×
Wirtualna Polska

Moja babcia zawsze zakopuje resztki ryb w ogródku. Powód jest zaskakujący

Piękny ogród, pełen zdrowych i okazałych roślin to marzenie wielu z nas. To marzenie można spełnić w łatwy sposób, przygotowując nawóz z… ryb. Choć brzmi to obrzydliwie, ten patent naprawdę działa. Wyjaśniamy, jak go przygotować.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Domowe odżywki do roślin cieszą się coraz większą popularnością. To tanie, ekologiczne i skuteczne rozwiązanie, które eliminuje ryzyko przenawożenia, zwłaszcza wśród początkujących ogrodników. Jest jednak jeszcze jeden nawóz, który wyróżnia się znacznie silniejszym działaniem, jednak jest on równie ekologiczny. To nawóz z rybich głów.

Nawóz z ryb — jak go przygotować?

Dietetycy i lekarze zalecają, aby jeść rybę przynajmniej dwa razy w tygodniu. W ten sposób zapewniamy organizmowi odpowiednią dawkę fosforu, potasu, żelaza, wapnia, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. To składniki, które pozytywnie wpływają nie tylko na organizm, ale też na rośliny. Jak przygotować nawóz z ryb?

Wykorzystaj do tego resztki ryby, które zwykle traktuje się jako odpad — chodzi o ogon czy głowę. Tak przygotowaną rybę umieść w niewielkim dołku wykopanym tuż przy zasadzonej roślinie i zasyp ją ziemią. Po czasie ryba zacznie uwalniać cenne składniki do gleby, odżywiając przy tym rośliny.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Nawóz z ryb, fot. Adobe Stock

Nawóz z ryb, fot. Adobe Stock

Zobacz również: Darmowy i naturalny nawóz do roślin. Nie wydasz na niego nawet złotówki

Które rośliny skorzystają na nawozie?

Jakie rośliny docenią nawóz z ryb? Przede wszystkim sadzonki warzyw, takich jak papryka, pomidory, ogórki, kapusta, jarmuż czy seler naciowy. Każda z nich potrzebuje wysokiej ilości azotu, aby móc prawidłowo się rozwijać. Tego cennego pierwiastka dostarczy im właśnie ryba. Ten rodzaj nawozu nie nadaje się do odżywienia roślin doniczkowych ze względu na wysokie ryzyko przenawożenia, a przede wszystkim, przez nieprzyjemny zapach. Jednak w ogrodzie zapach ten pomoże odstraszyć np. krety!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Nawóz z ryb, fot. Adobe Stock

Nawóz z ryb, fot. Adobe Stock

Zobacz również: Ten domowy nawóz do paproci i azalii kosztuje mnie zaledwie 2 zł! Wystarczy produkt z apteczki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować