×

7 sposobów na to, jak zwiększyć swoje szanse na przeżycie katastrofy lotniczej

Jak dowodzą statystyki podróże samolotowe są bezpieczniejsze od samochodowych. Mimo tego dużo osób wręcz panicznie boi się wzbić w przestworza. Zamknięci w samolotowej kabinie nie jesteśmy całkowicie bezbronni. Stosując się do pewnych zasad możemy zwiększyć nasze szanse na przeżycie podczas katastrofy w przestworzach.

Ashim D’Silva/unsplash

1. Nie wyciągaj nóg

Bagaż podręczny umieszczaj zawsze pod siedzeniem znajdującym się przed Tobą. Dzięki temu nie będziesz mógł wsunąć tam nóg. To ochroni je przed złamaniem czy skręceniem i przyspieszy ewakuację. A urazy kończyn przytrafiają się bardzo często podczas wypadków.

Chris Brignola/unsplash

2. Usiądź w tylnej części samolotu

Federalna Administracja Lotnictwa (Federal Aviation Administration) w USA  deklaruje, iż nie ma bardziej i mniej bezpiecznych miejsc w samolocie. Statystyki mówią jednak coś innego. W 2015 roku eksperci przyjrzeli się katastrofom lotniczym z okresu 35 lat. Doszli do wniosku, że najmniejsza śmiertelność była wśród grupy osób siedzących z tyłu samolotu (32%). Najwięcej osób zginęło w środkowej (39%) i przedniej części samolotu (38%).

Suhyeon Choi/unsplash

3. Zapamiętaj, gdzie jest wyjście

Przy wsiadaniu do samolotu zapamiętaj, gdzie znajduje się najbliższe wyjście ewakuacyjne i ile rzędów dzieli Cię od niego. Wówczas nawet w ciemnościach będziesz wiedział, w którą stronę należy się kierować podczas ucieczki.

Ramses Cabello/unsplash

4. Wysłuchaj instrukcji

Przed oderwaniem się od ziemi stewardzi zapoznają pasażerów z zasadami bezpieczeństwa na pokładzie i sposobami ewakuacji. Jak się okazało 50% osób zupełnie ignoruje te instrukcje. To zła praktyka, gdyż podczas katastrofy nieuważni pasażerowie nie potrafią odnaleźć kamizelki ratunkowej i nie wiedzą jak ją napełnić.

Jacky Watt/unsplash

5. Nie noś luźnych ubrań

Ubierz się odpowiednio. Zrezygnuj z luźnych i workowatych ubrań, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że możesz nimi zahaczyć o wystające elementy lub siedzenia. Wybieraj ubrania z naturalnych materiałów, które palą się wolniej niż syntetyczne tkaniny. Zawsze zakładaj wygodne i dopasowane buty, które nie ześlizgują się ze stóp i umożliwiają łatwe i szybkie przemieszczanie się. Staraj się nie zdejmować ich podczas lotu. Dzięki temu w trakcie ucieczki nie stracisz czasu na ich zakładanie.

Erwan Hesry/unsplash

6. Nie szukaj bagażu

Podczas katastrowy nie szukaj swojego bagażu. Wiele osób robi to instynktownie. Twoje życie jest cenniejsze niż przedmioty w walizce.

Joel Barwick/unsplash

7. Policz rzędy do pięciu

Jak się okazuje osoby siedzące maksymalnie w piątym rzędzie od wyjścia ewakuacyjnego, przeżywały katastrofy najczęściej. Im dalej od wyjścia, tym szanse na przeżycie maleją. Dodatkowo lepiej jest umiejscowić się przy korytarzu (nie przy oknie). Wówczas duże szybciej można rozpocząć ewakuację.

Alexander Schimmeck/unsplash

Jakie zasady dorzuciłbyś jeszcze do tej listy?

Nie każdy chce wąchać Twoje stopy, czyli samolotowy savoir-vivre. 13 zasad, które ułatwią każdą podróż

genialne
Źródła: www.businessinsider.com

Może Cię zainteresować

zamknij