×
Wirtualna Polska

Dodaj kilka kropel do wody i podlej storczyka. W mgnieniu oka obsypie się kwiatami!

Storczyki to piękne kwiaty, które nie tracą na popularności. Zdobią parapety w wielu polskich domach. Nic dziwnego, w końcu są bardzo efektowną ozdobą. Mimo niewielkich wymagań trzeba je odpowiednio pielęgnować. Wyjaśniamy, jak dbać o storczyki, aby kwitły bujnie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli są zadbane, to niezależnie od odmiany jednakowoż zachwycają. Występują w wielu odmianach kolorystycznych, choć najczęściej spotykane to te białe lub fioletowe. W sklepach możemy natknąć się nawet na pomarańczowe, niebieskie czy inne nieoczywiste odcienie, jednak ta kolorystyka jest jedynie wynikiem chemicznego barwienia kwiatów. Właśnie teraz — na wiosnę — jest czas ich kwitnienia. Podpowiadamy, jak uprawiać storczyki, aby obsypały się pąkami.

Jak dbać o storczyki?

  • Podstawą — poza podlewaniem — jest wybór miejsca. Nie może być przypadkowe. Storczyki lubią światło, dlatego najlepiej stawiaj je na parapecie po nasłonecznionej stronie. Nie powinny być jednak narażone na zbyt mocne działanie promieni słonecznych, gdyż mogłyby je poparzyć. Z drugiej strony — jeśli postawisz go w zacienionym miejscu — wcale nie będzie kwitł.
  • Storczyki są też wrażliwe na przeciągi. Miej to na uwadze podczas wietrzenia mieszkania.
  • Ważna jest również temperatura — powinna wynosić ok. 20°C, a w nocy być o 2-3 stopnie niższa. Zimą nie powinna spadać poniżej 10°C.
  • Idealne podłoże to: mieszanka kory sosnowej, torfu włóknistego wysokiego, chipsów kokosowych i keramzytu.
jak dbać o storczyki, fot. genialne.pl

jak dbać o storczyki, fot. genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Wystarczy zrobić jedną rzecz, a liście storczyka odzyskają siłę i jędrność!

Podlewanie storczyków

Pielęgnacja storczyków nie może odbyć się bez podlewania. To niezbędne, aby zachować dobrą kondycję tych roślin.  Częstotliwość jest zależna od wielkości rośliny i doniczki, a także pory roku i temperatury.  Przed podlaniem ważne jest, aby sprawdzać ich korzenie. Jeśli są zielone — nie wymagają nawodnienia, jeśli srebrzyste — wręcz przeciwnie. Podlewanie storczyków najlepiej przeprowadzaj rano. Stosuj wodę w temperaturze pokojowej z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny, który zakwasi nieco jej odczyn. Jak prawidłowo podlewać storczyka?

  • Nalej wody do miski i dodaj sok z cytryny.
  • Wyciągnij osłonkę ze storczykiem z doniczki.
  • Włóż ją do miski z wodą i zostaw na 30 minut.
  • Po tym czasie wyjmij i poczekaj, aż wypłynie nadmiar wody.
  • Wstaw storczyka z powrotem do doniczki. Takie podlewanie sprawi, że będzie kwitł dłużej niż do tej pory.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zastosuj też inny domowy sposób na pielęgnację storczyka — wodę utlenioną i czosnek. Wystarczy, że wrzucisz do słoika 2-3 ząbki czosnku i zalejesz je przegotowaną wodą. Następnie zakręć go i pozostaw na 24 godziny. Raz w miesiącu zamocz osłonki ze storczykami w takiej miksturze na 20-30 minut. To równie mocno uaktywni ich kwitnienie.

jak dbać o storczyki, fot. genialne.pl

jak dbać o storczyki, fot. genialne.pl

 

Co zrobić, jeśli w doniczce pojawiła się pleśń?

Może się zdarzyć, że w doniczce pojawi się pleśń. Wtedy wymień podłoże na świeże, a storczyka wymocz w przegotowanej i odstanej wodzie z dodatkiem 4 łyżek wody utlenionej. Taki zabieg zapobiegnie gniciu korzeni i zniszczy bakterie, szkodniki oraz zarodniki pleśni. Nie zapomnij na końcu przesadzić go do nowego podłoża.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Podlewając storczyki wodą z kranu, zawsze dodaję łyżeczkę tej przyprawy. Są zdrowsze i piękniejsze

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować