×
Wirtualna Polska

Twój pies na spacerze zawsze obszczekuje inne czworonogi? Powód nie jest tak oczywisty

Ile psów, tyle temperamentów. Nasz psiak może okazać się naprawdę nieokrzesany i mimo tresury szczekać i zaczepiać inne psiaki. Behawiorysta Radosław Ekwiński zdradza, dlaczego pies szczeka na inne psy. Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak się wydaje.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Spacer z psem to przyjemność — zarówno dla pupila, jak i właściciela. Niestety zdarza się, że przeradza się w katorgę, kiedy zwierzak obszczekuje inne psy lub wyrywa się, aby je zaatakować. Odkrywamy przyczynę takiego zachowania.

Dlaczego pies szczeka na inne psy?

Socjalizacja psa jest bardzo ważna, aby umiał odnaleźć się w otoczeniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów po trudnych doświadczeniach. Takie zwierzaki wymagają pracy i opieki. Jednak nietrudno o niekontrolowane zachowania również u psów bez przejść. Jak podkreśla Radosław Ekwiński w wywiadzie dla DDTVN — przyczyn takiego zachowania może być wiele. Jeśli pies na spacerze ujada, rzuca się na inne psy lub szczeka na nie, jest to spowodowane strachem i w ten sposób próbuje je przegonić.

dlaczego pies szczeka na inne psy, fot. Freepik

dlaczego pies szczeka na inne psy, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Twój pies gryzie meble? Ten trik raz na zawsze go tego oduczy

Jest też inna przyczyna

Jeśli mamy agresywnego i dominującego psa, szczekanie lub rzucanie się na inne czworonogi nie jest spowodowane lękiem, a chęcią rywalizacji. Jest to forma wyzwania. W innym wypadku przyczyna leży w poczuciu, że pies w ten sposób chce nas obronić.  Ekspert podkreśla też, że jeśli nasz pupil ciągnie na spacerze, warto popracować nad jego posłuszeństwem. Najlepiej zastosować do takiej tresury odpowiednie akcesoria i wydawać psiakowi konkretne komendy, aby wiedział, że nie wolno mu ciągnąć właściciela.

dlaczego pies szczeka na inne psy, fot. Freepik

dlaczego pies szczeka na inne psy, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Ringówka, czyli smycz do tresury

Nauka chodzenia z psem wymaga czasu i cierpliwości. Do tresury najlepiej użyć ringówki. To wygodna smycz, dzięki której będziemy mogli wyszkolić naszego psa również na bieg wystawowy. Na spacer treningowy zabierz ze sobą też przysmaki, aby nagradzać pupila za każdy udany trening. Będzie to dla niego znak, że warto być posłusznym, aby otrzymać smakołyk. W tym przypadku nie polecamy oczywiście marketowych, a naturalne — z dobrym składem i odpowiednią ilością mięsa. Takie smaczki będą najbardziej wartościowe dla zdrowia twojego psiaka. 

 

Zobacz również: Pies w lesie tylko na smyczy! 7 powodów, które powinny przekonać każdego właściciela czworonogów

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować