrócą kiedyś na ziemię nie wiadomo gdzie i będą zanieczyszczać nasze środowisko jako śmieć.

1. Balony są jednym z największych zagrożeń dla dzikiej fauny morskiej.

Uniwersytet w Tasmanii przeprowadził badania, z których wynikało, że śmieci są największym zagrożeniem dla ptaków morskich. Szczątki balonów są często znajdowane w ich żołądkach.

Badania z Uniwersytetu Wageningen i Centrum Badań przedstawiają kilka faktów o szkodliwości szczątków balonów dla dzikiej przyrody.

1. Balony przemieszczają się na duże odległości.
2. Zwierzęta mogą zaplątać się w ich sznurki, nitki, wstążki.
3. Zwierzęta często jedzą resztki balonu, co przyczynia się do ich śmiertelności.

Balony w końcu wracają na ląd lub morze i przez zwierzęta często mylone się z jedzeniem. Znaleziono nie tylko ptaki, ale także żółwie morskie, delfiny, wieloryby i ryby z kawałkami balonów w żołądkach lub splątanych ich sznurkami.
Tak samo lampiony również nie powinny być wypuszczane w powietrze.

2. Balony lateksowe i z folii mylar w rzeczywistości nie ulegają biodegradacji.


Dwa najczęstsze rodzaje balonów to lateksowe i mylarowe, czyli balony „foliowe”.

Balony lateksowe ulegają degradacji, ale ich degradacja trwa od 6 miesięcy do 4 lat.
To wystarczająco dużo czasu, aby szczątki zaszkodziły zwierzętom.

Balony z mylaru są zdecydowanie najgorszą opcją, ponieważ nie ulegają degradacji i są znacznie mniej przyjazne dla środowiska.

3. Przyjazne dla środowiska alternatywy dla balonów.

Powinniśmy być bardziej świadomi szkodliwego wpływu, jaki balony wywierają na środowisko i dziką przyrodę.
Nigdy nie powinniśmy wypuszczać ich w powietrze.
Balony z mylaru (folii) można ponownie wykorzystać i poddać recyklingowi.

Istnieją inne alternatywy dla balonów, z których możemy skorzystać.
Trzy najbardziej popularne to:
1. Dmuchane bańki mydlane.
2. Puszczanie latawców.
3. Używanie wiatraczków.
4. Puszczanie pływających kwiatów.

Czy kiedykolwiek brałeś udział w sprzątaniu plaży?
Jeśli tak, podziel się informacjami i zdjęciami z nami, aby zainspirować coraz więcej ludzi do udziału w ochronie naszych lądów i mórz przed śmieciami.

 

Wybrane dla Ciebie

Przełam tradycje i na swojej choince zawieś bombki zrobione z balonów. Nikt nie przejdzie obok nich obojętnie

Pomysłów na udekorowanie choinki jest bardzo dużo. Jednak nie każdego zachwycają tradycyjne bombki. Zawsze możesz z nich zrezygnować na rzecz balonów. 😉 Balonowe bombki Kiedy znosimy ze strychu choinkę, to automatycznie sięgamy po bombki lub drewniane ozdoby. Czasami może się jednak wydarzyć, że nie do końce spełniają one nasze oczekiwania. Bywa, że w sklepach nie […]

Kreatywność nie zna granic! Artysta tworzy portrety gwiazd z nienadmuchanych balonów

Gilles Tytgat to artysta pochodzący z Belgii, który od 2017 roku prowadzi profil na Instagramie, gdzie prezentuje swoje niecodzienne prace. Tytgat zajmuje się portretowaniem znanych postaci, jednak robi to za pomocą… nienadmuchanych balonów! Poniżej prezentujemy jego nietypowe prace – potrafisz rozpoznać każdą gwiazdę? #1 Lady Gaga podczas ceremonii rozdania Złotych Globów #2 Sandra Bullock w […]

20 wyjątkowych dzieł zrobionych z baloników. Wyglądają niezwykle bajkowo!

Pamiętasz balonowe zwierzątka, które na każdym festynie wykonywali specjalnie do tego zatrudnieni panowie? Najczęściej wszystkie wyglądały tak samo (dobrze, różniły się jedynie kolorami) oraz przypominały pieski bądź żyrafy. Jeśli masz sentyment to tych zabawnych wytworów ludzkich rąk, to z pewnością nie przejdziesz obojętnie obok dzieł japońskiego artysty – Masayoshi Matsumoto. Używając jedynie wyobraźni i swoich […]

5 genialnych rzeczy, które możesz zrobić z balonów. Nadają się nie tylko jako ozdoba na przyjęcia

Pomysłowość ludzi nie zna granic. Ze zwykłego balona można zrobić naprawdę dużo. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jeśli zostało w Twoim domu trochę balonów, po jakiejś imprezie, koniecznie wypróbuj te triki. Osobiście pojechałam dziś do sklepu bo balony, gdy obejrzałam to video:

21 niesamowitych rzeczy, które możesz zrobić ze zwykłym balonem. Sam byś na to nie wpadł!

Jeśli myślisz, że kolorowe balony sprawdzą się jedynie jako element urodzinowych dekoracji, bardzo się mylisz. Te niepozorne przedmioty można wykorzystać na wiele sposobów, o czym przekonasz się już za chwilę. Oto 21 kreatywnych projektów, które z pewnością zrobią na Tobie ogromne wrażenie. Tego po prostu nie można przegapić!

Kreatywne pomysły z użyciem balonów, dzięki którym stworzysz prawdziwe arcydzieła!

Choć lata szczęśliwego dzieciństwa mam już dawno za sobą, od dziś zaczynam zbierać balony! Zanim uznasz, że kompletnie zwariowałam, przeczytaj ten wpis do końca. Mam przeczucie, że Ty również niebawem będziesz je kolekcjonował. Jak się okazuje, te niepozorne przedmioty można wykorzystać na wiele sposobów. Dzięki nim stworzysz oryginalne dekoracje, które z pewnością zachwycą Twoich znajomych! […]