×

Rozsyp go na trawniku, a uporczywy mech szybko zniknie

Jak pozbyć się mchu z trawy? Jest na to rozwiązanie. Dzięki niezbyt trudnym patentom sprawisz, że trawnik na Twoim podwórku będzie wolny od mchu.

Mech na trawniku nie wygląda estetycznie. Dodatkowo rozprzestrzenia się szybko i nie tak łatwo można się go pozbyć. Przede wszystkim pojawia się w miejscach zacienionych. Lubi wilgotną oraz ciężką glebę o kwaśnym pH (ok. 5,5 jednostek).

jak pozbyć się mchu z trawy
Jak pozbyć się mchu z trawy, fot. Unsplash

Kiedy trawnik wymaga wapnowania?

Jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się mchu jest wapnowanie trawnika. Warto przeprowadzić taki zabieg, kiedy gleba ulega zbytniemu zakwaszeniu. Wówczas właśnie pojawia się mech, koniczyna polna, szczaw, czy skrzyp, a trawa zaczyna gorzej rosnąć. Najpierw kup w sklepie ogrodniczym kwasomierz i samodzielnie sprawdź odczyn gleby w ogrodzie. Jeżeli wynosi mniej niż 6 jednostek, to zdecyduj się na wapnowanie.

Popiół drzewny na mech na trawniku

Wapnowanie należy wykonywać raz na 3-4 lata. Do tego celu użyj zakupionego w sklepie nawozu wapniowego do trawników (może być też wapno magnezowe, które uzupełni niedobory magnezu w glebie). Cały zabieg przeprowadź wczesną wiosną (kiedy stopnieje śnieg, ale trawa jeszcze nie rozpocznie wzrostu) lub jesienią. Wówczas rośliny są w stanie spoczynku i nawóz spokojnie ureguluje odczyn podłoże jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji trawy.

Do wapniowania najczęściej możesz kupić produkty na bazie kredy nawozowej (zawiera 50% tlenku wapna) lub produkt zawierający wapno dolomitowe (30% tlenku wapna).

Natomiast darmowy nawóz do wapnowania trawnika masz w kominku! Popiół z drewna od dawna z powodzeniem jest stosowany do zwalczaniu mchu z trawnika. Zawiera około 35% wapna, ale i potas, fosfor, magnez i mikroelementy. Już 1 kg popiołu wystarczy na 100  m2 trawnika.

jak pozbyć się mchu z trawy
Jak pozbyć się mchu z trawy, fot. Unsplash

Jak przeprowadzić wapnowanie trawnika?

Nawóz należy rozprowadzić, ręcznie lub za pomocą rozsiewacza, na całej powierzchni trawnika. Następnie zwilż trawnik delikatnym strumieniem wody. To wszystko. Wapnowanie sprawi, że nie tylko pozbędziesz się mchu. Dzięki temu zabiegowi również chwasty będą pojawiały się rzadziej, a w glebie zaczną rozwijać się chętniej pożyteczne mikroorganizmy.

Trik z octem

Domowym patentem na mech jest woda z octem. Te mikstura faktycznie sprawi, że mech przestanie obficie rosnąć, ale nie rozwiąże całkowicie problemu. Roztwór wody z octem daje krótkotrwałe rezultaty.

Czosnek zimowy sadzę tylko przez gazety, bo jestem leniwa. Rośnie za każdym razem

Może Cię zainteresować