×
Wirtualna Polska

Tak zagłówkiem samochodowym uratujesz życie. Mało kto o tym wie

Zagłówek w samochodzie oprócz zapewnienia wygody może w przypadku zaistnienia niebezpiecznej sytuacji uratować życie. Wytłumaczymy ci, jak z niego skorzystać w sytuacji zagrożenia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co to jest zagłówek w samochodzie? Do czego służy?

Jeżeli wierzyć wyszukiwarce Google, sporo osób niedokładnie wie, czym jest zagłówek i gdzie się w samochodzie znajduje. To ta prostokątna lub kwadratowa część fotela, która znajduje się za głowami kierowcy i pasażerów.  Czasami także nad głowami pasażerów z tyłu pojazdu. W normalnych sytuacjach służy temu, żebyś mógł wygodnie oprzeć głowę i spędzić podróż samochodem po prostu bardziej komfortowo.

Zazwyczaj można bardzo łatwo regulować wysokość zagłówka, przesuwając go w górę i dół. A to dlatego, że jest osadzony na metalowych prętach wsuwających/wysuwających się z siedzenia. I to właśnie dzięki tym prętom zagłówek może ci być bardzo pomocny w kliku konkretnych, niebezpiecznych sytuacjach.

Jak można wykorzystać zagłówek w samochodzie, fot. genialne.pl

Jak można wykorzystać zagłówek w samochodzie, fot. genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Tak zagłówek w samochodzie uratuje cię przed utonięciem

Jeśli auto, które prowadzisz, wpadnie do rzeki, stawu lub jakiegokolwiek zbiornika wodnego, to zagłówek może dosłownie uratować ci życie.

Bardzo często zdarza się w takich przypadkach, że ludzie zostają uwięzieni w samochodach, które prowadzą. Siada elektronika, a napór wody sprawia, że nie da się otworzyć drzwi samochodu, ani także jego okna. I często jedynym ratunkiem jest wtedy wybicie szyby. Bardzo trudno jest to zrobić rękoma. Zazwyczaj potrzeba do tego jakiegoś odpowiednio ciężkiego narzędzia.

Zagłówek w takich przypadkach po prostu świetnie się sprawdza. Łatwo jest go wyjąć z siedzenia, a jego metalowe pręty idealnie nadają się do wybicia szyby. Za jego pomocą można więc szybko i sprawnie wydostać się z tonącego samochodu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak zbić szybę w samochodzie bez dużego wysiłku

Ponieważ nie ma miejsca w samochodzie, aby wziąć dobrze zamach i z odpowiednią siłą wybić sobie drogę ucieczki, wykorzystaj inny sposób. Metalowy pręt staraj się włożyć w dolny narożnik szyby, zaraz przy ramie drzwi. Jak pręt utknie między szybą a elementem drzwi, wtedy zagłówek całą siłą naciskaj w dół. Szyba szybko pęknie.

Zagłówek może okazać się równie przydatny, jeśli nasze auto nagle dotknie pożar i zacznie się ono palić. W takich sytuacjach często wysiada elektronika odpowiadająca za możliwość otwarcia/zamknięcia drzwi. A często elektronika jest wręcz powodem, dla którego do pożaru w ogóle dochodzi.

W takiej sytuacji możliwość wybicia szyby za pomocą zagłówka też może oznaczać różnicę pomiędzy życiem i śmiercią.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Wjeżdżając w ten sposób na próg zwalniający niszczysz auto. Uszkodzenia mogą być nieodwracalne!

Trik złodziei „na monetę”. Tak teraz kradną samochody na parkingach, pokazujemy jak przed tym się uchronić

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować