×

Żyworódkę łatwo hodować w domu. Jej właściwości sprawiają, że jest cenniejsza niż aloes

Żyworódka jest uważana za jedną z najbardziej leczniczych roślin doniczkowych w Polsce.
Jej właściwości są często bardziej cenione od aloesu. Przy tym bardzo szybko rośnie i łatwo się rozmnaża.

Żyworódka

Żyworódka pochodzi z Madagaskaru. W Polsce hodowana jest jako roślina doniczkowa. Jest to bylina, gatunek rośliny z rodziny gruboszowatych.

Jak odróżnić najpopularniejszą żyworódkę Kalanchoe Daigremontiana od żyworódki pierzastej Kalanchoe Pinnata?

Odmiana Kalanchoe Daigremontiana jest bardziej ozdobną odmianą. Ma sztywną łodygę z mięsistymi liśćmi naprzemiennie ułożonymi. Liście w kolorze ciemno-zielonym mają kształt trójkąta spiczasto zakończonego. Ich brzegi są powcinane i mają cienką, czerwonawą obwódkę. Na końcach liści pojawiają się rozmnóżki, młode roślinki. Może ich być nawet do 25 na jednym liściu. Gdy roślina urośnie na ponad 30 cm wysokości, wymaga podpórki. Może osiągać wysokość do 1 metra.

Żyworódka pierzasta

Odmiana Kalanchoe Pinnata

Ma delikatniejsze liście złożone z 3-5 pojedynczych liści. Są one jaśniejsze niż u żyworódki Kalanchoe Daigremontiana i są tępo zakończone. Kalanchoe Pinnata ma przekrój łodygi w kształcie czworokąta. Rozmnóżki natomiast mają wydłużoną łodyżkę, której brak u rozmnóżek żyworódki Daigremonta i pojawiają się dopiero po zetknięciu liści z podłożem.

To właśnie odmiana Kalanchoe Pinnata ma więcej właściwości leczniczych.

Podlewanie żyworódki

Żyworódka jest sukulentem. Bardzo dobrze znosi dłuższe okresy suszy. Poza zimą wystarczy podlewać ją 1 raz w tygodniu. Zimą należy ograniczyć podlewanie nawet na cały miesiąc.
Na podstawku nie powinna zostawać nigdy woda, gdyż może to powodować gnicie korzeni.

Stanowisko dla żyworódki

Zimą żyworódka może stać na parapecie. Latem preferuje miejsca z rozproszonym światłem. Bezpośrednie silne światło słoneczne powoduje blaknięcie rośliny. Latem można ją wystawiać na balkon, czy taras. Temperatura optymalna do hodowli żyworódki to 16-24 stopnie Celsjusza.

Rozmnażanie żyworódki

Gdy żyworódka jest bardzo wysoka, traci na atrakcyjności. Warto wtedy nasadzić sobie młode rośliny z rozmnóżek.

Rozmnóżki Kalanchoe Daigremontiana
Żyworódka Kalanchoe Daigremontiana na każdym liściu „rodzi” młode roślinki – rozmnóżki. Rozmnóżki mają cztery listka i korzonki. Gdy dojrzeją, same odpadają od liści żyworódki. Ze względu na dużą ilość wody w liściach, te młode roślinki mogą przetrwać nawet tydzień, dwa bez pokarmu. Na jednym liściu może pojawić się nawet do 25 rozmnóżek.

Rozmnóżki Kalanchoe Pinnata mają wydłużoną łodyżkę i pojawiają się dopiero po zetknięciu liści z podłożem.

 

Nawożenie

Jeżeli hodujemy żyworódkę w celach leczniczych, należy zrezygnować z jakichkolwiek nawozów sztucznych.

Przesadzanie

Przesadza się żyworódkę jak każdą inną roślinę – na wiosnę. Należy pamiętać o warstwie drenażu na dnie doniczki.

Podłoże dla żyworódki

Żyworódka lubi podłoże typowe dla kaktusów. Gotowe mieszanki dla takich roślin jak żyworódka są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Można też wymieszać zwykłą ziemię kwiatową z torfem i perlitem w proporcji 1:1:1. Na dnie doniczki powinna znajdować się warstwa drenażu, zapobiegająca gromadzeniu się nadmiaru wody.

Kwitnienie żyworódki

Jak żyworódka zakwitnie, staje się już zwykłą roślinką doniczkową. Traci wtedy swoje właściwości lecznicze. Kwiaty i nasiona osłabiają roślinę. Poniżej kwitnąca Kalanchoe Pinnata.

Żyworódka – właściwości lecznicze

Żyworódki posiadają szerokie zastosowanie lecznicze w różnego rodzaju problemach skórnych.
W fitoterapii bardziej ceniona jest Kalanchoe Pinnata.
O jej walorach wspominał Aleksander Ożarowski, nieżyjący już znawca fitoterapii oraz dr Henryk Różański – obecnie najbardziej ceniony znawca roślin leczniczych w Polsce i za granicą.

Żyworódka ma działanie wirusobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze.
Zawiera sporo minerałów i jest bogata w witaminę C. Do leczenia stosuje się miąższ i sok z żyworódki. Leczy się nią wszelkie problemy skórne.

Do stosowania wewnętrznego robi się z żyworódki Kalanchoe Pinnata krople i nalewki.
Najwięcej właściwości leczniczych mają rośliny po około 1 roku uprawy.

Natomiast żyworódka Daigremonta, która jest bardziej ozdobną odmianą, jest ceniona za skuteczność leczenia schorzeń skóry.
Żyworódkę Kalanchoe Daigremontiana stosować można tylko zewnętrznie!

 
Źródła: poradnikogrodniczy.pl