×

Czy kapsułki do prania niszczą pralkę? Hydraulicy twierdzą, że używamy ich w zły sposób

Kapsułki do prania pojawiły się w sklepach już parę lat temu i szturmem wzięły rynek. Wiele osób zmieniło swoje nawyki zakupowe i zamiast proszku lub płynów, zaczęli kupować tylko nowy produkt. Jednak nie wiele osób wie, że źle używane, mogą niszczyć pralkę. Czy kapsułki do prania niszczą pralkę? Hydraulicy nagłaśniają te sprawę, bo producenci tego wynalazku nie zawsze piszą o tym na opakowaniu.

Czy kapsułki do prania niszczą pralkę?

Kapsułki do prania wypełnione są płynem, lecz ścianki zrobione są z rozpuszczalnego w wodzie materiału. Nie wiele osób wie, że to właśnie opakowanie kapsułki może powodować wiele problemów. Pranie w niskich temperaturach lub na krótkich programach jest najczęstszym błędem podczas korzystania z nich. Gruba ścianka kapsułki może wtedy nie rozpuścić się. Jej fragmenty można wtedy znaleźć na ubraniach lub ściankach bębna.

Niestety, najgorsze zagrożenie jest to, którego nie widać. Nierozpuszczone części kapsułek mogą przyczynić się do wytworzenia nieprzyjemnego zapachu oraz zapychania rur. To właśnie tam hydraulicy widzą skutki uboczne stosowania kapsułek. Za niskie temperatury zostawiają szlam z folii, która powinna rozpuścić się podczas prania.
Zdjęcia z napraw są przerażające, a koszty z nimi związane ogromne.

Czy kapsułki do prania niszczą pralkę?

Jak prawidłowo korzystać z kapsułek do prania?

Na początku warto zapoznać się z opakowaniem. To właśnie tam producent powinien poinformować w jakiej temperaturze powinniśmy prać podczas korzystania z kapsułek. Często są to infografiki w rogu etykietki. Jeśli nie ma takiej informacji to zalecamy, by wrzucać je do prania w min. 30 stopniach. Programy trwające od 15-30 minut mogą być za krótkie. Programy na wełnę, ręczne oraz delikatne może nie poradzić sobie z poprawnym rozpuszczeniem kapsułki.

Czy kapsułki do prania niszczą pralkę?

Proszek, płyn do prania oraz kapsułki do prania są najlepszym sposobem na świeże i czyste ubrania. Co jednak bardziej się opłaca?

Pod uwagę wzięliśmy ceny produktów jednej marki, która sprzedawana jest w dużej sieci sklepów (Ceny sprawdzane na Podkarpaciu):

Proszek do prania, który starczy na 38 prań kosztuje 35,99 zł. Koszt jednego prania to 0.94 zł
Płyn do prania, którym zrobimy 20 prań, kosztuje 20,99 zł. Koszt jednego prania wyniesie 0.99 zł
Kapsułki do prania, które posłużą do zrobienia aż 36 prań kosztują 35,99 zł. Jedna sztuka kosztuje 0.99 zł

Według tych cen kapsułki do prania nie są wcale droższe od innych produktów. Jednak kwota, którą płacimy często różni się w zależności od sklepu i można spotkać się z wyższymi cenami kapsułek, a niższymi proszku.

Jak korzystać z kapsułek do prania
źródło: canva.com

Przeczytaj też Czyszczenie pralki tabletkami od zmywarki

Może Cię zainteresować