Kategorie Domowe trikiLajfhakiPorady

Jak szybko otworzyć mocno zakręcony słoik?

Jesienna aura sprzyja robieniu i konsumowaniu przetworów, jednak czasami słoik i zakrętka wydają się być nierozłączne. W takim razie jak szybko otworzyć mocno zakręcony słoik, a przy tym nie nabawić się bólu dłoni? Jest pewien trik, który wybawi Cię z tej sytuacji i pomoże Ci rozprawić się z mocno zawekowanym słoikiem. Dodatkowo zrobisz to z zaledwie kilka sekund!

Jak szybko odkręcić mocno zakręcony słoik?

pixabay.com

Do tego triku potrzebujesz przedmiotu, którego raczej używa się w biurze, niż w kuchni. O czym mowa? O taśmie klejącej! Jak to zrobić? Wystarczy, że odetniesz około 20 cm taśmy klejącej i jego jeden koniec przymocujesz do pokrywki. Następnie zagnij taśmę i mocno pociągnij, aby odkręcić słoik. Ten sposób jest bardzo prosty i zajmie Ci naprawdę kilka sekund, a co ważne, odkręcisz słoik bez większego wysiłku. Jak to dokładnie zrobić, zobaczysz na poniższym wideo.

Inne sposoby na odkręcenie mocno zakręconego słoika

Najczęściej sięgamy po kuchenną ścierkę lub szmatkę. Można też spróbować otworzyć słoik przez gumowe rękawiczki. Problem z odkręceniem słoika polega na tym, że dłonie często ześlizgują się po wieczku, przez co siła tarcia jest znacznie mniejsza i utrudnia to otwarcie słoika. Innym sposobem jest użycie widelca lub tępego noża, jednak to może doprowadzić do zepsucia wieczka. Możesz także przelać wieczko wrzącą wodą (pamiętaj, żeby lać wodę tylko po wieczku a nie całym szklanym słoiku, bo to może doprowadzić do jego pęknięcia) lub po prostu kupić specjalne urządzenie do otwierania słoików.

Dlaczego czasami trudno otworzyć słoik?

pixabay.com

Mocno zakręcone słoiki świadczą o dobrej pasteryzacji, czyli procesowi który zabezpiecza przetwory przed dostępem powietrza oraz zepsuciem. Kiedy rozgrzany, zakręcony słoik z przetworami w środku, osiąga temperaturę powyżej 80 stopni, powietrze „ucieka” przez szczeliny przy zakrętce. Po ostygnięciu naczynia, w słoiku powstaje podciśnienie, które powoduje, że zakrętka po prostu się zasysa. Dzięki temu przetwory są bezpieczne przed zepsuciem, jednak to sprawia, że często mamy problem z odkręceniem wieczka.

Teraz już wiesz jak szybko otworzyć mocno zakręcony słoik i dlaczego ciężko czasami je odkręcić!

Zobacz także:

1) Na cmentarz weź ze sobą surowy makaron. Dzięki temu nigdy więcej nie poparzysz palców

2) 18 trików, które przydadzą się w kuchni. Dzięki nim przygotowanie posiłku będzie szybsze

3) 4 proste triki, dzięki którym zawsze przygotujesz perfekcyjną jajecznicę

Fotografie: www.youtube.com