PoradyOrganizacjaJak często wymieniać poduszkę? Konsekwencje błędu są obrzydliwe i bolesne

Jak często wymieniać poduszkę? Konsekwencje błędu są obrzydliwe i bolesne

Kiedy wymienić poduszkę?
Kiedy wymienić poduszkę?
Źródło zdjęć: © Getty Images | triocean

12.04.2024 08:01, aktual.: 12.04.2024 08:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poduszka to ten element łóżka, który zaraz po materacu decyduje o naszym komforcie snu. Gdy jest źle dobrana, każdy poranek przypomina walkę z obolałym ciałem. Poduszkę trzeba wymieniać stosunkowo często, bo choć tego nie widać, bywa bardzo brudna i pełna zarazków. Jakie są konsekwencje korzystania ze starej poduszki?

Częsta wymiana poduszki na nową, to swego rodzaju konieczność, jeśli zależy ci na komforcie snu i dobrej higienie. Poduszki mają konkretną "datę przydatności", a po tym czasie warto zainwestować w nową sztukę. Jeśli masz problem z bólem pleców, cierpisz na choroby skóry lub budzisz się codziennie z katarem, temat poduszki powinien cię podwójnie zainteresować.

Każdego poranka cierpisz na ból pleców? To wina poduszki

Poduszka jest intensywnie użytkowana każdego dnia i właśnie dlatego szybko traci swoje właściwości. Jej wypełnienie zaczyna być twarde i grudkowate, a cały kształt zaczyna być bliżej nieokreślony. Spanie na takiej poduszce jest mało przyjemne i z pewnością niezdrowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najczęstszym powodem bólu pleców i karku jest właśnie zła poduszka. Uczucie "połamania" o poranku nie jest normalne i może pogłębiać nabyte wady postawy, które będą się odzywać w przyszłości. Czy warto tak katować swoje plecy dla kilkudziesięciu złotych wydanych raz w roku? Sam musisz sobie odpowiedzieć.

Stara poduszka może powodować problemy skórne i alergie

Jeśli wydaje ci się, że problemy z plecami to jedyne, co może ci zrobić stara poduszka, to jesteś w dużym błędzie. Mimo że często zmieniasz poszewki na poduszkę, jakaś część bakterii i alergenów zawsze przeniknie do wypełnienia. Jeśli masz problem z trądzikiem na twarzy lub górnych partiach ciała, zastanów się, czy powodem nie jest stara poduszka.

Podczas snu skóra pociera bezpośrednio o materiał, zostawiając na nim trochę naskórka, kosmetyków i potu. Kilka nocy, a na poduszce powstaje kolonia bakterii, które zaczynają atakować skórę, czego efektem jest wysyp wyprysków.

Stara poduszka to siedlisko wielu alergenów. Głównymi sprawcami problemów z oddychaniem i przewlekłym katarem są roztocza, których w wypełnieniu poduszki nie brakuje. Czasami zwykła zmiana poduszki jest w stanie zredukować katar i problemy skórne do absolutnego minimum.

Kiedy wyrzucić poduszkę? To zależy od wypełnienia

Na rynku dostępne jest mnóstwo różnych poduszek, które oferują przeróżne wypełnienia. Niektóre materiały są trwalsze, a poduszki z nich wykonane nie podlegają tak częstej wymianie. Najtrwalszą poduszką, którą można wymieniać co trzy do pięciu lat to poduszka z wypełnieniem z pierza. Naturalne wypełnienie jest antybakteryjne i antyalergiczne, dzięki czemu rozwój patogenów jest znacznie spowolniony.

Poduszka z pianki memory, czyli poduszka ortopedyczna, może być użytkowana do trzech lat od zakupu. Z czasem struktura wypełnienia może się zbić, a pianka się odkształci i przestanie zachowywać swoje właściwości lecznicze. Poduszki poliestrowe, czyli zarazem najtańsze i najgorsze poduszki są najmniej trwałe i należy je wymieniać po roku użytkowania. To właśnie w nich kryje się najwięcej bakterii i roztoczy, a jakość wypełnienia jest bardzo wątpliwa.

Co zrobić ze starą poduszką?

W zależności od wypełnienia poduszkę trzeba wyrzucić do różnych kontenerów. Poliestrowe i ze sztucznym wypełnieniem lecą do kosza na plastik, podczas gdy te puchowe powinny znaleźć się w koszu na odpady zmieszane. Starą poduszkę można wykorzystać jako nowe posłanie dla pupila, a jeśli takiego nie masz, część schronisk chętnie przyjmie poduszki dla swoich piesków.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także