×
Wirtualna Polska

Anturium nie kwitnie? Weź z lodówki i podaj roślinie, a wypuści ogrom kwiatów

Roślina ta zyskała sobie sympatię poprzez egzotyczny kształt i czerwony kolor kwiatów. Dzięki temu jest bardzo popularna w domach oraz często wykorzystuje się ją do wiązanek pogrzebowych. Jednak szereg błędów w jej pielęgnacji powoduje, że anturium nie kwitnie. Jak to zmienić?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Odpowiednia uprawa, a przede wszystkim nawożenie anturium, są kluczowe, jeśli chcemy, aby kwiaty szybko się pojawiały i cieszyły oczy. Bardzo często wymienną nazwą anturium jest „język teściowej„, ponieważ jego kwiaty mogą swoim kształtem przypominać zarówno język, jak i serce. Botanicznie kwiaty anturium noszą nazwę pochwy kwiatostanowej, w której pojawiają się drobne kwiatostany przypominające kolbę. Często po okresie wzmożonego kwitnienia roślina nie chce na nowo wypuścić kwiatów. Podpowiadamy, jak to zmienić.

Dlaczego anturium nie kwitnie?

Warto wiedzieć, że brak kwitnienia anturium może być spowodowany przez szereg czynników, takich jak:

  • niska temperatura pomieszczenia;
  • przeciągi;
  • niewłaściwe podlewanie;
  • mały dostęp do światła;
  • brak okresu spoczynku;
  • zbyt obfite nawożenie.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Niekiedy wystarczy przestawić roślinę w inne miejsce, które jest ciepłe i jasne, co spowoduje wzrost anturium. Czasem zmiana sposobu podlewania jest w stanie poprawić kondycję rośliny. Jakie powinno być? Przede wszystkim regularne, odstaną wodą kranówką, bez długich odstępów w czasie i niezbyt obfite.

Anturium nie kwitnie, fot. freepik

Anturium nie kwitnie, fot. freepik

 

Zobacz również: Rozpuść w wodzie i podlej anturium. Szybko wypuści nowe kwiaty

Wymagania uprawne anturium

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Anturium to roślina tropikalna, dlatego będzie rosła dobrze na parapecie wschodnim i zachodnim, gdzie nie naraża się jej na bezpośrednie promienie słoneczne. Warto zapewnić mu stałą wilgotność powietrza oraz temperaturę w pomieszczeniu do 23 stopni Celsjusza. Do przesadzania anturium dobrze wybrać podłoże o pH kwaśnym, np. torfowe, które będzie przepuszczalne. Co ważne, ziemia, jaką wybierzemy, powinna dobrze trzymać ciepło i wilgoć. Po każdym podlaniu warto pozostałą na dole doniczki wodę wylać, bo inaczej doprowadzi ona do gnicia korzeni. W sezonie wiosenno-letnim można nawozić roślinę, a sprawdzi się do tego domowa odżywka.

Anturium nie kwitnie, fot. freepik

Anturium nie kwitnie, fot. freepik

 

Domowy i skuteczny nawóz z drożdży

Jeśli bardzo zależy nam na szybkim wzroście rośliny oraz pojawieniu się kwiatów, to warto przygotować domowy, tani i skuteczny nawóz. Wystarczy rozpuścić w 1 l wody 1 łyżeczkę drożdży (1:1), a następnie podlewać anturium raz na dwa tygodnie. Drożdże dostarczą roślinie wiele korzystnych witamin, które będą stymulować jej wzrost i kwitnienie. Warto też wykorzystać nawóz z drożdży w zasilaniu pozostałych roślin doniczkowych oraz nie stosować go w okresie jesienno-zimowym.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Jak rozmnożyć anturium z liścia? Wypróbuj ten trik i ciesz się sadzonkami

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować