×
Wirtualna Polska

Pierzesz ubrania w takich warunkach? Pod koniec miesiąca zapłacisz fortunę za prąd!

Nigdy nie pierz ubrań w 40 stopniach, jeśli nie nakazuje tego producent. Nawet mała zmiana temperatury może znacząco odbić się na rachunkach. Przed kolejnym praniem zastanów się, jak nastawiasz pralkę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Z czasem pewne czynności wchodzą nam w krew i nawet nie zauważamy, kiedy popełniliśmy błąd. Podobnie sprawa ma się z puszczaniem prania i programem, który najczęściej wybieramy. Okazuje się, że większość osób decyduje się na ustawienie temperatury 40 stopni, co niekoniecznie jest dobrym wyborem. Największa różnica jest w momencie pobierania energii, co przekłada się na rachunki.

Nie pierz ubrań w 40 stopniach!

Pralka to urządzenie, które pobiera sporo energii elektrycznej. Jeśli korzystamy z niej codziennie, w ciągu roku może uzbierać się niezła sumka do zapłacenia. Kiedy nastawiasz temperaturę na 30 stopni, pralka zużywa 3 kWh, a przy 40 stopniach jest to już 5 kWh, czyli prawie dwa razy więcej! Minimalna różnica w praniu, a ogromna różnica w kosztach. Jeśli obawiasz się, ze niższa temperatura nie poradzi sobie z zabrudzeniem, to jesteś w niesamowitym błędzie. Dzisiejsza technologia i detergenty pozwalają uprać nawet najcięższe zabrudzenia bez wysokiej temperatury. Wodę o ciepłocie powyżej 80 stopni Celsjusza wykorzystuje się jedynie w celu dezynfekcji odzieży np. w przypadku chorób zakaźnych. Aby jeszcze bardziej się upewnić, że pranie jest pozbawione bakterii, dobrze je wywiesić na słońcu. To zabija większość mikroorganizmów, które pozostały na tkaninie.

Nie pierz ubrań w 40 stopniach, bo ucierpi na tym twój budżet domowy, fot. Freepik

Nie pierz ubrań w 40 stopniach, bo ucierpi na tym twój budżet domowy, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Dwa proste triki, dzięki którym oszczędzam na praniu każdego miesiąca

Dlaczego pranie nie jest czyste? Pewnie popełniasz te błędy

Czy wystarczy jedynie wrzucić ubrania do bębna, dosypać proszku i nastawić program? Otóż taka praktyka to prosta droga do brudnej odzieży, która na dodatek niszczy się po każdej sesji piorącej. Zwróć uwagę na kilka czynników. Z jakiego materiału są tkaniny? Czy nie wrzucasz za dużo rzeczy na raz? Naturalne, grube materiały potrzebują innego programu niż te z poliestru. Zbyt duża ilość rzeczy wewnątrz bębna nie pozwala detergentowi dotrzeć do ściśniętych miejsc, przez co są dalej brudne. Warto również zwrócić uwagę na środek, jakiego używamy — prostym przykładem jest wykorzystywanie płynu do białego prania na kolorowej odzieży.

Nie pierz ubrań w 40 stopniach, aby nie dostać po kieszeni, fot. Freepik

Nie pierz ubrań w 40 stopniach, aby nie dostać po kieszeni, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Jak zmniejszyć zużycie prądu, aby nie przekroczyć limitu 2000 kWh?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować