×

W Ugandzie budują domy z ekologicznej cegły. Powstaje z lokalnej gleby

W Ugandzie bardzo brakuje mieszkań. Trzy firmy połączyły swoje siły i postanowiły stworzyć ludziom miejsce do życia.

dom
marcthorpedesign/instagram

Zapotrzebowanie na domy

Szacuje się, że w Ugandzie, z każdym rokiem, rośnie zapotrzebowanie na 200 tys. nowych mieszkań. Trzy firmy, Marc Thorpe Design & Architecture (projektanci), Échale International (przedsiębiorstwo zajmujące się budownictwem socjalnym) i Stage Six (specjaliści od franczyzy) postanowiły coś z tym zrobić. Wspólnymi siłami stworzyły projekt Dom w Kampali. Zakłada on budowę 10 domów na obrzeżach stolicy Ugandy.

dom
marcthorpedesign/instagram

Cegła z lokalnej gleby

Domy mają zostać wykonane z nowatorskiego materiału zwanego EcoBlock. To ekologiczna cegła wykonana w 90% z lokalnej gleby, a w 10% z mieszanki wody, wapna, cementu i piasku. Dzięki temu jest bardziej odporna na zniszczenia niż bloczki betonowe, a przy jej produkcji wytwarza się o 30% mniej dwutlenku węgla. Dodatkowo jest dobrym izolatorem termicznym i chroni wnętrze przed przenikaniem hałasów z zewnątrz.

cegła
pinterest

Lokum dla biedniejszych

Pierwszy etap projektu ma zostać ukończony latem 2022 roku (nie wykluczona jest budowa kolejnych osiedli). Domy będą stanowiły schronienie dla biedniejszych rodzin. 

dom
marcthorpedesign/instagram

Praktyczne rozwiązania

Domy mają składać się z trzech sypialni, salonu, kuchni oraz dwóch łazienek. Na dachu zostaną zamontowane panele słoneczne. Będzie także możliwość zbierania deszczówki (dobre źródło wody podczas suchych dni). Projektanci nie zapomnieli również o zacienionym tarasie, a także piecu opalanym drewnem. Stanie on na świeżym powietrzu w sąsiedztwie kuchni.

dom
marcthorpedesign/instagram

Co sądzisz o idei domów z cegły ekologicznej?

 

Źródła: www.whitemad.pl

Może Cię zainteresować

zamknij