Balkon i ogródOgródDzięki temu proszkowi mój zamiokulkas wypuszcza nowe, piękne liście

Dzięki temu proszkowi mój zamiokulkas wypuszcza nowe, piękne liście

Jak dbać o zamiokulkasa jesienią? Fot. freepik
Jak dbać o zamiokulkasa jesienią? Fot. freepik
28.02.2023 19:30

Zamiokulkas zamiolistny to niezwykle dekoracyjny kwiat, którego pielęgnacja nie jest trudna. Nadaje się też dla początkujących ogrodników. Czy jednak wiesz jak dbać o zamiokulkasa jesienią?

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) pochodzi z Tanzanii.  Jego cechą charakterystyczną są przede wszystkim ozdobne liście. Długie, ciemnozielone, sztywne i błyszczące. Wyrastają na ogonkach liściowych z podziemnych kłączy i magazynują wodę.

Jak dbać o zamiokulkasa jesienią, fot. Freepik
Jak dbać o zamiokulkasa jesienią, fot. Freepik

Co zrobić kiedy zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

Musisz wiedzieć, że zamiokulkas rośnie dość wolno, ale jego rozmiary mogą być duże. W naturze osiąga 1 m wysokości, a rocznie potrafi mu przybyć parę nowych ogonków liściowych. Jeżeli tak się nie dzieje, to roślinie zapewne brakuje składników odżywczych do rozwoju. Dlatego przygotuj domowy nawóz. Do 200 ml wody wsyp łyżkę żelatyny (zawiera azot). Całość podgrzej, aż do uzyskania jednorodnej masy. Następnie przestudź żelatynę, a później rozcieńcz ją trzema szklankami chłodnej wody. Takim roztworem podlewaj zamiokulkasa raz na miesiąc. Dzięki temu wzmocnisz jego korzenie, przyspieszysz wzrost i sprawisz, że liście będą miały ładniejszy odcień. Nawóz z żelatyn stosuj wiosną oraz latem. Natomiast zimą i jesienią przeżuć się na nawóz potasowy.

Jak dbać o zamiokulkasa jesienią, fot. Freepik
Jak dbać o zamiokulkasa jesienią, fot. Freepik

Jak zrobić nawóz potasowy ze skórek banana?

Cały przepis jest bardzo prosty. Skórki zalej wodą, a następnie odczekaj 24 godziny. Później przelej płyn do butelki z atomizerem. Spryskaj nim liścia, a także podłoże. Dzięki temu zamiokulkas spokojnie przetrwa zimę w Twoim domu.

Jak podlewać zamiokulkasa?

W uprawie zamiokulkasa istotne jest podlewanie. Roślina lubi okresy suszy. Tak samo jak kaktusy jest w końcu sukulentem. Dobrze więc czasami robić mu przerwy w podlewaniu. Podlewać roślinę należy tylko wtedy, gdy jej podłoże przeschnie. Lepiej odpuścić sobie jej podlanie, niż przelać roślinę. Woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową. A zimą tą czynność należy znacznie ograniczyć.

Nadmierne podlewanie powoduje żółknięcie liści!

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także