×

Maść tygrysia stosowana jest od setek lat! Poznaj jej 14 najciekawszych właściwości

Znacie tę maść o niezwykłym zapachu i złotej zakrętce? Wiele osób uważa, że balsam tygrysi (bo o nim tutaj mowa) jest przestarzały i mimo tego, że niektóre babcie go używają, obecnie preferuje się inne środki zdrowotne. Okazuje się, że ta genialna maść sprawdza się od setek lat i wciąż potrafi zdziałać cuda!

Pierwotny balsam został opracowany w 1870 roku przez chińskiego botanika Aw Chu Kin’a i był rozprowadzany w Singapurze. Mimo tego, że nazwa maści może być myląca, to nie jest ona wytwarzana z tygrysa, lecz mentolu, kamfory, olejku kajeputowego, wazeliny i innych olejków eterycznych. Oto jej 14 zastosowań, o których nie miałaś pojęcia!

#1 Ukąszenia komarów

Frustruje Cię to czerwone miejsce, w którym ugryzł Cię komar? Weź odrobinę balsamu tygrysiego i posmaruj nim dany obszar. Swędzenie zniknie jak ręką odjął!

#2 Walka z insektami

Maść tygrysia ma bardzo intensywny i charakterystyczny zapach, przez co szybko możesz go wyczuć. Tak samo dzieje się w przypadku owadów, które na tak silny zapach reagują natychmiast. Z racji tego, że za nim nie przepadają, możesz użyć tego balsamu jako „odstraszacza na owady”. Pozostaw odkręconą maść, a „tygrys” załatwi resztę.

#3 Plamy po malowaniu

Jeśli malowałaś ściany i na Twoich rękach pojawiły się odpryski od farby, spróbuj je usunąć balsamem. Rozsmaruj go w dłoniach, a następnie wytrzyj ręce szmatką.

#4 Problem ze śmierdzącym potem

via GIPHY

Jeśli dużo się pocisz i masz problem z nieprzyjemnym zapachem, potraktuj swoje pachy maścią tygrysią. Zapach mentolu zneutralizuje przykry zapach.

#5 Bóle stawów

Długi, ciężki dzień w pracy może sprawić, że Twoje mięśnie się spinają i zaczynają boleć. W takim przypadku nie wahaj się i sięgnij po balsam tygrysi.

#6 Korniki i inne insekty

Jeśli w Twoich drewnianych meblach zagnieździły się owady, użyj balsamu tygrysiego. Wsmarowanie balsamu w drewno sprawi, że jego silny zapach szybko wygoni szkodniki.

#7 Ból gardła

Jeśli tylko poczujesz pierwsze swędzenie i pieczenie gardła, rozsmaruj maść w palcach, a następnie umieść ją na szyi. Połóż się spać i oddychaj głęboko. Z dnia na dzień ból gardła będzie coraz mniejszy.

#8 Ból stóp

Mentol w balsamie pobudza krążenie krwi, dlatego też jeśli jeszcze raz Twoje buty Cię zranią użyj maści tygrysiej.

#9 Zatkany nos

33/365 Down with the Sickness

Jeśli borykasz się z problemem zatkanego nosa, weź odrobinę balsamu tygrysiego i rozsmaruj go pod nosem. Następnie głęboko oddychaj.

#10 Nudności

Podczas długiej podróży autobusem lub samolotem możemy dostać choroby lokomocyjnej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyjście na świeże powietrze, lecz jest to niemożliwe (wyobraź sobie co by się stało jakbyś próbował otworzyć drzwi od lecącego samolotu!) Na szczęście olejki eteryczne, znajdujące się w balsamie tygrysim, sprawią, że zaczniesz głęboko oddychać, szybko się wyciszysz i poczujesz się znacznie lepiej.

#11 Ból głowy

Wmasuj maść w skronie. Po chwili ból głowy minie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Po tej czynności umyj ręce, musisz być bardzo uważny, aby nie umieścić balsamu w oczach.

#12 Problem zimnych stóp

damaged people

Zimą stopy mogą być tak zimne, że aż ich nie czuć. Balsam tygrysi przyspiesza krążenie krwi i to sprawia, że stopy szybko się nagrzewają.

#13 Problemy z żołądkiem

Jeśli masz bóle brzucha, możesz nanieść balsam na jego skórę. Ciepło spowoduje szybsze krążenie krwi i szybko uspokoi żołądek.

#14 Zapach ubrań

Jeśli w twojej szafce z butami lub ubraniami brzydko pachnie, weź maść tygrysią, odkręć słoiczek i połóż go na regale.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować