Najstarsze drzewa na świecie, które wciąż żyją. Prawdziwi staruszkowie
×
Wirtualna Polska

10 najstarszych drzew na świecie, które wciąż żyją. To prawdziwi staruszkowie, którzy niejedno widzieli

Drzewa są z reguły długowiecznymi okazami. Jednak na świecie można spotkać prawdziwych rekordzistów pod względem długości życia. Te najstarsze drzewa przetrwały wiele zawieruch wojennych, widziały upadek imperium rzymskiego oraz budowę piramid w Gizie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1. Old Tjikko, 9550 lat

To świerk pospolity, który rośnie w Parku Narodowym Fulufjället w Szwecji. Ma 5 metrów wysokości i liczy sobie 9550 lat. Jest to możliwe, gdyż drzewo samoczynnie się regeneruje. Kiedy część nadziemna zaczyna obumierać, to system korzeniowy wypuszcza nowe pędy. Pień liczy sobie tylko 600 lat. 😉

sylvyrfyre/reddit

2. Sosna długowieczna, 5068 lat

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Znajduje się w Górach Białych w USA i ma 5068 lat. Zaczęła rosnąć jeszcze przed wybudowaniem piramidy Cheopsa w Gizie. Przeżyła upadek imperium rzymskiego oraz wojnę secesyjną.

MPF/wikimediacommons

3. Methuselah, 4853 lata

To kolejny okaz sosny długowiecznej z Gór Białych. Ma ok. 4853 lata i rośnie na wysokości ponad 3000 m n.p.m. Drzewo zaczęło kiełkować w 2832 roku p.n.e. Swoją nazwę odziedziczyło po biblijnym synu Henocha, który według Starego Testamentu miał żyć 969 lat.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
No_Commercial69/reddit

4. Sarv-e Abarkuh, 4500 lat

Ten wiecznie zielony cyprys śródziemnomorski ma ok. 4500 lat i rośnie w Iranie (miasto Abarkuh). Miejscowi wierzą, że drzewo zasadził prorok i reformator religijny – Zaratusztra.

PatsyRoark123/reddit
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

5. Llangernyw Yew, 4500 lat

Cis pospolity, który można zobaczyć na cmentarzu przy kościele św. Dygaina w walijskiej wsi Llangernyw. Ma prawdopodobnie ok. 4500 lat, ale jego wiek jest trudno ocenić. Według legendy w jego pniu zamieszkuje zły duch Angelystor, który w Halloween przepowiada mieszkańcom wsi, kto umrze w nadchodzącym roku.

c4r151/reddit

6. Cis z Zonguldak, 4112 lat

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

To najstarszy cis w całej Turcji. Liczy sobie 4112 wiosen i można go podziwiać w mieście Zonguldak. Drzewo zaczęło wzrastać w epoce brązu.

najstarsze drzewa
GalataCastle/reddit

7. Gran Abuelo, 3647 lat

Cyprys patagoński, który jest najstarszym drzewem w całej Ameryce Południowej. Ma 3647 lat i rośnie w górach Cordillera Pelada na terenie Chile. Ma 60 metrów wysokości, a nazwę nadał mu sam Karol Darwin (na cześć kapitana statku, którym dotarł do Ameryki Południowej).

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
najstarsze drzewa
pinterest

8. Oliveira do Mouchão, 3550 lat

To drzewo oliwne znajduje się w Portugalii. Ma 3350 lat i nadal wytwarza oliwki. Mierzy sobie 8 metrów wysokości. W jego pniu znajduje się dziura, w której ludzie chowali się przed deszczem lub grali w karty. 😉

najstarsze drzewa
marisquo/reddit

9. Prezydent, 3200 lat

Okaz sekwoi olbrzymiej rośnie na wysokości ok. 2100 m n.p.m. w górach Sierra Nevada (Park Narodowy Sekwoi w USA). Liczy sobie 3200 wiosen. Wciąż rozrasta się jej korona, ale wierzchołek drzewa jest martwy od momentu, kiedy tysiąc lat temu uderzył w niego piorun. Sekwoję nazwano na cześć prezydenta Warrena G. Hardinga.

najstarsze drzewa
imgur

10. Jaya Sri Maha Bodhi, 2309 lata

To okaz figi, który rośnie na Sri Lance (miasto Anuradhapura). Jest świętym drzewem, gdyż pod jej gałęziami Budda doznał oświecenia. To najstarsze drzewo na świecie, które zostało zasadzone przez człowieka. Rośnie od 288 r. p.n.e. Co roku odbywają się pielgrzymki buddystów, który składają hołd Jaya Sri Maha Bodhi.

najstarsze drzewa
DonEra/reddit

Zobacz też https://genialne.pl/25-niepospolitych-drzew-w-ktorych-istnienie-trudno-uwierzyc/

Czy najstarsze drzewa zrobiły na Tobie wrażenie?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: www.ranker.com

Może Cię zainteresować