×

Palce umarlaka potrafią każdemu napędzić strachu. Gdy je zobaczysz w lesie, spokojnie idź dalej

Wybierając się na przechadzkę po lesie, można trafić na tajemnicze palce umarlaka wyłaniające się ze ściółki. One są w stanie każdemu podnieść ciśnienie.

grzyby palce umarlaka
pinterest

Palce umarlaka – grzyb grozy

Natura uwielbia płatać figle. Do tego celu idealnie nadaje się grzyb zwany próchnilcem maczugowatym (Xylaria polymorpha). Sam jego wygląd budzi grozę, gdyż do złudzenia przypomina ludzkie palce. Właśnie dlatego został okrzyknięty palcami umarlaka (taką nazwę mógł mu dać tylko ktoś, komu próchnilec napędził strachu). 😉

palce umarlaka grzyby
Chef Jet Tila/facebook

Okazy jak palce!

Próchnilec maczugowaty potrafi przybierać różne kształty. Jednak najwięcej emocji budzą wydłużone okazy, które upodobniły się do palców. Młode osobniki są szarawe (z białymi szczytami). Z czasem ich powierzchnia staje się ciemniejsza (aż do całkowitego sczernienia i pomarszczenia).

grzyby palce umarlaka
pinterest

Próchnilce bytują na martwych drzewach

Te niezwykłe grzyby pospolicie występują w Polsce. Można je spotkać na prawie wszystkich kontynentach (oprócz Afryki i Antarktydy). Bytują na martwych drzewach liściastych (także tych znajdujących się pod warstwą ściółki). Dlatego można odnieść wrażenie, że wyłaniają się spod ziemi jak palce truposzy. 😉

grzyby palce umarlaka
pinterest

Palce umarlaka mają ok. 3-10 cm wysokości i ok. 2,5 cm grubości. Nie są jadalne i pojawiają się przez cały rok. Zwykle rosną w grupach.

grzyby
pinterest

Widziałeś kiedykolwiek w lesie palce umarlaka?

Źródła: www.drzewa.com.pl

Może Cię zainteresować