×

Prosty sposób na wyczyszczenie pralki. Pozbędziesz się smrodu pleśni z wypranych ubrań

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zrobić pranie, a po wyciągnięciu ubrań z pralki poczuć duszący zapach stęchlizny? Stęchlizna w pralce może być frustrująca, ponieważ zawsze chcemy wyglądać dobrze i pachnieć ładnie, a ciuchy, które źle się wyprały tego nam nie gwarantują.

Okazuje się, że może być jeden poważny powód przez który Twoje ubrania po wypraniu pachną jeszcze gorzej niż przed praniem

Problemem nie są ubrania, płyn do prania czy proces prania, lecz sama pralka. Kiedy ostatnio sprawdzałaś jak wygląda środek tego urządzenia? Być może czas zabrać się za porządne czyszczenie!

Metalowe wnętrze pralki może być czyste, jednak to nie na nie musisz zwrócić uwagę, a na wewnętrzną, gumową krawędź. To właśnie w tym miejscu gromadzi się wilgoć i powstaje pleśń, która powoduje brzydki zapach Twoich ubrań, a także ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Pleśń w pralce może powodować poważne problemy zdrowotne zarówno u osób z alergią jak i u osób niealergicznych

Jeśli zarodki pleśni przeniosły się na odzież (zwłaszcza w pobliże ust czy nosa), możesz być narażony na dolegliwości tj. podrażnienie gardła, problemy z zatokami, katar, krwawienie z nosa, łzawienie, zaczerwienienie oczu, wysypkę na skórze.

Na szczęście w prosty sposób możesz wyczyścić tę część pralki i pozbyć się niebezpieczeństwa

youtube.com

Wystarczy, że weźmiesz ocet oraz wybrany olejek np. lawendowy lub z drzewa herbacianego. Przelej ocet do butelki ze sprayem, a do drugiej buteleczki z dozownikiem przelej olejek. Środek pralki spryskaj olejkiem, a gumową część pralki w której gromadzi się pleśń, porządnie spryskaj octem. Nie zapomnij również o wewnętrznej stronie drzwiczek pralki! Umieść w gumowej uszczelce pralki materiałową szmatkę nasączoną octem i pozostaw ją na minimum 10 minut. W tym czasie możesz wyczyścić filtr lub szufladkę do której wsypujesz proszek.

youtube.com

Następnie usuń szmatkę i wytrzyj gumową część pralki do sucha – najlepiej użyj do tego ręczników papierowych, w ten sposób nie rozprzestrzenisz brudu na inne części pralki.

Wytrzyj również środek pralki, aby mieć pewność, że olejek eteryczny nie został w jej wnętrzu.

Kolejnym krokiem jest dodanie octu do szufladki i nastawienie pralki na najwyższą temperaturę i długi cykl. W ten sposób pralka będzie czysta i świeża, a wszystkie paskudne zarodki pleśni znikną.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij