×

Niezwykłe drzewo które wydaje aż 40 różnych owoców pestkowych! Wiosną kwitnie bez końca

Wyobraźcie sobie drzewo, na którym kwitną kwiaty dziesiątek różnych owoców. Do tego mieni się ono przeróżnymi barwami i przez wiele miesięcy cieszy oko obserwatorów. Brzmi jak fantazja? Nie, to nauka!

Drzewo dające 40 różnych owoców

Twitter/SentLucia

Pomysłodawcą jest Sam Van Aken, artysta i profesor na Uniwersytecie w Syracuse. Wykorzystuje on metodę „szczepienia” do tworzenia drzew, z których każde rodzi 40 różnych odmian owoców pestkowych.

Proces szczepienia polega na odcięciu kawałka gałęzi z pączkiem z drzewa jednej z odmian i połączeniu go z inną gałęzią na „głównym drzewie”.

Twitter/zhuowei

Następnie Aken owija ranę taśmą do czasu aż się zagoi, a ta po jakimś czasie wydaje pączek, co jest dla Akena informacją, że gałązka się przyjęła. Proces jest niezwykle czasochłonny i zajmuje nawet 9 lat w przypadku poszczególnych gatunków.

Dzieło sztuki

Twitter/EversonMuseum

Pierwotnie Aken nie chciał tworzyć „potworka”, ale wyjątkową roślinę, która kwitnie w różnych odcieniach kolorów. Tak więc powstało „Drzewo 40 owoców”.

Proces kwitnięcia jest tak skomplikowany, że artysta tworzy diagramy, ukazujące terminy zakwitania poszczególnych gałęzi.

Twitter/PurpleMuseum

Pomagają także w planowaniu odpowiedniego doboru różnych gatunków drzew owocowych. Obecnie tworzy on swoje wyjątkowe rośliny na małą skalę. Drzewa Van Akena można znaleźć w Arkansas, Kentucky, Maine, Massachusetts, New Jersey, Nowym Jorku i Pensylwanii.

Poniżej możecie zobaczyć, jak w praktyce wygląda przeszczepianie gałązek do jednego drzewa:

Jakie ulubione owoce chcielibyście mieć na jednym wspólnym drzewie?

Źródła: edition.cnn.com, www.permaculturenews.org, nauka.rocks

Może Cię zainteresować

zamknij